تاثیرات نظم و انضباط در زندگی شخصی

نظم و انضباط شخصی در همه جنبه‌های زندگی لازم است اما اکثر افراد این را نمی‌دانند، زیرا جامعه به ما یاد داده است که در طول زندگی با حالت«خلبان خودکار» حرکت کنیم. من معتقدم یکی از دلایل فروپاشی خانواده که اغلب نادیده گرفته می‌شود، عدم انضباط شخصی است. اگر شریک زندگی شما در حال خیانت است یا مشکلات دیگری دارد، یکی از دلایل اصلی آن، عدم توانایی در کنترل تمایلات خود نسبت به جنس مخالف است. اگر شریک زندگیش را روی هم تلنبار می‌کند یا مشکلات مالی دیگری دارد، یکی از دلایل آن، عدم توانایی وی در کنترل عادت های هزینه کردنش است. به عبارت دیگر سطح انضباط شخصی شما میزان موفقیت تان در محل کار، روابط، امور مالی، تحصیل و غیره را کنترل خواهد کرد. داشتن نظم و انضباط شخصی مزایای زیادی دارد.

اعتماد به نفس شما را بیشتر می‌کند:

فقدان نظم و انضباط شخصی باعث کاهش عزت نفس و اعتماد به نفس می‌شود. اینکه افراد از اعتماد به نفس پایین رنج می‌برند دلایل زیادی دارد و یکی از آنها این است که در زندگی‌شان، در جایی که باید باشند نیستند. افراد در تمام مدت، به ویژه در ابتدای سال برای خود هدف‌هایی تعیین می‌کنند اما در ماه دوم یا سوم دوباره به عادت‌های قدیمی باز می‌گردند و اهدافشان را فراموش می‌کنند. بیشتر مردم به این دلیل در زندگی شکست می‌خورند که آنچه برای موفقیت لازم است را انجام نمی‌دهد. شخصی که می‌خواهد لاغر شود روی کاناپه نشسته و همبرگر می‌خورد، مجلات لباس شنا اندازه شود. با نشستن در جلوی تلویزیون، لباس شنا هرگز اندازه شما نخواهد شد. با وجود اینکه دوست دارید درآمد بیشتری کسب کنید اما نمی‌توانید انگیزه‌ای برای شروع یادگیری در مورد خود اشتغالی پیدا کنید. عدم فعالیت منجر به یک نتیجه می‌شود، شکست. وقتی ۵ یا ۱۰ سال با یک چشم به هم زدن می‌گذرد و ما هنوز در موقعیتی گیر کرده‌ایم که دوست نداریم در آن باشیم، احساس بی‌ ارزشی ایجاد می‌شود.

یک فرد دارای انضباط شخصی، اعتماد به نفس دارد زیرا صرف نظر از اینکه در آن لحظه در کجا قرار دارد، می‌داند که بهترین نسخه‌ای از خود است که می‌توانست باشد. آنها به درستی غذا می‌خورند، ورزش می‌کنند و برای رسیدن به اهدافشان کار می‌کنند آنها از اینکه در صندلی راننده هستند احساس خوبی نسبت به زندگی دارند و دقیقاً می‌دانند کجا می‌روند.

به ایجاد روابط بهتر کمک می‌کند:

دلیل اصلی از بین رفتن دوستی‌ها این است که افراد کاری را که گفته‌اند،  انجام نمی‌دهند. شما به کسی اعتماد می‌کنید و حرف‌های تان را به او می‌گویید اما بعد می‌فهمید که آن فرد، اسرار شغل و تجارت شما را به همه همکاران تان گفته است. یا به یک دوست دیگر اعتماد می‌کنید و به او پول قرض می‌دهید اما او هرگز پول شما را پس نمی‌دهد. دوستی‌ها و روابط بر پایه اعتماد هستند. فردی که انضباط شخصی دارد قرار است همیشه طبق گفته‌های خود زندگی کند. اگر از آنها بخواهید یک راز را نگه دارند، آنها این کار را می‌کنند. آنها غالباً در خلوت خود همان شخصی هستند که در جمع هستند زیرا برای صداقت ارزش قائل می‌شوند. این صفات نادر است و مردم در همه جای دنیا برای چنین رفتارها و صفاتی ارزش قائل هستند. بنابراین یک فرد منظم، به احتمال زیاد دارای شبکه قوی از روابط شخصی است زیرا قابل اعتماد است.

کمک می‌کند آزرده خاطر نشوید:

افراد به این دلیل به راحتی آزرده می‌شوند که به خود اطمینان ندارند. آنها نمی‌دانند چه کسی هستند یا برای چه هدفی تلاش می‌کنند و بنابراین انتقاد را (حتی وقتی سازنده باشد) حمله به شخصیت خود می‌دانند و به شدت آزرده خاطر می‌شوند. افراد دارای انضباط شخصی این مشکل را ندارند. آنها دارای اعتماد به نفس، آرام و خاطر جمع هستند و بنابراین به آسانی با حمله و انتقاد کنار می‌آیند. افراد منظم می‌توانند انتقاد سازنده را مدیریت کنند. در واقع آنها برای انتقاد سازنده ارزش قائل هستند زیرا این کار آنها را به سمت بهتر شدن سوق می‌دهد.

باعث می شود از رفتارهای پرخطر پرهیز کنید:

نظریه‌های رفتاری که سعی در تبیین رفتارهای پرخطر و ناسالم دارند، اغلب نقش خود کنترلی را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. به عنوان مثال نظریه خود کنترلی هیرشی و گوتردسون بیان می‌دارد که عمل مجرمانه، به دلیل ناتوانی فرد در کنترل میل خود برای انجام چنین رفتاری است. بدیهی است که غیر از خود کنترلی علل زیادی برای ارتکاب جرم وجود دارد اما نکته این جاست که وقتی اخلاقیات و ترس از به زندان رفتن را از معادله حذف می‌کنیم، بیشتر مردم به جای کار برای امرار معاش، به سرقت بانک می‌پردازند. یک فرد عادی به اندازه کافی خود کنترلی دارد که پا در مسیری نگذارد که به زندان یا زیر پا گذاشتن اخلاقیات ختم شود.

در پژوهشی که در سال ۲۰۱۲ توسط فورد و بلومنشتاین بر روی دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا انجام شد، مشخص شد که احتمال اینکه افراد دارای سطح بالای خود کنترلی، داروهای تجویز شده را سوء مصرف کنند، نوشابه زیادی بخورند یا از حشیش استفاده کنند کمتر است.

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که بین نبود خود کنترلی و رفتار جنسی تکانشی ، رابطه وجود دارد. شرکت کنندگان دارای خود کنترلی کم در مطالعه فورد و بلومنشتاین به احتمال زیاد با افرادی که شریک اصلی آنها نبودند رابطه داشتند و همه این‌ها خطر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و بارداری بدون برنامه را افزایش می‌دهد.

اهمیت نظم و انضباط شخصی، تنها در رسیدن به هدف خلاصه نمی‌شود و داشتن سطح بالایی از خود کنترلی در بسیاری از جنبه‌های دیگر زندگی نیز به نفع شما خواهد بود.

امید سخاوت کارشناس مشاوره و راهنمایی

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button