ویژگی افراد نابالغ چیست؟

جونیکا نگران است که بداند آیا در یک رابطه سالم است یا نه؟! او که از آزار خانگی بازمانده است،  احساس می کند که “به سمت روابط سمی کشیده شده است.” او اغلب نگران پرچم‌های قرمزی است که بار اول از دست داده بود و به این فکر می‌کند که در صورت مواجهه با موقعیت سمی یا حتی توهین‌آمیز دیگری آیا به خودش اعتماد می‌کند یا خیر؟

در یک جلسه، ما در مورد راه‌هایی صحبت کردیم که چگونه می‌توان تشخیص داد کسی نشانه‌هایی از ارتباطات و رفتارهای سالم عاطفی را نشان می‌دهد یا ناسالم؟! مانند بسیاری از افراد مبتلا به ترومای رابطه‌ای، شناخت ویژگی‌های سالم اغلب برای او بیگانه است. او اغلب می گوید: «فکر کردن در مورد بودن با یک فرد سالم وحشتناک است. “نمی دانم آماده ام یا نه.

“اغلب با آنچه می دانیم سطح راحتی خاصی وجود دارد، و آنچه می دانیم احتمالاً همان چیزی است که در طول سال های رشد خود در معرض آن بوده ایم. اگر مراقبین یا روابط اولیه ما پر از عدم بلوغ عاطفی بود، احتمالاً یاد می‌گرفتیم که این روش‌ های تعامل با دیگران طبیعی است. مطمئناً، همه ناپختگی های عاطفی سمی یا توهین آمیز نیستند، اما بسیاری از بازماندگان سوء استفاده از رابطه متوجه می شوند که برخی از بزرگترین علائم هشداردهنده، در ابتدا، عدم بلوغ عاطفی بود، مانند فقدان مرزها و مشکل در حل  تعارض. کار برای فراموش کردن این رفتارها اغلب یکی از سخت ترین بخش های درمان است.

عدم بلوغ عاطفی زمانی است که فردی نمی تواند احساسات خود را به روشی مناسب تشخیص دهد یا کنترل کند. این می تواند به صورت فوران های عاطفی، عدم خودآگاهی و عدم عمق عاطفی ظاهر شود. من یک درمانگر هستم و متخصص در کمک به بازماندگان ترومای رابطه‌ای هستم و کار با مراجعان برای تشخیص بلوغ عاطفی اغلب بخش بزرگی از جلسات است. اغلب، نشانه‌های شدید عدم بلوغ عاطفی می‌تواند با سایر صفات سمی یا حتی توهین‌آمیز همراه باشد. از آنجایی که بسیاری از مراجعان من با مراقبان رابطه عاطفی نابالغ یا حتی سوءاستفاده گر نیز تجربه دارند، تشخیص اینکه چه زمانی شاهد این رفتارهای مشابه با شرکا هستند، برای آنها دشوارتر است.

اینجا برخی از علائم رایج عدم بلوغ عاطفی را مرور می کنیم:

۱_ آیا شریک زندگی شما همدلی نشان می دهد؟

اگر نه، این شاید بزرگترین نشانه نگرانی از نابالغ بودن آنها از نظر عاطفی باشد و همچنین می تواند علامت قرمزی باشد که می تواند باعث آسیب عاطفی شود. در حالی که همه افراد با سطوح پایین همدلی تمایل به صدمه زدن به دیگران ندارند، این عامل می تواند پیشگام شماره یک برای رفتارهای توهین آمیز باشد. این به دلیل عدم درک چگونگی تأثیر رفتارهای آنها بر دیگران است. بدون همدلی، یک شریک عاطفی نابالغ خود را متقاعد می کند که به جای اینکه مالکیت اعمال خود را به دست بگیرد، در هر بحثی مورد ظلم قرار گرفته است.

2. آیا شریک زندگی شما به مرزهای شما احترام می گذارد؟ اگر نه، این نشانه عدم بلوغ عاطفی است. بسیاری از شرکای عاطفی نابالغ، مرزهای کسی را به عنوان یک حمله شخصی در نظر می گیرند و آزرده می شوند. چه نام شما، ضمایر شما، یا هر چیزی در مورد بدن و ذهن شما که دوست دارید مورد احترام باشد، هیچ کس حق ندارد بدون اجازه شما از آن عبور کند.

3.آیا در کنترل احساسات خود مشکل دارند؟

در حالی که هر کسی ممکن است روز بدی داشته باشد، به دنبال چیزی باشید تا طوفانی شوید، به نظر می رسد خارج از کنترل هستند یا قادر به آرام شدن نیستند. این می تواند نشانه ای از عدم بلوغ عاطفی باشد.

4.آیا آنها با درگیری دست و پنجه نرم می کنند؟

این می تواند هر چیزی باشد از اجتناب از درگیری به هر قیمتی تا در انتهای دیگر طیف، به نظر می رسد که همیشه درگیری، درگیری با افراد مختلف است.

بهتر است که مراقب این نشانه ها و نشانه های دیگر باشیم تا با فرد مناسبی وارد رابطه شده و رابطه سالمی داشته باشیم، البته که لازم است قبل از آن خودمان هم فرد مناسبی باشیم و برای فرد مناسبی شدن تلاش کنیم و به دنبال کمک گرفتن از متخصص و شناختن خود و آسیب های خود باشیم.

منبع: سایت paychology today

مقاله signs of an emotionally immature partner

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button