سوء رفتار و کودک آزاری ۲

سوء رفتار و مسامحه در مورد کودک در بین  دختران و پسران در سنین مختلف و در تمام گروه های قومی و تمامی سطوح اجتماعی، اقتصادی مشاهده میشود و میزان آن به طرز نگران کننده ای رو به افزایش است. سوء رفتار و مسامحه  در مورد کودک با طیف وسیعی از مشکلات  هیجانی و نشانه های روانپزشکی همراه است. کودکانی که کتک خورده یا سوزانده میشوند، مکرر مورد تهاجم جنسی قرار میگیرند و یا از غذا، پوشاک، و سرپناه  محروم میشوند ممکن است تلف شوند و یا زنده بمانند و با پیامدهای  آن جدال کنند. در اکثر موارد زنای مستمر با محارم، کودکان مورد سوء استفاده جنسی تهدید میشوند که اگر اسرار خانواده را بر ملا سازند، مورد سوء استفاده بیشتر و ترک شدن قرار خواهند گرفت، چنین رفتاری آنها را در موقعیت لا ینحل تحمل سوء رفتار مداوم در سکوت خاموشی و یا خطر از دست دادن کامل خانواده رها میسازد.

در کودکانی مورد سوء رفتار جسمی یا جنسی قرار گرفته اند، بسیاری از اختلالات  روانپزشکی و از جمله اضطراب، رفتار پرخاشگرانه، اندیشه پردازی پارانوئید، اختلال استرس پس آسیب، اختلالات افسردگی و افزایش خطر رفتار انتحاری  مشاهده میشود. به نظر می‌رسد سوءرفتار، خطر آشفتگی های روانی را در کودکانی که از قبل آسیب پذیر بوده اند بالا میبرد. کودکان قربانی سوء رفتار والدین مبتلا به آسیب های روانی بیشتر از کودکان آزار ندیده چنین والدینی به اختلالات روانی دچار میشوند. ظاهراً در کودکانی که مورد سو ء رفتار جنسی قرار میگیرند عزت نفس پایین، افسردگی، اختلالات تجزیه ای و سوء مصرف مواد بیشتر دیده میشود. به نظر می‌رسد بدرفتاری مزمن زمینه ساز رفتار خشن و پرخاشگرانه در کودکان آسیب پذیر باشد.

چه عواملی در این موضوع دخیل هستند؟

عوامل زیادی در بروز سوء رفتار و مسامحه در مورد کودکان نقش دارد. والدین آزار دهنده اغلب خود قربانی سوء رفتار جنسی و جسمی بوده و در خانواده خود مدتها در معرض خشونت، و درد و عذاب بوده اند که این عوامل در پیدایش پرخاشگری نقش زیادی دارند. بنابراین والدینی که خود اماج تنبیه بدنی خشونت بار و رفتار بیرحمانه در خانواده خود بوده اند، ممکن است سنت بدرفتاری را با کودکان خود را ادامه دهند. در برخی موارد بالغین معتقدند که روش آنها راه معقولی برای آموزش انضباط است. در مواردی دیگر والدین در مورد روش های تربیتی توام با سوء رفتار خود مردد هستند ولی به دلیل فقدان مکانیسم های مدارا، ناگزیر به تقلید رفتار پدر و مادر خود متوسل میشوند.

شرایط زندگی پر استرس نظیر تراکم و فقر، ممکن است در بروز رفتار پرخاشگرانه و سوء رفتار جسمی نسبت به کودکان نقش داشته باشد.  انزوای اجتماعی، فقدان نظام حمایتی و سوء مصرف مواد از سوی والدین احتمال رفتار خشن و مسامحه را در مورد کودکان افزایش میدهد. بحرانهای محیطی نظیر بیکاری، مشکلات مسکن و فقدان منابع مادی سطح استرس را در خانواده های آسیب پذیر بالا برده و ممکن است موجب بروز مسامحه یا سوء رفتار شوند. اختلالات روانی  ممکن است در بروز سوء رفتار و مسامحه در مورد کودکان نقش داشته باشد که این بسته به میزان اختلال قضاوت و فرایند های تفکر والد است. والدین افسرده سایکوتیک یا مبتلا به اختلال شدید شخصیت ممکن است کودکان خود را شرور بدانند و یا تصور کنند آنان قصد دیوانه کردنشان را دارند.

سوء رفتار جنسی با کودک 

اکثر موارد سوء رفتار جنسی با کودک را افراد بزرگسال در خانواده با فاصله یا گسترده کودک مرتکب میشوند. بنابراین اکثر آزار دهنگان جنسی برای کودکان قربانی آشنا هستند و غالبا اعضاء بسیار قابل اعتماد خانواده هستند که دسترسی گسترده ای به کودک داشته و در مقام اقتدار قرار دارند .

اکثر موارد سوء استفاده جنسی با کودک به دلیل احساس گناه، شرم، جهل و تحمل قربانی و عدم تمایل پزشکان برای شناسایی و گزارش سوء استفاده جنسی، اصرار دادگاه ها بر قوانین سفت و سخت مربوط به قرائن و ترس خانواده ها از فروپاشی در صورت افشای موضوع، ناشناخته میمانند. آزار دهندگان جنسی علی رغم نقش های خانوادگی خود ممکن است کودک قربانی را تهدید کنند که در صورت افشای موضوع آنها را ترک میکنند،  کتک میزنند و یا میکشند.

میزان بروز سوء استفاده جنسی از کودکان و هرزه نگاری کودک بسیار بیشتر از آن چیزی است که بیشتر تصور میشود. کودکان ممکن است از شیرخوارگی تا آخر نوجوانی مورد سوء استفاده جنسی قرار بگیرند. سواستفاده جنسی در مدارس، مراکز مراقب روزانه و خانه های گروهی گزارش شده است و در این مکان ها بیشتر مرتکبین مراقبین والد بوده اند. این نشانه ها شامل خونمردگی، درد و خارش در ناحیه تناسلی، خونریزی مقعدی یا مهبلی ممکن است علامتی از آزار جنسی باشد. عفونت های مکرر دستگاه ادراری و ترشحات مهبلی ممکن با سوء رفتار مرتبط باشد بیماری های مقاربتی و اشکال در راه رفتن و نشستن باید ظن سوء رفتار جنسی را برانگیزد.

درمان

نخستین بخش درمان سوء رفتار و مسامحه حصول اطمینان از ایمنی و رفاه کودک است. ممکن است لازم شود برای اطمینان از محافظت کودک، او را از خانواده بی توجه و بد رفتار بیرون آوریم، با این حال از لحاظ هیجانی کودک ممکن است در محیط نا آشنا آسیب پذیری بیشتری احساس کند. به دلیل خطر بالای نشانه های روانپزشکی در کودکان قربانی سوء رفتار و مسامحه، ارزیابی جامع روانپزشکی ضروری است. در مرحله بعد و همزمان با درمان هر گونه اختلال روانی موجود، درمانگر ممکن است ناچار شود به محیط بلافصل و تلویحات دراز مدت سوء رفتار یا مسامحه بپردازد. در مانگر باید به مسائل روان درمانی متعددی توجه کند که عبارت اند از: پرداختن به ترس ها، اضطراب و عزت نفس کودک، ایجاد رابطه مملو از اعتماد فردی بالغ (درمانگر) که  در آن کودک مورد سوء استفاده یا خیانت واقع نمیشود و سرانجام کسب دیدگاهی مفید در مورد عواملی که در قربانی شدن کودک در خانه سهیم بوده است.

پیشگیری

برای پیشگیری از سوءرفتار و مسامحه در مورد کودک، بالینگران باید خانواده های پر خطر را شناسایی کرده و پیش از قربانی شدن کودک مداخله نمایند.

پس از شناسایی خانواده ها ی پر خطر برنامه ای جامع  باید طرح ریزی شود که شامل کنترل روانپزشکی خانواده و از جمله کودک در معرض خطر باشد. باید به خانواده ها آموزش  داده شود که چه موقع مسامحه و سوء رفتار شروع میشود و راهکار های کنار آمدن و مدارای دیگری را پیشنهاد کرد.

به طور کلی برنامه های پیگیری و درمان کودک ازاری باید بکوشند:

۱. حدالامکان از جدایی والدین و کودک جلوگیری کنند.

۲. از سپردن کودکان به موسسات جلوگیری کنند.

۳. والدین را به مراقبت شخصی از کودکان تشویق کنند.

۴. والدین را به کسب خودکفایی تشویق کنند.

به عنوان اخرین راه نجات و پیگیری از آزار و بی توجهی بیشتر ممکن است لازم شود کودک را از خانواده هایی که مایل یا قادر به استفاده از مزایای برنامه درمانی نیستند، بیرون آورد. در موارد سوء استفاده جنسی داشتن مجوز رسمی برای مراکز مراقبت روزانه و غربالگری روانی کارکنان آنها برای پیشگیری از سوء رفتار های بیشتر باید اجباری شود . آموزش متخصصین  طب و اعضای رشته های بهداشتی وابسته به آن و همه کسانی که در تماس با کودکان هستند به کشف به موقع موارد سوء رفتار کمک میکند . تأمین خدمات برای خانواده های تحت فشار در پیشگیری از وقوع مسأله موثر است.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button