افسردگی در کودکان و نوجوانان

 

یکی از رایج ترین ناراحتی های روانی در بین دختران و پسران نوجوان افسردگی است. نوجوانان افسرده احساس ناامیدی و احساسات منفی شدید دارند. افزون بر این که همه را طرد می کنند، دوست دارند با دیگران آشنا شوند. در موارد شدید میل دارند خود را از بین ببرند. اعمال منفی و بی توجه ای آنها نسبت به خوراک، خواب و بهداشت فردی نشان میدهند.

برخی از آنها به طرف الکل و مواد مخدر روی می آورند تا بتوانند از میزان افسردگی خود بکاهند، اما به اعتیاد. دچار می شوند. به جای آنکه مانند بزرگسالان افسرده قیافه غمناک ب خود بگیرند و همدردی دیگران را جلب کنند اغلب خشمناک و طلبکار به نظر می رسند.

میزان افسردگی در نوجوانان حدود 5درصد است که در سنین ۱۴ تا ۱۶ سالگی میزان آن از ۳تا۶ درصد در نوسان است.

میزان آن در کودکان بالاتر از نوجوانان است. شاید به این دلیل که نوجوانان سعی میکنند خود را خونسرد نشان دهند و افسردگی خود را آشکار نکنند. در مواردی بی هیچ زمینه و سببی خود به خود ظاهر میشود.

افسردگی چیست؟

افسردگی نوعی اختلال روانی است که در آن خلق شخص آشفته می شوند. خلق انسان به رنگین کمان شباهت دارد. هر خلق متمایز از خلق های دیگر است، ولی هر یک با دیگری ترکیب می شود. سایه های این رنگین کمان از افسردگی شدید تا افسردگی خفیف غمگینی عادی، خلق روزانه، مانی(شیدایی) خفیف و مانی(شنگولی همراه با مشکلات رفتاری) گسترده است.همه ی ما از سایه های مختلف این رنگین کمان می‌گذریم.

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button