7 ویژگی افراد حساس و زود رنج را بشناسید و فواید آن ها

آیا تا به حال به شما گفته اند که بیش از حد حساس هستید؟

من همیشه نسب به بسیاری از افراد اطرافم احساس متفاوتی داشتم. به نظر می رسید من همه چیز را به دل می گرفتم، در حالی که دیگران بسیار انعطاف پذیرتر به نظر می رسیدند.

وقتی پدر و مادرمان ما را سرزنش کردند، خواهر و برادرهایم تحت تأثیر قرار نگرفتند و من می خواستم در خجالت غیب شوم. زمانی که یک رابطه عاشقانه نوپا به یک رابطه تمام عیار تبدیل نشد، احساس له شدن می‌کردم، در حالی که نزدیک‌ترین دوستانم وقتی برایشان اتفاق می‌افتد، به نظر نمی‌رسیدند که خیلی نگران باشند. من به سختی می‌توانستم از مشکلات رابطه خود خلاص شوم، در حالی که دیگران به نظر می‌رسید که آسیبی نمی بینند.

سالها طول کشید تا متوجه شدم که همه ما یک نژاد نیستیم. برخی افراد از این فکر که یک نفر دیگر را ناامید کنند، له نمی شوند. برخی افراد در مواجهه با درگیری ها و چالش ها متمرکزتر یا انعطاف پذیرتر هستند. برخی از افراد زمانی که احساس عصبانیت یا آسیب دیدگی می‌کنند، می‌خواهند به جای اینکه وارد عمل شوند، سرزنش کنند. من نقطه عطفی را به یاد می آورم که با نژاد حساس بودن صلح کردم. تصمیم گرفتم حساسیت خود را به عنوان یک نقص یا نفرین تلقی نکنم، بلکه به عنوان یک ویژگی شخصیتی که نیاز به مراقبت عالی از خود دارد.

شروع کردم به پاسخ دادن به کامنت‌های «تو خیلی حساسی» یا «تو خیلی حساسی» بدون شرم، «بله، هستم.» یا «من هستم، پس لطفاً با من مهربان باش» یا حتی ساده تر، “متشکرم.”

پس از کار با بسیاری از افراد بسیار حساس در تمرین درمانی خود (از جمله خودم)، مزایای قابل توجهی را پیدا کردم که با این ویژگی همراه است. این ویژگی ها شامل :

1_ افراد حساس تمایل دارند لذت را عمیق تر تجربه کنند.

اگر بسیار حساس هستید، ممکن است مجبور شوید با احساسات سخت‌تر از برخی افراد کنار بیایید، اما از طرف دیگر به این معنی است که چیزهای شیرین زندگی را نیز عمیقاً حس می‌کنید. ممکن است مجبور شوید از ابزارهای زیادی برای غلبه بر طوفان های زندگی استفاده کنید، اما وقتی طوفان ها فروکش می کنند، به لطف احساس عمیق چیزها، به طور کامل در لحظات آفتابی غرق می شوید.

2_ افراد حساس می توانند بسیار همدل باشند.

یکی دیگر از مزایای حساس بودن این است که می توانید برای مبارزاتی که افراد دیگر با آن روبرو هستند، شفقت و درک بسیار عمیقی داشته باشید. تا زمانی که مشکلات دیگران را جذب نکنید یا فکر نکنید که شما مسئول رفع آنها هستید، نژاد حساس بودن می تواند به یک فرد واقعاً دلسوز کمک کند.

3_ افراد حساس می توانند بسیار فهیم باشند.

افراد حساس تمایل دارند چیزهایی را انتخاب کنند که ممکن است دیگران از دست بدهند. آگاه بودن، مشاهده گر بودن و بصیرت می تواند ویژگی های بسیار مثبتی باشد. موقعیت ها، وظایف و مشاغل زیادی وجود دارند که نیاز به درک و بینش عالی دارند. این می تواند هدیه حساسیت را به یک دارایی عالی برای مسیرهای مختلف شغلی و شرایط زندگی تبدیل کند.

4_ افراد حساس می توانند عمیقاً مفاهیم جدید را بپذیرند.

در حالی که افراد حساس تمایل زیادی به جذب دارند و اغلب روی رها کردن تجربیات چالش برانگیز، احساسات آسیب دیده و افکار غیر مفید کار می کنند، آنها همچنین می توانند از این کیفیت برای ورودی های مثبت یا سازنده استفاده کنند. با توجه به تعداد انگشت شماری از ابزارهای سالم یا مفاهیم جدید، یک فرد بسیار حساس می تواند از موهبت حساسیت خود برای پذیرش و جذب اطلاعات و بهره مندی از مزایای بسیاری استفاده کند.

5_ افراد حساس می توانند بسیار خلاق باشند.

افراد با حساسیت بالا اغلب می توانند از طبیعت حساس خود برای استفاده از خلاقیت درونی خود استفاده کنند. برخی از خلاق ترین افرادی که من می شناسم بسیار حساس هستند. البته، ممکن است آنها مجبور باشند کمی با دقت بیشتری نسبت به برخی دیگر با دنیای بیرونی خود برخورد کنند، اما زمانی که از آگاهی و وضوح خود برای نفوذ به دنیای درونی خود استفاده کنند، ممکن است اتفاقات شگفت انگیزی رخ دهد. حساس بودن می تواند به کسی دید بهتری برای نمایش درونی خلاقیت، شهود و وضوحی که در درون ما زندگی می کند، بدهد.

6_ حساس بودن افراد را تشویق می کند تا خود مراقبتی عالی را انجام دهند.

در حالی که برخی از افراد ممکن است گاهی اوقات نیازهای خود را به تعویق بیاندازند، افراد حساس معمولاً زودتر و قوی تر از سایرین تأثیرات را احساس می کنند. فردی که همه چیز را کاملاً احساس می کند باید کاملاً از خود مراقبت کند. یکی از مشتری‌های من اینطور بیان کرد: «سایر افراد می‌توانند گه گاهی از یک وعده غذایی خودداری کنند یا برای چند روز از خواب خود غافل شوند. اما اگر من این کار را انجام بدهم در حال نابودی خودم هستم. اوه، شاید این چیز بدی نباشد؟ این مرا مجبور می‌کند که در مراقبت از خودم باشم!»

7_ افراد حساس نسبت به محیط اطراف خود بسیار آگاه هستند.

سطح بالایی از حساسیت می تواند به شما حس بسیار هماهنگی از محیط نزدیکتان بدهد. افراد حساس اغلب متهم به از دست دادن چیزی می شوند که لزوماً یک ویژگی منفی نیست. آنها اغلب اولین کسانی هستند که یک دلفین را در اقیانوس، یک آهو در جنگل یا خطری را در افق می بینند. افراد حساس می توانند در پیاده روی در ساحل، پیاده روی در جنگل یا یک بلای طبیعی بسیار مفید باشند.

نتیجه گیری:

اگر فرد بسیار حساسی هستید، هنگامی که با این ویژگی ذاتی صلح کردید، می توانید یاد بگیرید که طوفان های زندگی را به طور مؤثرتری پشت سر بگذارید، با احترام بیشتری از خود مراقبت کنید و از مزایای زیاد حساس بودن به طور کامل بهره مند شوید.

منبع: سایت psychologytoday.com
علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده
مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button