چگونه یک رابطه ی سرد را گرم کنیم؟ (5 تکنیک فوق العاده)

احساساتی را که وقتی برای اولین بار با همسر یا شریک زندگی خود شروع کردید، تجربه کردید؟ شاید شما احساس هیجان، جذابیت و انتظار داشتید؟ با پیشرفت رابطه، آیا حفظ آن احساسات اولیه دشوار بوده است؟

” وقتی مسئولیت های زندگی، شغل، بچه ها و گذر زمان به این ترکیب اضافه شود، جرقه اولیه می تواند به راحتی کاهش یابد اگر آن را تقویت نکنیم. “

خوشبختانه جرقه صمیمیت و صمیمیت می تواند دوباره شعله ور شود. این امکان وجود دارد که ارتباط ویژه ای را که در ابتدا شما و شریک زندگی تان را به هم نزدیک کرد، دوباره کشف کنید.اگر در یک رابطه طولانی مدت هستید که احساس می کنید کمی کهنه یا ناراضی است، در اینجا پنج نکته وجود دارد که به شما کمک می کند دوباره جرقه را روشن کنید:

1. به خاطر بسپارید و دوباره تجربه کنید.

آن روزهای اولیه آشنایی را به خاطر دارید؟ احتمالاً فقط با فکر دیدن شریک زندگی خود لحظه هایی پر از هیجان را تجربه کرده اید. شاید اولین قرارهای خود را با انتظار هیجان انگیز دیدن دوباره آنها ترک کرده باشید. اگر متوجه ویژگی‌های نه چندان مطلوب می‌شوید، به راحتی می‌توان آنها را نادیده گرفت. متأسفانه، با گذشت زمان، بسیاری از مردم به جای ویژگی‌هایی که زمانی دوست‌داشتنی می‌دانستند، بیشتر روی چیزهایی که به‌عنوان نقص‌ها و کاستی‌های همراه خود می‌دانند، تمرکز می‌کنند.

اگر در این تله منفی گرفتار شده اید، سعی کنید با چشمان جدید به شریک زندگی خود نگاه کنید. این مثل ارتقای دید شماست. آگاهانه به چیزهایی که دوست دارید، و از شریک زندگی خود قدردانی می کنید توجه کنید. به این فکر کنید که در صورت رفتن آنها چه چیزهایی را از دست خواهید داد.

اوقات شیرینی که با هم داشته اید را به یاد بیاورید و توجه خود را روی ویژگی های مثبت و دوست داشتنی شریک زندگی خود متمرکز کنید تا بتوانید احساساتی را که در روزهای اولیه قرار ملاقات داشتید دوباره تجربه کنید.

2. با دقت گوش کنید.

وقتی با شریک زندگی خود به اولین قرارهای ملاقات رفتید، به احتمال زیاد صورت خود را در تلفن همراه خود دفن نکرده اید. (شاید حتی هنوز اختراع نشده باشند!) احتمالاً به خوبی توجه کرده اید و به گونه ای عمل کرده اید که نشان می دهد چقدر واقعاً به حرف های همسرتان اهمیت می دهید. احتمالاً می خواستید همه چیز را در مورد آنها بدانید و با دقت به آنچه آنها به اشتراک می گذاشتند گوش دادید.

توجه محبت آمیزی که زمانی نشان دادید و دریافت کردید می تواند به راحتی با گذشت سالها کاهش یابد. وقت گذاشتن برای گوش دادن دقیق به همسرتان می تواند تأثیر مثبت عمیقی بر صمیمیت، ارتباط و صمیمیت داشته باشد.

اگر شریک زندگی شما شروع به گفتگو کرد، در صورت امکان، کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و با شخصی که زمانی دوستش داشتید تماس چشمی برقرار کنید. همانطور که آنها افکار و احساسات خود را به اشتراک می گذارند، واقعاً بر آنچه می گویند تمرکز کنید. به خود یادآوری کنید که از آنجایی که آنچه را که می گویند به اندازه کافی برای آنها مهم است که با شما در میان بگذارند، سزاوار توجه بی دریغ شما هستند.

اگر زمان برای شما مناسب نیست، با احترام به آنها بگویید که واقعاً می خواهید آنچه را که آنها می گویند بشنوید، اما برای اینکه بتوانید به آنها پاسخ کامل دهید، به چند دقیقه زمان نیاز دارید (جای خالی را با نیاز خود پر کنید). توجه: سپس مطمئن شوید که به قول خود برای بازگشت به مکالمه عمل کرده و با دقت گوش دهید.

3. پرس و جوی عمیق کنید

در مرحله خواستگاری، افراد معمولاً می خواهند درباره یکدیگر بیشتر بدانند. مسلماً، وقتی برای اولین بار با کسی ملاقات می کنید، همه داستان ها جدید و داغ هستند، اما حتی اگر سال ها با کسی بوده اید، باز هم می توانید واقعاً برای شنیدن افکار، احساسات و تجربیات او باز بمانید. حتی اگر همسرتان داستانی را که قبلاً شنیده اید بازگو می کند، به این فکر کنید که چند بار به یک آهنگ گوش داده اید یا یک ویدیو، فیلم یا سریال مورد علاقه خود را دوباره تماشا کرده اید. همیشه چیزهای ارزشمندی برای یادگیری از تجربیات و افکار عزیزتان وجود دارد.

تمرین کنید که از شریک زندگی خود در مورد روز خود بپرسید یا از فرصت استفاده کنید و اگر داوطلبانه چیزی در مورد خود به اشتراک می گذارد، عمیق تر پرس و جو کنید، حتی اگر این موضوع در مورد موضوعی باشد که شما شخصاً با آن ارتباط ندارید.

سعی کنید چند سوال بعدی در مورد آنچه آنها به اشتراک گذاشته اند بپرسید. تمام توجه خود را به آنها معطوف کنید و به همان روشی که دوست دارید آنها با شما باشند، با دقت و با ملاحظه گوش دهید.

4. محترم بمانید.

نگاهی صادقانه به نحوه صحبت خود با شریک زندگی خود بیندازید، به ویژه زمانی که استرس، ناامیدی، عصبانیت، خسته یا افسرده هستید . لحنی که استفاده می کنیم و کلماتی که انتخاب می کنیم می تواند تأثیر عمیقی (هم مثبت و هم منفی) بر کیفیت رابطه ما داشته باشد. بسیار مهم است که احساسات خود را مدیریت کنیم. این نیاز به خودآگاهی، خود کنترلی، تعهد و بلوغ دارد.

به یاد داشته باشید که در جریان افکار، احساسات و نیازهای خود باشید تا بتوانید در هنگام بروز احساسات قوی با احترام ارتباط برقرار کنید. اغلب افراد از کلمات و لحن‌های تند استفاده می‌کنند که می‌تواند ناخواسته آسیب برساند و برای مدت طولانی در گوش شریک زندگی‌شان منعکس شود.

اگر احساسات واقعاً قوی برای شما تحریک می شود و فکر نمی کنید که می توانید محترمانه و سازنده ارتباط برقرار کنید، کمی فضا را برای شفاف سازی افکار، احساسات و نیازهای خود در نظر بگیرید. می توانید به شریک زندگی خود بگویید که به مدتی برای آرام شدن نیاز دارید و زمانی که آرام شدید برمی گردید. سپس می توانید مکالمه را با احترام و بالغانه از سر بگیرید.

5. آتش و گرمای رابطه بر می گردد

در دنیای پرمشغله، و وظیفه محور خود، ما اغلب رابطه خود را پشت سر می گذاریم و فراموش می کنیم که جرقه عشق را زنده نگه داریم. بسیاری از افراد با درگیر شدن در آیین ها و روال های روزمره خود، این فرصت را از دست می دهند تا چیزهای عاشقانه را با شریک زندگی خود در میان بگذارند.

می توانید یک شب ملاقات ویژه برنامه ریزی کنید یا یک رقص آهسته خودجوش را در اتاق نشیمن شروع کنید. می توانید گوشی های هوشمند خود را در خانه بگذارید و یک مسیر پیاده روی یا رستوران جدید کشف کنید. تلفن ها را ساکت کنید و یک بازی رومیزی انجام دهید یا خاطرات شگفت انگیزی را به یاد آورید. یک یادداشت عاشقانه را در یک مکان نامشخص قرار دهید، به همسرتان ماساژ ناخواسته بدهید، چند شمع در اتاق خواب روشن کنید و آهنگی از روزهای آشنایی خود را پخش کنید. فانتزی ها را به اشتراک بگذارید ، تعریف کنید، یا قدردانی کنید. کارهای روزمره خود را تغییر دهید، خلاق باشید، بازیگوش باشید، باز باشید، مهربان باشید.

آیا یادآوری زمان های خوب، گوش دادن با دقت، پرس و جوی عمیق، حفظ احترام و برافروختن آتش واقعاً جرقه ای را در رابطه ایجاد می کند؟ آنها را امتحان کنید و ببینید چه اتفاقی می افتد.

در نتیجه:

  • بسیاری از زوج‌ها ناخواسته اجازه می‌دهند روال های زندگی مانع صمیمیت شوند.
  • ژست های عاشقانه کوچک می تواند تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.
  • شرکا می توانند با دقت گوش کنند، حتی اگر داستانی باشد که قبلاً شنیده اند، و عمیقاً پرس و جو کنند.

منبع: psychologytoday.com

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button