اختلال جنسی: بخش سیزدهم (اختلال انگیختگی جنسی در زنان) sexual arousal disorder

زن مبتلا به اختلال انگیختگی جنسی، به طور مداوم یا مکرر قادر نیست هنگام فعالیت جنسی به پاسخ برانگیختگی جنسی لیز شدن و تورم مهبل برسد یا آن را حفظ کند. نتیجه ی آن، پریشانی شخصی یا مشکل میان فردی با همسر است. با این حال، میل به فعالیت جنسی همچنان وجود دارد، و برخی زنان مبتلا به اختلال انگیختگی جنسی، مخصوصا زمانی که کلیتوریس آنها عمیقاً تحریک شود، مثلا، با یک لرزانه (ویبراتور)، می توانند ارگاسم داشته باشند. اما هنگام آمیزش جنسی عادی، بدن آنها بدون واکنش می شود و واکنش فیزیولوژیکی طبیعی تورم و لیز شدن مهبل را تجربه نمی کنند. در نتیجه، دخول آلت مردی ممکن است موجب ناراحتی زیاد و احتمالا درد شود.

پرملا زن متاهل 40 ساله ای است که از 5 سال گذشته به علت عدم واکنش دهی جنسی دچار ناکامی شده است. او رابطه ی خود با شوهرش را مثبت توصیف می کند و می گوید آنها نوازش کردن و وقت گذرانی صمیمانه با یکدیگر را دوست دارند. با این حال، وقتی که می خواهند آمیزش جنسی کنند احساسهای مثبت آنها معمولا منفی می شود. پرملا می گوید: ((ذهنم برانگیخته می شود، اما بدنم پاسخ نمی دهد.)) او توضیح می دهد که مهبلش خشک می ماند و در مدت عمل جنسی ناراحت کننده است. گر چه شوهر پرملا با استفاده از کرم لیز کننده ی مهبل اقدام به دخول می کند، ولی این تجربه برای او لذتبخش نیست. او از این آمیزشهای جنسی انتظار بیشتری دارد و درباره ی این مشکل با پزشک زنان مشورت کرده است. 

ویژگی های تشخیصی 

  • زنان مبتلا به این اختلال، به طور مکرر یا مداوم قادر نیستند از طریق فعالیت جنسی یا به هنگام این فعالیت، به لیز شدن و تورم کافی مهبل برسند یا آن را حفظ کنند.
  • این اختلال پریشانی یا مشکل میان فردی زیادی به بار می آورد.
  • این اختلال با اختلال دیگر، بیماری جسمانی، یا مصرف مواد، بهتر توجیه نمی شود.
  • این اختلال می تواند دایمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی، و ناشی از عوامل روانی یا ترکیب عوامل روانی و جسمانی باشد.

درمان کژکاریهای جنسی 

کژکاریهای جنسی به دلایل متفاوتی روی می دهد. در سالهای اخیر به این واقعیت توجه فزاینده شده است که فرایندهای جسمانی، مانند بیماری، واکنش به درد، عوامل تغذیه، و حتی خواب می توانند موجب مشکلات جنسی شوند یا آنها را تشدید کنند. از سوی دیگر، برخی تجربیات جنسی می توانند میل جنسی را تقویت کنند. بیماریهای گوناگون ارتباط مستقیمی با مشکلات جنسی دارند. برخی بیماریها، نظیر عفونت مجاری ادرار کاملا آشکار هستند، اما بیماریهای دیگر به این اندازه آشکار نیستند و می توانند دامنه ی وسیعی از سیستمهای بدن را در بر گیرند که اختلالهای عصب شناختی و قلبی- عروقی، بیماری کبد و کلیه، ناهنجاریهای هورمونی، تومورهای مغزی، و مشکلات مربوط به هیپوتالاموس- غده ی هیپوفیز از جمله ی آنها هستند. مقاربت دردناک در زنان می تواند در نتیجه ی لیز شدن ناکافی مهبل باشد که این به نوبه ی خود می تواند ناشی از اختلال غده ای باشد. ناهنجاری های قاعدگی می توانند به تغییراتی در رحم کمک کننده و آن را نسبت به انقباضهایی که به هنگام ارگاسم روی می دهند خیلی حساس سازند. داروهای مخصوص اختلالهای جسمانی و روانی و همچنین بررسی مسایل روانی فرد و روان درمانی و انجام تکنیک هایی مثل آرمیدگی، تمرکز بر احساس، استفاده از ویبراتور و اشیای استوانه ای شکل از پیش لیز شده ی بسیار مفید و کمک کننده است. 

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button