نگاهی جدید به زندگی با قانون هشتاد، بیست

در ابتدا بیایید با هم  با اصل هشتاد، بیست آشنا شویم و بدانیم به چه کار می آید.

سال ۱۹۰۶، اقتصاددانی به نام ویلفردو پارتو در ایتالیا می زیست. روزی پارتو متوجه شد که هر سال، ۲۰ درصد از غلاف های نخود فرنگی باغچه اش حدود ۸۰ درصد نخودها را تولید می کند. این امر باعث شد ویلفرد و به خروجی اقتصادی در ابعاد وسیع تری بنگرد. او کم کم به این موضوع پی برد که در صنایع، جوامع، و حتی شرکتهای مختلف، ۸۰ درصد از محصولات غالباً از ۲۰ درصد از پربازده ترین بخش تولید می شوند. این موضوع به اصل “پارتو” معروف شد یا چیزی که امروزه بیشتر از آن با عنوان اصل “هشتاد بیست” یاد می شود.

اصل هشتاد بیست بیان میکند که ۸۰ درصد خروجی یا نتیجه از ۲۰ درصد ورودی یــا عمل حاصل می شود 

اصل هشتاد بیست در موقعیتهای مدیریت کسب و کار بیشترین محبوبیت را داشته است. کسب و کارها غالباً به این نتیجه رسیده اند که ۲۰ درصد از مشتری های شان ۸۰ درصد از فروش شان را رقم زده اند. آن ها دریافته اند که حدود ۲۰ درصد از نماینده های فروششان ۸۰ درصد از قراردادهای فروش را بسته اند و اینکه ۲۰ درصد از اقلام هزینه هایشان منجر به ۸۰ درصد از مخارج شان شده است. از لحاظ مدیریت زمان اغلب به این نتیجه رسیده اند که ۲۰ درصد از زمانشان ۸۰ درصد از بازدهی و ۲۰ درصد از کارمندانشان ۸۰ درصد از ارزش آنها را ایجاد کرده اند. امثال اینها بی شمار است.

البته هیچ کس به طور دقیق این ۸۰ درصد یا ۲۰ درصدها را اندازه گیری نکرده بود؛ اما نسبت تقریبی چهار به یک به طور مستمر تولید می‌شد. حال اینکه ۷۶/۲۴ بود یا ۸۳/۱۷ خیلی مهم نیست.

اصل هشتاد بیست به ابزار مدیریت محبوبی بدل شد که برای افزایش کارایی و تأثیرگذاری در کسب وکارها و صنایع به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می‌گرفت و امروزه هم به طور گسترده آن را آموزش می دهند. منتها افراد خیلی کمی به فکر اجرای این اصل در زندگی روزمره یا جوانب احتمالی آن افتاده اند. مثلاً:

 آن ۲۰ درصد دارایی هایی که بیشترین بهره را ازشان می‌برید کدام اند؟

 ۲۰ درصد از وقت تان را به چه کاری می گذرانید که ۸۰ درصد شادی های تان را به شما می بخشد؟

آن ۲۰ درصد افراد نزدیک تان که بیش از همه خوشحال تان می کنند چه کسانی هستند؟

آن۲۰ درصد لباس هایی که ۸۰ درصد اوقات میپوشید کدام اند؟

آن ۲۰ درصد غذایی که ۸۰ درصد اوقات میخورید کدام اند؟

احتمالا پاسخ به این سؤالات برای تان راحت باشد؛ فقط تاکنون به آنها فکر نکرده اید.

وقتی به آنها پاسخ دهید، می‌توانید به راحتی بر افزایش کارایی های زندگی تان تمرکز کنید. به عنوان مثال، ۸۰ درصد از افرادی که با آنها وقت می‌گذرانید تنها ۲۰ درصد شادی به زندگی تان می‌بخشند (وقت کمتری را با آنها بگذرانید)؛ ۸۰ درصد از خرت و پرت های تان را فقط ۲۰ درصد اوقات استفاده می‌کنید (آنها را دور بیندازید یا بفروشید)؛ ۸۰ درصد از لباس های تان را فقط ۲۰ درصد اوقات می‌پوشید (همان کار قبل را با آن بکنید). همچنین شناسایی آن ۲۰ درصد غذایی که ۸۰ درصد اوقات می خورید، احتمالاً بیانگر این است که رژیم غذایی سالمی دارید یا نه، یا اینکه تا چه حد سالم است. فقط از این مسئله مطمئن شوید که ۲۰ درصد غذایی که ۸۰ درصد اوقات می‌خورید سالم باشد.

وقتی به این فکر افتادم که چگونه اصل هشتاد بیست را در زندگی خودم اجرا کنم، همان اوایل، فوراً به چند چیز پی بردم:

۱. ۸۰ درصد از وقتم صرف تعداد کمی از سرگرمی هایم (نمایش های تلویزیونی و بازی های ویدئویی) می‌شد، اما تنها ۲۰ درصد از رضایت زندگی ام را فراهم می کرد؛

۲. از بودن با دوستانی که ۸۰ درصد از وقتم را با آنها می‌گذراندم لذتی نمی بردم. (بنابراین در زندگی اجتماعی ام خوشحال نبودم).

۳. ۸۰ درصد از چیزهایی که برایشان هزینه می کردم، برای سبک زندگی ام مفید و سالم نبودند.

پی بردن به این چیزها سرانجام مرا تشویق به ایجاد تغییرات چشمگیری در تصمیمات و سبک زندگی ام کرد؛ مثلاً قید بازی های ویدئویی و تلویزیون را زدم سعی کردم دوستان دیگری را بشناسم و با آنها وقتم را بگذرانم همچنین با دقت بیشتری پول خرج کردم.

البته باز هم می توان اصل هشتاد بیست را بر بازدهی در کار اعمال کرد چه کارهایی را ۸۰ درصد اوقات انجام می دهید که ۲۰ درصد عایدات تان را تشکیل میدهد؟ مثلا بررسی ایمیل به طور مکرر نامه نگاری اداری، صرف وقت طولانی برای گرفتن تصمیمات پیش پا افتاده و بی اهمیت، و ….. یا آن ۲۰ درصد کاری که ۸۰ درصد اعتبارتان و نیز قدرداني تيم و رئیس تان وابسته به آن است چیست؟ در آخر، می توانید اصل هشتاد بیست را در زندگی عاطفی و روابط تان نیز اجرا کنید: ۲۰ درصد از رفتارهایی که مسبب ۸۰ درصد از مشکلات در روابط تان هستند کدام اند؟ ۲۰ درصد از مکالمات ایجاد کننده ی ۸۰ درصد صمیمیت بین شما و شریکتان چیست؟

اینها سوالات مهمی هستند که بیشتر ما هرگز به آنها فکر نمی کنیم به ذهن مان خطور نمی‌کند، که در همه جوانب زندگی مان در همه ی کارهایی که انجام می دهیم، کارایی وجود دارد. نه تنها این کارایی وجود دارد، بلکه بر این کارایی کنترل و نفوذ هم داریم. چیزی است که میتوانیم مسئولیتش را به عهده بگیریم و آن را بهبود ببخشیم.

با تکیه بر اصل هشتاد بیست چه تغییراتی را می‌توانید در زندگیتان اعمال کنید؟

یکی از بارزترین جواب ها دارایی هاست. به احتمال زیاد، ۸۰ درصد از دارایی هایتان برای تان لذت و شادی کمی فراهم می کنند. بدیهی است که برای اعمال اصل هشتاد بیست روی خودتان، باید از تمام چیزهای اضافی دور و برتان شروع کنید.

اصل هشتاد بیست لزوماً قانون سفت و سختی برای زندگی نیست (اجازه ندهید اصل هشتاد بیست آن ۸۰ درصدی باشد که به ۲۰ درصد نتیجه ختم شود!) آن را ابزار قلمداد کنید لنزی برای دیدن جوانب زندگی تان در موردش فکر کنید و آن را بنویسید. احتمالاً به درکی می رسید که خودتان را نیز شگفت زده می کند.

با کمک این اصل و تاثیر آن می توانیم، نگاهی به کارهای خودمان بندازیم و ببینیم آن ۲۰ درصد را چطور انجام می دهیم ‌و اگر مشکلی هست، چطور آن ۲۰ درصد مشکل را پیدا کنیم؟

منبع: کتاب عشق کافی نیست | نوشته مارک منسن

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button