اختلالات جنسی: بخش پانزدهم (انزال زودرس و اختلال درد جنسی، واژینیسم)

چرمی کارگزار سرمایه گذاری 45 ساله ای است که تا جایی که یادش می آید با مشکل انزال زودرس دست به گریبان بوده است. او از اولین تجربه ی آمیزش جنسی به هنگام دانشجویی تا کنون نتوانسته است ارگاسم های خود را کنترل کند. او معمولا چند ثانیه بعد از دخول انزال می کند. سالهاست که روابط او به خاطر این مشکل متشنج بوده است. در هر دو مورد، فردی که با جرمی آمیزش داشته است ناکام شده و او از ادامه دادن این روابط خیلی احساس شرمندگی کرده است. او برای مدت چند سال، کاملا از روابط جنسی اجتناب کرده است، زیرا می داند هر تجربه ی شکست، او را افسرده و عصبانی خواهد کرد.

مردی که به این اختلال مبتلاست، با کمترین تحریک قبل تز دخول، یا به هنگام آن یا مدت کوتاهی بعد از آن، و قبل از اینکه دوست داشته باشد، به طور مستمر یا مکرر، دستخوش انزال می شود عواملی که بر مدت مرحله ی برانگیختگی تاثیر می گذارند، مانند سن مرد، تازگی شریک جنسی او با موقعیت، و فراوانی اخیر فعالیت جنسی باید در نظر گرفته شود.

  • این اختلال موجب پریشانی و مشکل میان فردی قابل ملاحظه ای می شود.
  • این اختلال با اختلال دیگر، بیماری جسمانی، یا مصرف مواد بهتر توجیه نمی شود.
  • این اختلال می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی، و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

اختلال های درد جنسی (واژینیسم)

اختلال های درد جنسی که عبارتند از تجربه ی درد همراه با آمیزش جنسی، با عنوان مقاربت دردناک یا واژینیسم تشخیص داده می شود. مقاربت دردناک که مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، درد اندام واژینیسم تشخیص داده می شوند. مقاربت دردناک که مردان و زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، درد اندام تناسلی قبل از، به هنگام یا بعد از آمیزش جنسی را به صورت مکرر یا مستمر، شامل می شود. واژینیسم که فقط زنان به آن مبتلا می شوند، عبارت است از انقباضهای غیر ارادی مکرر یا مستمر عضلات بیروی مهبل. معمولا زنی که برانگیخته جنسی می شود، انبساط عضلات مهبل را تجربه می کند، اما زن مبتلا به واژینیسم در واکنش به هر گونه تلاش برای دخول مهبلی، از جمله اقداماتی برای فرو کردن تامپون و معاینات لگن خاصره توسط پزشکان، دچار انقباضهای عضلانی مشابه می شوند.

شرلی زن 31 ساله ای است که بعد از 10 سال ازدواج هنوز نتوانسته است هنگام آمیزش، دخول را تحمل کند. او در ذهنش احساس می کند آمادگی دارد، اما عضلات مهبل او الزاما سفت می شوند و شریک جنسی او قادر به دخول نیست. برای شرلی روشن است که این مشکل در تجربه ی کودکی آسیب زای او ریشه دارد: او توسط پسر عمویش سوء استفاده ی جنسی شده است. گر چه او می داند که باید در صدد کمک حرفه ای برآید، اما خیلی خجالت می کشد و خود را متقاعد ساخته است که اگر بتواند مرد مناسبی را پیدا کند که مشکلات او را درک کند، این مشکل برطرف خواهد شد. 

ویژگی های تشخیصی 
  • زنان مبتلا به این اختلال، به طور مکرر یا مستمر، دچار انقباض غیر ارادی نظام عضلانی ثلث خارجی مهبل می شوند که آمیزش جنسی را مختل می کند.
  • این اختلال پریشانی و مشکل میان فردی زیادی را به بار می آورد.
  • این اختلال با اختلال دیگر، بیماری جسمانی، یا مصرف مواد توجیه نمی شود.
  • این اختلال می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button