اختلالات جنسی: بخش هشتم (تماشاگری جنسی)

ادوارد دانشجویی است که در یک مجتمع خوابگاه پرجمعیت زندگی می کند. او اغلب بعد از ظهر در بوته زارها گردش می کند و به دنبال نظرگاه مناسبی می گردد تا از آنجا بتواند پنجره های دانشجویان دختر را ببیند. او با استفاده از یک دوربین چشمی می تواند حداقل یک اتاق را پیدا کند که دختری در آن بدون لباس است. هیجان مشاهده کردن این قربانی بی خبر از همه جا، ادوارد را هنگام استمنا به اوج برانگیختگی می رساند. ادوارد ۳ سال است که این رفتار را انجام می دهد و شروع آن به زمانی بر می گردد که او هنگام رد شدن از کنار یک پنجره، سهوا زن لختی را مشاهده کرد. این واقعه به قدری او را تحریک کرد که از آن پس به طور فزاینده ای احساس می کرد مجبور است بارها به همین صورت تحریک جنسی شود.

تماشاگری جنسی نوعی اختلال جنسی است که به موجب آن، فرد وسواس کسب ارضای جنسی از مشاهده کردن برهنگی یا فعالیت جنسی کسانی را دارد که نمی دانند مورد مشاهده قرار گرفته اند. این اختلال بیشتر در مردان شایع است. معمولاً برای اشاره به تماشاگری جنسی ، از اصطلاح ((چشم وران محل)) استفاده می شود. این اصطلاح به شخصیت تام خیاط اشاره دارد که تنها کسی در شهر بود که از درخواست لیدی گودیوا برای زندگی خصوصی، هنگامی که عریان بر اسب نشسته بود و در شهر گردش می کرد، تخلف نمود. ((این داستان مربوط به قرن هفدهم، لئوفریک، فرمانروای کاونتری، موافقت کرد که اگر همسرش لیدی گودیوا بدون لباس سوار بر اسبی سفید در شهر گردش کند، مالیات‌ها را کاهش دهد. لیدی گودیوا که طرفدار فقرا بود به این کار رضایت داد، و همه در شهر به پاس احترام و حق شناسی، کرکره ی پنجره های خود را بستند و از نگاه کردن به این صحنه خودداری کردند. فقط تام خیاط دزدانه نگاه کرد؛ او کور شد و به اسطوره ی تام چشم چران، (اولین) تماشاگر جنسی تبدیل شد.))

برخلاف افرادی که وقتی می بینند شریک جنسی آنها لخت می شود تحریک می شوند، تماشاگر جنسی میل شدید و مکرری برای مشاهده کردن افراد بی خبر از همه جا دارد. تماشاگر جنسی قادر نیست با فردی که مورد مشاهده قرار می دهد رابطه ی جنسی عادی برقرار کند و از این رو احساس ناکامی می کند. او ترجیح می دهد هنگام فعالیت تماشاگری جنسی یا بلافاصله بعد از آن، استمنا کند. چشم چرانی شکل جایگزینی برای ارضای جنسی اوست.

ویژگی های تشخیصی

1️⃣ افراد مبتلا به این اختلال، حداقل برای مدت ۶ ماه، خیال پردازی های برانگیزاننده ی جنسی مکرر و شدید، امیال جنسی، یا رفتارهایی دارند که عمل مشاهده کردن افراد لخت بی خبر از همه جا را در جریان در آوردن لباس، یا فعالیت جنسی، شامل می شوند.

2️⃣ عمل کردن فرد طبق این امیال جنسی، یا خیال پردازی های جنسی درباره ی آن، پریشانی یا اختلال زیادی به بار می آورد.

3️⃣ این اعمال بدون رضایت قربانی عمل می کند یا این تخیلات و اعمال باعث پریشانی و یا مشکلات بین فردی می شود.

درمان 

تعداد کمی از تماشاگران جنسی به میل خود در صدد درمان بر می آیند. فقط زمانی که آنها بازداشت شده و مجبور به درمان شده باشند، با اکراه تن به درمان می دهند. خیلی از تماشاگران جنسی، در جریان درمان، باز هم دوست ندارند تغییر کنند. روش ترجیحی برای درمان تماشاگری جنسی

✅ شرطی سازی تقابلی و شرطی سازی بیزاری آور

✅ تمرکز روی عزت نفس بیمار (بنظر می‌رسد خود انگاره ی ضعیف در اشتیاق به فعالیت تماشاگری جنسی دخالت دارد).

مهدیه رادپور کارشناس روانشناسی عمومی و کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button