اختلال جنسی بخش پنجم: یادگار پرستی (fetishism) + درمان

تام چند سالی است که وارد اتومبیل ها می شود، چکمه ها یا کفش هایی را می دزدد و چند بار نزدیک بود دستگیر شود. هر بار که تام کفش یا چکمه ای را به دست می آورد، به محل مخفی ای می رود و آن را نوازش و با آن استمنا می کند. او از این کار بسیار لذت می برد. او در خانه اش، کمدی پر از کفشهای زنانه دارد و از این مجموعه کفش خاصی را انتخاب و با آن استمنا می کند. گاهی او در مغازه ی کفش فروشی می نشیند و به زنانی که کفشها را به پای خود امتحان می کنند، خیره می شود. بعد از اینکه خانمی یک جفت کفش خاصی را امتحان می کند و آن را نمی خرد، تام آن کفشها را از زمین بر می دارد، با خود به سمت فروشنده می برد و می گوید این کفشها هدیه ای برای همسرش هستند. او با اشتیاق زیاد به خانه می رود تا بار دیگر به تشریفات استمنای خود بپردازد.

یادگار پرستی

یادگار، جذابیت جنسی شدید و مکرر به شیئ بی جان است. افراد مبتلا به ناهنجاری جنسی یادگار پرستی به یک شی اشتغال ذهنی دارند و برای رسیدن به ارضای جنسی، به این شی وابسته می شوند و آن را به رابطه ی جنسی با همسر ترجیح می دهند. برآورد کردن میزان شیوع یادگار پرستی دشوار است، زیرا یادگار پرستان که تقریباً همه ی آنها مرد هستند، بعید است درصد درمان اختلال شان برآیند.

رایج ترین اشیای یادگار اقلام معمولی پوشاک، مانند لباس زیر، جوراب، کفش، و چکمه هستند؛ با این حال، در نوشته های روانپزشکی، گزارشهایی از دامنه ی وسیع یادگارها، از جمله مواد لاستیکی، اشیای چرمی، پوشاک، سنجاق قفلی، و حتی دست و پای قطع شده وجود دارد. برخی از یادگارها، مانند چکمه های قهوه ای با لبه های خزدار، جاذبه ی بسیار استثنایی دارند. جز گرایی،  ناهنجاری جنسی دیگری است که برخی از متخصصان آن را نوعی یادگار پرستی می دانند؛ افراد مبتلا به جز گرایی، فقط از قسمت خاصی از بدن، نظیر پاها، ارضای جنسی می شوند. مواردی که برانگیختگی جنسی مرد به پوشیدن لباس زنانه بستگی دارد، در طبقه ی دیگری جای می گیرد که یادگار پرستی همراه با مبدل پوشی نامیده می شود. در ضمن، اگر استفاده از یک شی اختصاصا برای بیشتر کردن تحریک جنسی تربیت یافته باشد، نظیر ویبراتور ، چنین رفتاری یادگار پرستی محسوب نمی شود.

یادگار پرستی یا شی مورد علاقه ی خود تحریک جنسی می شود. برخی از آنها شی یادگار را نوازش می کنند یا می پوشند. برخی دیگر با بو کردن آن شی، مالیدن آن، یا مشاهده کردن افرادی که آن را هنگام آمیزش جنسی می پوشند، تحریک می شوند. در برخی موارد، یادگار پرست ممکن است حتی تمایلی به آمیزش جنسی با شریک خود نداشته باشد و در عوض، با شی یادگار استمنا کند. برخی مردان فقط در صورتی به نعوظ می رسند که شی یادگار آنها موجود باشد. برخی یادگار پرستان رفتار عجیبی انجام می دهند، مثلاً، یادگار خود را می مکند، روی آن علت می زنند، آن را می سوزانند، یا به چند قطعه تقسیم می کنند. این اختلال ممکن است باعث شود برخی افراد دست به سرقت بزنند.

هنگام بحث درباره ی یادگارها، به خاطر سپردن تفاوت بین آنچه رفتار جنسی ((بهنجار)) محسوب می شود با آنچه منحرف انگاشته می شود، اهمیت دارد. خیال‌پردازی ها و رفتارهایی که گاهی برانگیختگی جنسی فرد را افزایش می دهند با اشتغال های ذهنی تشریفاتی که در یادگار پرستی واقعی مشاهده می شود، تفاوت دارند. یادگار پرستی نوعی رفتار وسواس گونه را شامل می شود که از کنترل فرد خارج است و می تواند مایه ی پریشانی و مشکلات میان فردی قابل ملاحظه ای باشد. گر چه برخی افراد رفتار یادگار پرستانه ی خود را به همراه یادگارها وارد رابطه ی جنسی با همسری می کنند که این رفتار متفاوت را می پذیرد، اما در اغلب موارد، رفتار یادگار پرستانه در عملکرد جنسی بهنجار اختلال ایجاد می کند و زمانی که مشکلاتی در رابطه وجود دارد، احتمال آن بیشتر است.

به نظر می رسد که یادگار پرستی مانند عورت نمایی ایجاد می شود، به این صورت که در اثر تجربیات اولیه ی زندگی، بین برانگیختگی جنسی و شی یادگار، پیوندی برقرار می شود. وقتی که فرد بزرگتر می شود، به جای اینکه ارضای جنسی را با فرد دیگری تداعی کند، آن را با شی یادگار خود تداعی می کند. برای مثال، یادگار پرستانی که اشیای مرتبط با نوزاد، مانند پوشک، ملافه ی تخت بچه، یا شورت لاستیکی را ترجیح می دهند، امکان دارد در اوایل کودکی، بین احساسهای تناسلی لذتبخش و لمس کردن این اشیا، ارتباط نیرومندی برقرار کرده باشند.

درمان 

پژوهشگران نتیجه گرفتند که خاموشی و سایر روشهای رفتاری، راهبردهای درمانی موثری هستند. یک روش، درمان از راه ایجاد بیزاری است، که به موجب آن، در حالی که فرد مشغول استمنا کردن با شی یادگار خود می باشد، او را در معرض تنبیه قرار می دهند؛ مثلاً، دارویی که موجب استفراغ می شود به او می دهند یا وی را هیپنوتیزم می کنند تا احساس تهوع کند.

روش رفتاری دیگری که با فرایند بازآموزی دمساز است، شرطی سازی مجدد ارگاسمی نامیده می شود.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button