دوستی با جنس مخالف و تهدیدی برای ازدواج!

زن و مرد می توانند فقط دوست باشند؟ علیرغم این واقعیت که دوستان غیر همجنس در  چند دهه گذشته رایج تر شده اند، این وضعیتی است که تحقیقات اخیر نشان می دهد که اکثر مردم با سوء ظن به این قضیه نگاه می کنند و این سوء ظن ها در واقع با تحقیقات ثابت شده است. حالا باید دید چه تحقیقاتی آن را ثابت کرده و نیاز به چه قوانینی دارد؛

ازدواج فقط رابطه ای برای داشتن رابطه جنسی نیست، بلکه یک پیوند صمیمی عاطفی است که اعتماد و آسیب پذیری بین دو نفر را امکان پذیر می کند. ایجاد یک پیوند صمیمانه با کسی مستلزم ایجاد احساس امنیت، دوست داشتن و مراقبت از او به گونه ای است که رابطه شما با او را بیش از سایر روابط در اولویت قرار دهد. تناقض پیوند صمیمانه این است که وقتی با مراقبتی که اگر شکننده بود با آن رفتار شود، قوی‌تر می‌شود.

٪۶۴ از مردان و ۴۴٪ از زنان گفتند که دوستان غیرهمجنس اونها تبدیل به شریک جنسی شان شده با این حال مردم در محیط های مختلف در تعامل با همدیگه هستند و ممکنه این وسط دوستی هایی هم شکل بگیرد، پس لازم است قوانین این دوستی را یاد بگیرید !

دکتر Vilhauer در این مقاله یک نکته قابل تامل می‌گوید و آن هم اینکه:

اگر شریکت مخالفت می‌کند، با دوستی تو با غیر همجنست  مشکل از شریکت نیست، بلکه به احتمال زیاد مشکل در نحوه برخورد و چارچوب های این دوستی توسط طرف مقابل یا خودته!

که لازمه چند نکته رو طبق این تحقیق یادآوری کنم تا جلوگیری کنید از آسیب زدن به رابطه خود :

۱_ هیچوقت دوستی با غیرهمجنس را بالاتر از رابطه با شریک عاطفی خودت قرار نده، و بهش نگو اگر این دوستی ( رابطه دوستی خودت با بقیه ) رو نپذیره،  ازش جدا میشی، این حرف برای رابطه تان کشنده است!

۲_ فعالیت هایی که با دوست غیر همجنس خودت دارید را از شریک عاطفی و همسرت مخفی نکنید ، وقتی در حال مخفی کردن رفتار خود هستید ، درگیر نوعی فریب هستید ( چون تصمیم گرفتید رفتار خود را پنهان کنید ) و کاملا آگاهی کاری که انجام می دهید، احتمالا به رابطه آسیب میزند و میتواند مستقیماً اعتماد را از بین ببرد، پس مراقب این نکته هم باشید.

۳_ اصرار نکنید که شریک عاطفی‌ شما با دوست غیر همجنس شما دوست باشد، چون خودش این حق را دارد که انتخاب کند با چه کسی دوست باشد و با چه کسی دوست نباشد!

۴_ حد و مرز خودت را در رابطه دوستی، تعریف کنید و به شریک عاطفی خودت بگویید و طبق آن عمل کنید، اینکه حد و مرز نداشته باشید، باعث می شود که  شریک عاطفی شما احساس نگرانی کرده و در مواقع مشابه نداند چه رفتاری را میتواند انجام دهد و به چه شکلی!

۵_ شریک خود را نگویید تو حسود یا دیوانه ای، اگر او می‌گوید که این دوستی را تهدیدی برای رابطه اصلی خودت می بیند، حرفش را بپذیرید و ببینید منظور آن از این حرف چیست؟! چرا که این فقط مشکل او نیست که با آن کنار بیاید، بلکه وقتی با شریک عاطفی خود رابطه ارزشمند و معناداری دارید، پس لازمه که از آن محافظت کنید، پس حالا این موضوع داستان هردوی شماست و  پس به این قضیه خوب دقت کنید و در موردش حرف بزنید حتما و شریک خود را درک کند !

اینکه دوست غیر همجنس داشته باشید یا نداشته باشید، بستگی به خودتان و  طرف مقابل، حد و مرز ها و قوانینی که گفته شده و لازم است رعایت شود دارد، اگر نمی توانید توافق کنید یا این قوانین را رعایت کنید و طبق آنها پیش بروید بهتر است از متخصص کمک بگیرید تا به رابطه و شریک عاطفی و همینطور خودتان آسیب نزنید و یا درگیر روابط موازی و خیانت در رابطه نشوید، چرا که اگر این مرزبندی و چارچوب گذاری را رعایت نکنید و با دوست خود درددل کنید ممکن است به سمت خیانت کشیده شوید، پس مراقب باشید! همانطور که میدانید هر رابطه ای نیاز به نگهداری و مراقبت دارد و یکی از مراقبت ها و مرز گذاری ها می تواند این مورد باشد که با دقت بیشتری توسط زوجین مورد بررسی قرار بگیرد.

منبع: سایت psychology today

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button