چگونه در روابط خود با دیگران حد و مرز تعیین کنیم؟

آیا شریک زندگی شما مدام از مرزهای شما عبور می کند؟ و شما دنبال راهی هستید که بدانید چگونه باید برخورد کنید با کسی که مدام مرزهای شما را نادیده میگیرد؟ اینجا سه روش مطرح می شود که خیلی کمک کننده است. اما قبل از آن لازم است بگوییم که نقض مرزها می تواند شامل رفتارهایی مانند موارد زیر باشد:

• به اشتراک گذاری اطلاعات شخصی که به طور محرمانه به آنها گفته اید .

• بدون دلیل موجه زمان کار خود را قطع کنید.

دورهمی داشتن دوستانشان و صدای بلند در حالی که شما سعی می کنید بخوابید.

• از اتاقی دیگر برای شما فریاد می زند و انتظار دارد که پاسختان را فریاد بزنید.

• جوک هایی بسازید که به نظر شما توهین آمیز باشد.

• جاهایی از بدن شما را لمس می کند که دوست ندارید این اتفاق بیافتد.

مرزهای روشن بخش مهمی از روابط سالم است. آن‌ها نه تنها آنچه را که نمی‌خواهید، بلکه آنچه را که با آن مشکلی دارید نیز تعریف می‌کنند، همانطور که خطوط روی زمین تنیس نشان می‌دهند که چه چیزی خارج از محدوده و چه چیزی جوانمردانه بوده و درون زمین است. یک مرز به ما می گوید: «من با این مشکل ندارم. من با آن مشکلی ندارم.» یا برعکس

پس وقتی شریک زندگی شما محدودیت هایی را که شما تعیین کرده اید رعایت نمی کند، چه کاری می توانید انجام دهید؟

۱. مرز خود را به وضوح بیان کنید. شریک زندگی شما ممکن است متوجه نشود که از محدودیت های آنچه شما قابل قبول می دانید فراتر رفته است. اجازه دهید با آرامش و به طور مستقیم بدانند مرز شما چیست و رفتار آنها چگونه از آن عبور کرده است؟! سعی کنید تا حد امکان دقیق باشید – برای مثال، “من ناراحتم که آنچه را باهات در میان گذاشتم به مادرت گفتی” به جای اینکه بگویید “هیچ وقت نمی توانی رازدار باشی !” چون حالت دوم، کلی، مبهم و قابل درک نیست که مشکل چه چیزی بوده و مرز شما چیست تا برای آن شخص یادآوری شود.

۲. مرز را اجرا کنید. هنگامی که شریک زندگی خود از یک مرز عبور کرد، در اسرع وقت به او یادآوری کنید. از زبان قاطعانه ای استفاده کنید که نشان دهنده احترام به خود و در عین حال احترام به شریک زندگی خود باشد. احساسات خود را در اختیار داشته باشید، به دیگران اجازه دهید بدانند که در پاسخ به کاری که انجام می دهند چه احساسی دارید. مثلاً «وقتی موهایم را جلوی دوستانمان مسخره کردی، احساس خجالت کردم». به خاطر داشته باشید که لازم نیست برای تعیین این مرز عذرخواهی کنید . این بخش مهمی از مراقبت از خود و یک انسان کامل بودن است.

۳. مرزها پیشنهاد نیستند آنها محدودیت های واضحی هستند، با عواقب زمانی که نقض شوند. پیامدها زمانی بهتر عمل می کنند که به شیوه ای روشن باعث بشن تا طرف مقابل از رفتار اشتباه پیروی نکند.

به عنوان مثال، شریک زندگی مریم در محل کار، علیرغم درخواست او مبنی بر عدم انجام این کار، همچنان به او پیام می دهد. در نتیجه، مریم به پیام‌ها پاسخ نمی‌دهد، تا به این رفتارش پاداش دهد. به طور مشابه، پس از اینکه علی اعتماد پوریا را به یک دوست مشترک از دست داد، علی در مورد آنچه به پوریا می گوید محتاط تر شده است.

مردم واقعاً می توانند تغییر کنند؟

به طور کلی توصیه خوبی است که از شریک زندگی خود انتظار نداشته باشید که برای بهتر شدن تغییر کند، چرا که لازم است آن فرد خودش این نیاز به رشد و تغییر را در خودش ببینید البته که می توانید به آن شخص نکاتی را گفته و یادآوری کنید اما تا خودش نخواهد تغییر نخواهد کرد، به خصوص وقتی صحبت از پیشرفت های عمده در شخصیت و رفتار باشد. اما این بدان معنا نیست که تغییر مثبت غیرممکن است. هر یک از ما به الگوی پاداش‌ها و تنبیه های که تجربه می‌کنیم و به اطلاعاتی که در دسترس داریم پاسخ می‌دهیم.

اگر شریک زندگی شما نسبتاً موافق است و تمایل دارد با حسن نیت رفتار کند، او می خواهد به مرزهای شما احترام بگذارد و از ناراحت کردن شما جلوگیری کند. اگرچه ممکن است وقتی از آنها می‌خواهید کاری را که انجام می‌دهند تغییر دهند هیجان‌زده نشوند، در درازمدت، این می‌تواند به آنها کمک کند تا شریک عشقی باشند که می‌خواهند برای شما باشند.

نقض کننده های مرزهای معمولی

روشن نگه داشتن مرزها در رابطه خود تمرینی برای احترام به خود است که می تواند احترام شریک زندگی شما را نیز افزایش دهد. اما چه می شود اگر طرف مقابل شما همچنان از مرزهای شما عبور کند، طوری که انگار حتی در آنجا نیستید؟ علی‌رغم درخواست‌های شما، آنها به محدودیت‌هایی که شما تحمیل می‌کنید نادیده می‌گیرند.

اگر اینطور است، لازم است چندین بار حد و مرز خود را به طرف مقابل یادآوری کرده و از متخصص در نهایت کمک بگیرید تا روش های جهت بهبود به شما گفته و کمک تان کند اما در نهایت اگر طرف مقابل شما تلاشی نکرده و نخواهد که تغییر کند، ممکن است لازم باشد از خود بپرسید که آیا این رابطه ای است که می خواهید ادامه دهید؟ کسی که مرزهای شما را نادیده می گیرد احتمالاً به این کار ادامه می دهد. و احترام و ارزشمندی شما را حفظ نمی کند چون مرزها احترام و ارزشمندی شما را نشان می دهند، در نظر بگیرید که آیا می توانید این الگوی رفتاری را در دراز مدت تحمل کنید یا خیر؟!  بیان نهایی تعیین مرز در یک رابطه، تصمیم گیری در مورد زمان پایان دادن به آن است.

منبع : مقاله ترجمه شده از سایت paychology today

برای مشخص کردن مرزهای شخصی مان نیاز به تمرین و تکرار آن داریم، تکرار و تمرین و به مرحله ی اجرا رساندن از نکات بسیار مهمی است که هر یک از ما در زندگی مان باید بتوانیم به مرحله ی عمل برسانیم.

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button