اختلال های جنسی بخش دوم: ویژگی های نابهنجاری های جنسی

اصطلاح نابهنجاری جنسی به معنی انحرافی است که موضوع جاذبه ی جنسی فرد را در بر می گیرد. نابهنجاری جنسی اختلال هایی هستند که به موجب آنها، فرد خیال پردازی ها، تمایلات جنسی، یا رفتارهایی دارد که مکرر و از لحاظ جنسی برانگیزنده اند و شامل این موارد می شوند: ۱_ موضوعات غیر انسانی، ۲_ کودکان یا سایر افراد ناراضی، و ۳_ رنج کشیدن یا تحقیر شدن خود یا شریک جنسی. 

ویژگی های نابهنجاری های جنسی 

انواع نابهنجاری جنسی وجود دارد، اما ویژگی مشترک همه ی آنها این است که افراد مبتلا به این اختلال ها از لحاظ روانی آنچنان به هدف میل وابسته هستند که فقط در صورتی می توانند ارضای جنسی را احساس کنند که این هدف به نوعی وجود داشته باشد. در برخی افراد، گاهی ترجیحات جنسی غیر عادی یافت می شود، مثلاً، در مدتی که فرد شدیداً احساس می کند تحت فشار روانی قرار دارد. به خاطر داشته باشید که نابهنجاری های جنسی هوسهای زودگذر یا خیال‌پردازی درباره ی فعالیتهای جنسی غیر عادی نیستند، بلکه اختلالهایی هستند که دست کم ۶ ماه دوام دارند. افراد مبتلا به نابهنجاری های جنسی مکرراً احساس می کنند که مجبور هستند به رفتار غیر عادی شأن فکر کنند یا آن را انجام دهند. حتی در صورتی که آنها امیال یا خیال‌پردازی هایشان را عملاً برآورده نکنند، فکر و ذکرشان تا بدانجا به آنها مشغول می شود که ناراحتی قابل ملاحظه ای را احساس می کنند. نابهنجاری جنسی می تواند به قدری نیرومند و الزام آور شود که فرد غیر از رسیدن به ارضای جنسی، هدفهای دیگری را نمی بیند. نابهنجاری های جنسی بنا بر تعریف، ناراحتی شخصی شدیدی ایجاد می کنند یا عملکرد اجتماعی، شغلی، و زمینه های دیگر زندگی را مختل می سازند. به جز مازوخیسم جنسی (آزارطلبی جنسی)، تقریباً تمام موارد نابهنجاری های جنسی مردان را شامل می شوند.

نمونه هایی از نابهنجاری‌های جنسی 

  1. هرزه گویی تلفنی (telephone scatologia) تلفن کردن های مستهجن، مانند شرح دادن فعالیت استمنا به طور مشروح، تهدید کردن قربانی به تجاوز جنسی یا سعی در پی بردن به فعالیت های جنسی قربانی.
  2. مرده گرایی (necrophilia) کسب کردن ارضای جنسی از دیدن جسد یا تماس جنسی با آن.
  3. حیوان خواهی (zoophilia) آمیزش جنسی با حیوانات یا داشتن خیال‌پردازی های جنسی با حیوانات.
  4. مدفوع خواهی (coprophilia) کسب لذت جنسی از تماس با مدفوع.
  5. تنقیه خواهی (klismaphilia) کسب لذت جنسی از به کار بردن تنقیه ها.
  6. ادرار خواهی (urophilia) کسب لذت جنسی از تماس با ادرار.
  7. آمیزش خواهی در انظار (autagonistophilia) آمیزش جنسی در مقابل دیگران.
  8. خواب آمیزش خواهی (somnophilia) آمیزش جنسی با فرد خفته.
  9. داغ خواهی (stigmatophilia) کسب لذت جنسی از سوراخ کردن پوست یا تاتو.
  10. پوشیدن پوشک برای لذت جنسی (autonepiophilia) پوشیدن پوشک برای لذت جنسی.

برای نشان دادن این نکات، اجازه دهید برایان را که نابهنجاری جنسی دارد با چارلز که ندارد، مقایسه کنیم. برایان از اشتغال ذهنی خود به به شکل و بوی دستکش چرمی زنان بسیار ناراحت است، از انگیختگی شدید خود هنگامی که می بیند زنان دستکش می پوشند عذاب می کشد، و فقط در صورتی می تواند ارضای جنسی کسب نماید که در حال نوازش کردن دستکش چرمی، استمنا کند. برایان نابهنجاری جنسی دارد (یعنی، یادگار پرستی). برعکس، وقتی که شریک جنسی چارلز در تخت، کفش پاشنه بلند می پوشد، او تحریک جنسی می شود، ولی برای اینکه بت ارگاسم برسد، لازم نیست شریک جنسی وی حتماً کفش پاشنه بلند بپوشد. جاذبه ی او به نظرش اندکی ((عجیب)) است، ولی غیر عادی نیست. چارلز به اختلال نابهنجاری جنسی مبتلا نیست. هنگامی که مطالب مربوط به نابهنجاری های جنسی را می خوانید، در نظر داشتن این تمایزها اهمیت دارد.

اطلاعات درباره ی میزان بروز نابهنجاری های جنسی محدود است، عمدتاً به این علت که افراد مبتلا به این اختلالها به قدری شرمنده یا خجالت زده هستند که به ندرت در صدد کمک روان شناختی بر می آیند. میزان بروز نابهنجاری های جنسی را می توان به طور غیر مستقیم، با در نظر گرفتن بازار تجاری بزرگ در مجله ها، فیلمهای سکسی، و اشیایی که در کتابفروشی های بزرگسالان و در اینترنت فروخته می شوند، استنباط کرد.

هنگامی که خواندن مطالب درباره ی نابهنجاری های جنسی را آغاز می کنید، شاید آنها تا چه اندازه ای موجب ناراحتی فرد یا حتی دیگران می شوند. در واقع، برخی افراد مبتلا به ناهنجاری‌های جنسی اصرار دارند که نه خود آنها و نه دیگران از روشهای جنسی غیر عادی آنها ناراحت می شوند؛ آنها معتقدند واکنش منفی جامعه ناپذیری  باعث می شود که رفتار آنها کژ کار انگاشته شود با این حال، برخی دیگر از اینکه زندگی شأن صرف دنبال کردن ارضای جنسی به شیوه هایی می شود که آنها را غیر قابل قبول می دانند، احساس گناه و شرمندگی می کنند. 

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button