افسردگی در ایام نوجوانی

افسردگی در دوران نوجوانی کوتاه مدت است که با مشاهده ی حقایق و خراب شدن رویاها و تصورات ایجاد میشود و بعد از مدت کوتاهی به تدریج از بین میرود. ولی به هر حال، بیماری افسردگی ناشی از پیچیدگی های خاص روانی شخص می‌باشد.

نشانه های افسردگی دوره ی نوجوانی:

فردی که دچار افسردگی اساسی دوره ی نوجوانی است حداقل ۵علامت از علایم زیر را دارد:

۱.خلق افسرده

۲.کاهش قابل توجه در علاقه نسبت به کلیه ی فعالیت ها، حتی فعالیت های خوشایند

۳.افزایش یا کاهش اشتها نسبت به غذا با توجه به وزن بدن

۴.بی خوابی با پرخوابی

۵.آشفتگی یا کندی روانی_حرکتی

۶.احساس کاهش انرژی حیاتی،احساس خستگی،کوفتگی و بی رمقی

۷.احساس گناه و احساس بی ارزش بودن همراه با احساس بی کفایتی

۸. کاهش توانایی در فکر کردن و ضعف در تمرکز ذهنی بر موضوع خاص

۹.تشدید افکار مربوط به مرگ و خودکشی

بیماری افسردگی درجات مختلفی دارد که معمولا در زنان بیشتر از مردان شیوع دارد و محدود به زمان و مکان خاصی هم نیست؛ بلکه یک نوع واکنش در مقابل استرس است که شاید زمینه ی به وجود آمدن آن در همه ی افراد وجود داشته باشد بدون آنکه خود از آن مطلع باشند. اغلب مردم افسردگی را با ناراحتی معمولی یکی میدانند.

شناخت افسردگی:

احساس بی ارزشی، بدبختی،بیچارگی و ناامیدی معمولاً در فرد افسرده به وجود می آید. لذا، این گونه افراد ممکن است به طور واقعی یا غیر واقعی به فکر تمام شکست ها و ناکامی ها خود بیفتد و آینده خود را توأم با بی پناهی و ناامیدی پیش بینی کنند. این‌گونه ناامیدی ها ممکن است بیم خودکشی را در فرد به وجود آورد.

افسردگی ممکن است نوعی واکنش در مقابل فشارهای روانی مانند از دست دادن کسی که خیلی در نظر فرد محبوب است، مانند پدر، مادر،فرزند، خواهر و برادر و یا دوستان نزدیک یا از دست دادن تأمین و ثبات، طلاق، شکست در امتحان و در اثر تهدید ناشی از یک بیماری مزمن باشد که به دو شکل این افسردگی خود را نشان میدهد:

۱.افسردگی عصبی: نوعی از افسردگی است که به صورت امری غیر معمول، طولانی و ممتد در فرد مریض ظاهر می شود، مانند از دست دادن شخص مورد علاقه ای که از محبوبیت خاصی نزد فرد برخوردار بوده است.

۲.افسردگی روحی: بدون هیچ گونه علت قابل توجهی در زندگی فرد بیمار نمایان می شود، در این نوع افسردگی عوامل بیوشیمیایی تأثیر به سزایی دارد. وقایع محیطی ممکن است این نوع عوامل را تسریع کند. همچنین خیال‌های باطل در فرد، احساس ناامیدی، عذاب ناشی از گناه، بی ارزشی و افکار مالیخولیایی در بیمار افسرده ی روحی مشاهده میشود.

افسردگی از نظر شدت میزان آن به دو نوع تقسیم می‌شود:

الف_افسردگی خفیف. یعنی حالتی ک احتمال دارد هر یک از افراد در بعضی مواقع به آن دچار شوند. این نوع افسردگی به علت عوامل متعددی به وجود می آید و دوام آن برای مدت کوتاهی است، سپس از بین می‌رود.

ب_افسردگی شدید. بیمار با نوعی گیجی و سردرگمی  روبه روست و دچار اختلالات رفتاری میشود. لذا، از شدت بیشتری برخوردار است و به همین سبب معالجه مدت زیادی طول میکشد تا به حالت عادی باز گردد.

مشخصات دیگر افسردگی شدید:

خونسردی عادی، بی عاطفگی، بی تفاوت بودن نسبت به اوضاع و احوال، کناره گیری از دیگران، توهم، بهانه جویی، بی‌قراری و به درون خود فرو رفتن، نامرتب بودن تکالیف مدرسه، کثیف بودن سر و وضع شخص، کمبود دقت و توجه، تمرکز حواس اندک، امتناع از رفتن به مدرسه، تغییرات خلق و خو، غم و اندوه، بدبینی، کدورت شدید، نادیده گرفتن موقعیت های زندگی، گوشه گیری، کاهش علاقه درسی یا شغلی، خود را متهم کردن، بی خوابی و بی اشتهایی.

هر چند که بیماری افسردگی از زمانهای قدیم به عنوان یکی از اختلالهای روانی عمده شناخته شده است لیکن در دو دهه ی اخیر اهمیت این بیماری چه از لحاظ رنج و آزاری که مبتلای به آن تحمل میکند و چه از نظر بار سنگینی که این بیماری بر منابع درمانی ممالک مختلف تحمیل می نماید، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

امروزه افسردگی های روانی را به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنند.

افسردگی های اولیه: علایم افسردگی هسته ی اصلی بیماری است و بیماری روانی یا جسمی دیگری همراه با علایم اصلی افسردگی در کار نمی باشد. این نوع افسردگی یا به طور خودکار و بدون علت مشخص، ظاهر می شوند و یا به  علتی منسوب میشوند که شدت و دوام آنها مناسب علل به وجود آورنده ی آنها نیست.

افسردگی های اولیه به گروه های کوچکتر زیر تقسیم می شوند:

۱.دو قطبی_ افسردگی دو قطبی یعنی حملات افسردگی به دنبال یا در فواصل حملات مانیا(جنون، جد و شعف) پیدا میشود.این بیماری همچنین به نام بیماری عاطفی دوره ای معروف است.

۲.تک قطبی_ افسردگی یک قطبی با حملات افسردگی مشخص می‌شود. این نوع افسردگی گروه زیادی را شامل میشود. برای افسردگی های اولیه علایمی وجود دارد که عبارتند از:

۱.طول مدت بیماری حداقل یک هفته یا بیشتر باشد.

۲. تمام یا قسمت زیادی  علایم زیر را داشته باشد:

الف: دلتنگی، غمگینی، تشویش، زودرنجی، بدبینی و ناامیدی.

ب: بی اشتهایی شدید همراه با کاهش وزن با پرخوری و افزایش وزن.

ج: بی خوابی یا پرخوابی بی سابقه.

د: ضعف همراه با بی طاقتی، خستگی و فرتوتی.

ه: بی قراری یا بی حالی و بی رمقی.

و: قادر نبودن به لذت بردن از زندگی و بی علاقگی و عدم تمایل در تمرکز و سرمایه گذاری.

ز: نقصان محسوس حس اعتماد به نفس و افزایش سرزنش درونی.

ح: عدم قدرت در حس تمرکز، نقصان قدرت تفکر و یا داشتن افکار زجر دهنده و یا بیهوده و غیره.

ت: تفکر وسواسی زیاد در مورد مرگ و میر و امور مربوط به نیستی و نابودی و خودکشی.

ی: افکار وسواسی و تمرکز بیهوده بر روی امور گذشته و احساس شرمندگی و سرزنش رفتار گذشته.

۳.برای اینکه علایم و نشانه های فوق منسوب به افسردگی اولیه باشند نباید بیمار سابقه ی هیچ یک از بیماریهای زیر را چه در حال و چه در گذشته داشته باشند.

الف_اسکیزوفرنیا.

ب_نوروزها از قبیل هیستری،اضطراب، ترس مرضی و وسواس.

ج_ اعتیاد به الکل یا افیون و دیگر مواد اعتیادآور.

د_عقب افتادگی‌های روانی و عوارض عضوی سلسله اعصاب مرکزی.

و_ بیماریهای شدید و تهدید کننده ی طبی و جراحی و افسردگی های ثانویه.

افسردگی های ثانویه 

به دسته ای از افراد افسرده گفته میشود که علایم افسردگی، هسته ی اصلی بیماری نبوده، بلکه همیشه با یک بیماری روانی دیگر و یا بیماری جسمی همراه است.

موضوع مهم در افسردگی ثانویه این است که با درمان بیماری اصلی معمولاً افسردگی فروکش میکند، افسردگی ثانویه را به گروههای زیر تقسیم می‌کنند:

۱.بیماری اصلی یک بیمار روانی غیر از افسردگی است، مثل افسردگی ثانویه در شیزوفرنیا.

۲. افسردگی ثانویه در هنگام بروز بیماری خطرناک و کشنده مثل افسردگی در بعضی سرطانها.

۳. افسردگی ثانوی مربوط به بعضی از بیماریهای طبی خاص، از قبیل: تورم کبد، بعضی عفونت‌های ویروسی، سرطان لوزالمعده و سرطانهای مغز.

۴.افسردگی ثانویه بر اثر مصرف بعضی از داروها مثل: رزپین، آلفامتیل، راتیروزین، ترکیبات هورمونی که در قرص های ضد حاملگی وجود دارد، همچنین اختلالات ناشی از آب و الکترولیتها و اختلالات بیماری های عصبی از قبیل پارکینسون، بیماری پیک و آلزایمر را میتوان نام برد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button