نشانه های هشدار دهنده ی افسردگی

زندگی دشوار است. شاید معنادار و شگفت انگیز باشد اما دشوار هم هست. به نظر می رسد تنها راهی که باعث می شود مردم بتوانند خود را با آن وفق دهند فکر نکردن زیاد به آن است. اما بعضی از مردم نمی توانند این کار را انجام دهند. و بعلاوه شرایط افراد با هم متفاوت است. ما فکر می کنیم برای همین به وجود آمده ایم. می دانیم که قرار است پیر شویم و بمیریم. می دانیم که برای همه این اتفاق می افتد برای همه ی کسانی که می شناسیم و دوست داریم. اما باید به یاد داشته باشیم تنها دلیل به وجود آمدنمان همین است. انسانها شاید تنها گونه ای باشند که دچار افسردگی می شوند اما به این دلیل که ما گونه های قابل توجهی هستیم که چیزهای قابل توجهی هم به وجود می آوریم_ تمدن، زبان، داستان ها، ترانه های عاشقانه. تضاد روشنایی و تاریکی. در نقاشی های دوران رنسانس از مسیح از سایه های تاریک استفاده شده و تا نور و روشنایی که مسیح را در بر گرفته برجسته تر و نمایان تر شود. پذیرفتن مرگ و زوال و تمام بدی ها در نهایت به چیزی خوب منتهی می شوند، دشوار است، امیلی دیکنسون، شاعر بزرگ جاودان گفته است: ((اینکه دیگر هرگز تکرار نخواهد شد، زندگی را این چنین شیرین کرده است.))

ما عادت داریم مغز و بدنمان را به صورت مستقل و جدا از هم ببینیم. در حالی که در اعصار قبلی فکر می کردیم قلب مرکز وجود ماست، یا حداقل در موقعیتی برابر با ذهن قرار دارد حالا این فرضیه عجیب جداسازی را داریم که در آن ذهن ما برای بقیه ی وجود ما کار می کند مثل مردی که توی یک ماشین حفاری جی سی بی نشسته است. در نظر گرفتن کل مفهوم سلامت روان به عنوان ماهیتی مستقل از سلامت جسمانی به اشکال مختلف می تواند گمراه کننده باشد. بنابراین فرضیه، بیشتر آنچه که شما به عنوان اضطراب و افسردگی تجربه می کنید در جای دیگری اتفاق می افتد. مثلاً تپش قلب، عضلات دردناک، تعریق کف دست ها، احساس سوزن سوزن شدن که اغلب همراه با اضطراب است. یا عضلات دردناک و خستگی عمومی بدن که گاهی به بخش هایی از افسردگی تبدیل می شوند. 

شناسایی نشانه های هشدار دهنده ی افسردگی بسیار دشوار است. مخصوصاً برای افرادی که هیچ تجربه ی مستقیمی از افسردگی ندارند تا وقتی با این علائم مواجه می شوند آنها را تشخیص دهند. بخشی از این مشکل به این دلیل است که مردم در مورد اینکه افسردگی واقعاً چیست سردرگم می شوند. ما از کلمه ی افسرده به عنوان مترادف غمگین استفاده می کنیم که اشکالی ندارد درست مثل وقتی کلمه ی قحطی زده را به جای کلمه ی گرسنه به کار می بریم اگر چه تفاوت بین افسردگی و غمگینی مثل تفاوت بین قحطی زدگی واقعی و کمی احساس گرسنگی کردن است. 

افسردگی یک بیماری است. اما با یک سرفه شروع نمی شود. دیدنش سخت است چون واقعاً نامرئی است. با وجودی که یک بیماری جدی است، تشخیص آن در ابتدای امر به طور تعجب برانگیزی برای افرادی که از آن رنج می برند دشوار است. نه به دلیل اینکه احساس بدی به فرد دست نمی دهد_ البته که می دهد_ بلکه چون احساسات بد به نظر غیر قابل تشخیص می آیند یا با چیزهای دیگر اشتباه گرفته می شوند. مثلاً اگر احساس بی ارزشی کنید ممکن است فکر کنید من بی ارزش هستم چون واقعاً هستم. شاید به این دلیل که. ر نظر گرفتن آن به عنوان نشانه ی یک بیماری کار سختی است. یا حتی اگر هم آن را ببینیم احتمالاً این احساس کم ارزشی همراه با خستگی به این معنی باشد که تمایل یا توانایی به زبان آوردن آن در فرد وجود ندارد.

اما در هر صورت موارد زیر از رایج ترین نشانه های بیان شده برای افسردگی است: 
  • خستگی _اگر کسی تمام مدت و بدون دلیل احساس خستگی کند.
  • عزت نفس پایین_ نشانه ای که تشخیص آن برای دیگران سخت است، مخصوصاً در مورد افرادی که با صحبت کردن درباره ی احساسات خود راحت نیستند. و مشاهده ی عزت نفس پایین در دنیای واقعی بیرون به همین راحتی نیست. 
  • عقب ماندگی روانی حرکتی_ در موارد خاصی از افسردگی کُند حرکت کردن و آهسته سخن گفتن ممکن است اتفاق بیفتد. 
  • بی اشتهایی ( اگر چه در برخی موارد پر اشتهایی نیز می تواند نشانه ی افسردگی باشد.) 
  • تحریک پذیری (با این حال اگر بخواهیم منصفانه بگوییم می تواند نشانه ی هرچیزی باشد.)
  • گریه های مکرر 
  • فقدان احساس لذت_ معنی آن ناتوانی در تجربه ی لذت در هر چیزی است. حتی در لذت بخش ترین تجربه ها مانند غروب آفتاب و غذای خوب و تماشای فیلم های کمدی 
  • درون گرایی ناگهانی_ اگر شخصی ساکت تر یا درون گراتر از معمول شود یعنی افسرده است. 

افسردگی و اضطراب، رایج ترین ترکیب سلامت روانی، به روش های پیچیده ای در هم تنیده می شود.‌

مهدیه رادپور کارشناس روانشناسی عمومی و کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button