اهمیت تفریح و بازی بر روابط زوجین

وقتی یادمان می آید بازی کنیم یا مقداری ماجراجویی به زندگی مان تزریق می کنیم، زندگی و روابط ما بهتر، روشن تر و سرگرم کننده تر می شود. آخرین باری که شما و شریک زندگی تان سرگرمی جدیدی را با هم امتحان کرده اید، کی بود؟ آخرین باری که هر دوی شما به ماجراجویی رفتید با هم خندیدید یا خُل بازی در آوردید کی بود؟ اگر نمی‌توانید به خاطر بیاورید، پس نیاز جدی به تزریق یک بازی به رابطه تان دارید بازی بخشی ضروری و حیاتی در روابط ماست. ساده و صریح می‌گویم: زوج‌های که با هم بازی می‌کنند در کنار هم می مانند. یکی از افسانه های بزرگ در روابط این است که برای داشتن رابطه ی موفق باید ایده های مشابه ی درباره ی سرگرمی و ماجراجویی داشته باشید. البته اگر این طور باشد که خوب است اما اگر هم نیست، اشکالی ندارد. مهمترین نکته این است که تمام راه های ممکن برای بازی با همدیگر و حمایت از یکدیگر را در ماجراجویی های فردی را پیدا کنید. برای بسیاری از زوج ها، بازی و سرگرمی، اغلب اولین کاری است که در ابتدای رابطه انجام می‌دهند؛ ولی پس از گذشت مدتی آخرین کاری است که در لیست آنچه باید انجام شود” گذاشته می شود. ساعات طولانی کار، خواسته های خانواده و استرس ممکن است فرد را به لذت های خارج از رابطه بکشاند. هاوارد مارکمن استاد روان شناسی و مدیر برنامه نویسی مرکز مطالعات زناشویی و خانواده در دانشگاه دنور، می‌گوید: (( همبستگی بین سرگرمی و شادی زناشویی، زیاد و معنی دار است. هر چه بیشتر در تفریح و دوستی سرمایه گذاری کنید و در این برنامه ها شریک زندگی تان را همراهی کنید رابطه ی شما با گذشت، زمان شادتر می شود)) مارکمن و یکی از مدیران همکار او، اسکات استنلی، در سال ۱۹۹۶ مطالعه ی طولانی مدتی را بر روی ۳۰۰ زوج شهر دنور آغاز کردند. آنها در این مطالعه، از پرسش نامه ای با عنوان ” مقیاس سرگرمی و ارتباط دوستانه” استفاده کردند که خودشان ساخته بودند. نتایج تحقیق هنوز منتشر نشده است؛  اما یافته ها واضح هستند زوج‌های که جدای از زندگی روزمره، با هم بازی می‌کنند، می‌خندند و مسابقه می‌دهند زوج های شادتری هستند. سرگرمی‌ها فعالیت‌ها و خنده های مشترک، همگی به ایجاد رابطه ی قوی تر شادتر و سالم تر کمک می‌کنند، روان شناس آرتور آرون از دانشگاه ایالتی نیویورک در استونی بروک به بررسی زوج ها پرداخت تا ببیند شرکت در فعالیت های جدید، در نحوه ی تجربه ی هر یک از همسران از ارتباط، چه تأثیری دارد هر چه فعالیت‌ها جدیدتر و انرژی بخش تر باشد، زوج ها در رابطه ی خود بیشتر ابراز خوشحالی می‌کنند، لذتی که افراد از انجام تجارب جدید کسب می کنند، در احساسات آنها به همسرشان تأثیر می گذارد. اگر آنها همراه با همسرشان خوش بگذرانند همسر هم چاره ای جز خوش گذرانی ندارد. نکته ی اساسی و مهم این است که بازی یک چیز تجملاتی و افراطی نیست بلکه برای به دست آوردن رابطه ای شاد و موفق، واجب و ضروری است.

بازی فقط این نیست که با هم باشید، بلکه این است که با هم ارتباط داشته باشید؛ وقتی ما به عنوان زوج با هم بازی می‌کنیم داریم صمیمیت و اعتماد را بین خودمان ارتقا می‌دهیم همان طور که کودکان در بازی یاد می‌گیرند با هم همکاری کنند، بازی در روابط بزرگسالان هم باعث ایجاد همکاری می شود؛  چه یک بادبادک هوا کنید یا با هم پیاده روی کنید یا شطرنج بازی کنید؛  وقتی با هم بازی می‌کنید معنای مشترک و سرگرمی مشترک ایجاد می کنید و این به نوبه ی خود، صمیمیت و ارتباطی را که با یکدیگر دارید، عمیق تر می‌کند.

دکتر استوارت براون، بنیان گذار مؤسسه ی ملی بازی، می گوید: ” بازی فعالیت جذاب و ظاهراً بی هدف است که لذت و آمیزه ای از خودآگاهی و حس بودن در لحظه را فراهم می کند» براون معتقد است « هیچ چیز مانند بازی مغز را روشن و فعال نمی کند.» او همچنین می گوید: ” ما در کل زندگی، برای بازی کردن طراحی شده ایم؛ نه فقط وقتی بچه هستیم. “

پس نقش بازی در حیطه روابط و تلاش برای خوشبختی ماندگار چیست؟ براون می گوید بازی نیرویی تازه به رابطه ی طولانی مدت می دهد. برخی از ویژگی‌های برجسته ی نشاط آور و اکسیژن رسان آن عبارت اند از شوخی لذت بردن از تازگی؛ امکان به اشتراک گذاشتن حس نشاط آور طنزهای جهان؛ لذت بردن از داستان گویی متقابل هنگامی که این ارتباطات و تعامل‌های همراه با بازیگوشی تقویت شوند، موقعیت را برای ارتباط آسان و روابط رضایت مندانه تر و صمیمیت واقعی ایجاد می‌کنند تا جایی که ممکن است روش‌هایی برای بازی بیشتر با هم پیدا کنید. این کار کمک می‌کند تا رابطه ی شما رشد کند و در اولویت قرار دادن بازی کمک می‌کند تا ارتباطی سرشار از شادی و لذت خلق کنید.

بعد از ازدواج هم لازم است به بازی و تفریح مشترک بین خود و همسرتان اهمیت داده و آن را جدی بگیرید تا هم رابطه زوجی خود را تقویت کرده و هم لحظات خوشی را در روزمرگی و کار هر روزه، کنار هم تجربه کنید.

کتاب هشت قرار ملاقات| جان گاتمن

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button