اختلالات جنسی: بخش هفتم (یادگار پرستی + مبدل پوشی)

فیلیپ بعد از ظهرها، وقتی که همسرش خانه را برای شغل نیمه وقت ترک می کند به مکان پنهانی در کارگاهش می رود. او در یک کابینت قفل شده، مقداری لباس زیر زنانه، جوراب ساق بلند، کفش پاشنه بلند، لوازم آرایش، کلاه گیس و غیره دارد. او تمام پرده کرکره ها را می بندد، تلفن را از پریز می کشد، این لباسها، را می پوشد و تجسم می کند چند تا مرد او را تعقیب می کنند. او بعد از تقریباً ۲ ساعت، در حالی که تجسم می کند یک شریک جنسی او را اغوا کرده است، استمنا می کند. بعد از این مراسم، لباسهای زنانه را بسته بندی می کند و آنها را کنار می گذارد گر چه او فعالیتهای مبدل پوشی خود را به بعد از ظهرها محدود کرده است، اما در طول روز مرتبا به آن فکر می کند و این باعث می شود تحریک جنسی شود و دوست داشته باشد از سر کار به خانه برود و لباسهای مخصوص اش را بپوشد. او که می کند نمی تواند در طول روز به خانه برود، لباس زیر زنانه را زیر لباس کارش می پوشد و دزدکی از اتاق مردان خارج می شود و در پاسخ به تحریک جنسی ناشی از احساس لطیف لباس زیر زنانه، استمنا می کند.

یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی. نشانگانی که فقط در مردان یافت می شود یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی است که طی آن، مرد میل غیر قابل کنترلی برای پوشیدن لباسهای زنانه دارد و این وسیله ی اصلی برای رسیدن به ارضای جنسی است. این ارضای جنسی کیفیت بی اختیار دارد و مقدار زیادی از انرژی هیجانی فرد را مصرف می کند. مبدل پوشی اغلب با استمنا یا خیال‌پردازی هایی همراه است که در آنها مرد تجسم می کند مردان دیگری مجذوب او به عنوان زن شده اند. در صورتی که چنین مردی لباس مبدل نپوشیده باشد، به یک مرد معمولی شباهت دارد و ممکن است با یک زن آمیزش جنسی کند. در واقع، تعریف این اختلال بیانگر آن است که مرد خود را به عنوان یک مرد در نظر می گیرد و جهت گیری او دگر جنس گرا است.

رفتارهای مبدل پوشی بسیار متنوع هستند. برخی مردان فقط یک قلم لباس زنانه، مانند لباس زیر می پوشند و آن را زیر لباس مردانه ی خود بر تن می کنند. برخی دیگر، کمدی پر از لباسهای زنانه دارند. و وقتی تنها هستند، خود را کاملاً به صورت یک زن در می آورند؛ مثلاً، از پستانهای ساخته شده از بادکنک‌های پر شده از آب یا پنبه، لوازم آرایش، کلاه گیس، کفشهای زنانه، و لوازم دیگر استفاده می کنند. در حالی که آنها خود را به این شکل در می آورند، تصور می کنند شخصیت متفاوتی دارند. وقتی آنها تنها هستند، احساس می کنند مبدل پوشی به آنها آرامش می دهد، و هنگام آمیزش جنسی، مبدل پوشی انگیختگی جنسی آنها را افزایش می دهد. پدیده ی مرتبط با یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی، خود زن خواهی است، که به موجب آن، مرد از فکر یا تجسم اینکه آناتومی زنانه دارد یا عملکردهای زیستی نظیر قاعدگی، زایمان، و شیر دادن با پستان را تجربه می کند، تحریک جنسی می شود (بلانچارد، ۱۹۹۳).

مردان همجنس گرایی که خود را مانند زنان آرایش می کنند، یادگار پرست مبدل پوشی نیستند، زیرا آنها برای کسب ارضای جنسی، به این صورت لباس نمی پوشند. آنها به صورت یادگار پرستان مبدل پوش، احساس وسواس یا اجبار نمی کنند. در عوض، مبدل پوشی برای برخی از مردان همجنس گرا بیشتر به مشارکت آنها در خرده فرهنگی که آن را وسوسه انگیز می دانند، مربوط می شود. افرادی که دچار یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی می شوند، معمولاً مبدل پوشی را در کودکی یا نوجوانی آغاز می کنند. برخی از آنها ممکن است به عنوان نوعی تحقیر یا ارضا کردن خیال والدین که آنها عملاً دختر هستند، مجبور به پوشیدن لباسهای دخترانه شده باشند. برخی دیگر از روی کنجکاوی لباس مبدل پوشیده و این رفتار را لذتبخش یافته اند. به مرور زمان، رفتار مبدل پوشی که در ابتدا جنبه ی تفریحی داشته است، سرانجام به صورت بی اختیار در می آید. این رفتار خالی از تعارض نیست؛ در واقع، یادگار پرستان مبدل پوش گاهی تمام لباسهای زنانه را پاره می کنند یا آنها را دور می ریزند و قسم می خورند که این فعالیت را ترک خواهند کرد.

ویژگی های تشخیصی

1️⃣ مردان دگر جنس گرای مبتلا به این اختلال، حداقل برای مدت ۶ ماه، خیال‌پردازی‌های برانگیزاننده ی جنسی مکرر و شدید، امیال جنسی، یا رفتارهایی دارند که مبدل پوشی را شامل می شوند.

2️⃣ این خیال پردازی ها، امیال جنسی، یا رفتارها، پریشانی یا اختلال قابل ملاحظه ای به بار می آورند.

درمان 

تعداد نسبتاً کمی از یادگار پرستان مبدل پوش در صدد کمک حرفه ای بر می آیند، زیرا مایل نیستند رفتار مبدل پوشی خود را ترک کنند. زمانی که این مردان به قدر کافی پریشان می شوند که در صدد کمک برآیند، معمولاً به علت مشکل دیگری مانند افسردگی یا پریشانی ناشی از این احساس است که رفتارشان خارج از کنترل می باشد. در نتیجه، برخی از درمانگران به جای اینکه این رفتار را به طور کلی خاموش کنند، به فرد کمک می کنند احساس کنترل را پرورش دهد. در صورتی که فرد برای تغییر یافتن انگیزه داشته باشد،

✅درمانگران از روشهای رفتاری، مانند شرطی سازی با ایجاد بیزاری، حساس کردن نا آشکار، و شرطی سازی مجدد ارگاسم استفاده می کنند. به خاطر بسپارید که مبدل پوشی معمولاً وظیفه ی کاهش دادن اضطراب فرد را بر عهده دارد؛ بنابراین،

✅درمانگر از طریق روان درمانی مرسوم، درمانجو را ترغیب می کند از استرس هایی که این رفتار را تشدید می کنند، آگاه شود.

مهدیه رادپور کارشناس روانشناسی عمومی و کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button