مقدمه
همه روزه در روزنامه ها ، مجلات، رادیو ، تلویزیون ودیگر وسایل ارتباطی جمعی داخلی و خارجی با مشکلات مختلف اعتیاد روبه رو هستیم . آمارهای منتشره از سوی سازمان بین المللی ، به خصوص سازمان بهداشت جهانی

حاکی از افزایش فزاینده ی مصرف این مواد در سطح جهان است .یکی از مشکلات عمده ای که نسل جوان ونوجوان کشور را تهدید می کنند ، تمایل و گرایش آن ها به مواد مخدر است . اثر سوء وتخریبی آن در ابعاد اجتماعی ، اقتصادی ، سیاسی و فرهنگی جامعه اثر شگرفی برجامی گذاردو برای افراد هم مشکلات روانی و تربیتی خاصی  دارد . درایران برای تولید کنندهای مواد شدیدترین مجازات مرگ و برای مصرف کننده ها زندانی در نظر گرفته شده .در فرهنگ عمید واژه ی اعتیاد عبارت است از : عادت کردن ، خوگرفتن ، حالتی که به علت مداومت در استعمال بعضی داروها ازقبیل تریاک ، مرفین ، هروئین ، حشیش ، والکل در انسان پیدا شود .  واژه اعتیاد به معنای هرماده ای که وارد بدن موجود زنده شود و موجب تغییرو تعدیل خاصیت وعمل موجود زنده گردد.

زمینه ی اعتیاد

انواع مواد مخدر در جوانان شیوع یافت طوری که این مسئله به یک معضل جهانی تبدیل شد و موج آن همانند امواج صوتی کلیه قاره ها را در بر گرفت .در بعضی مواقع ابتلا به مواد مخدر ممکن است براثر برخورد دائمی یا اتفاقی فرد ومشاهده ی وسایل و لوازم اعتیاد باشد . که کنجکاوی وانگیزه ی آزمایش وخطا را در انسان ایجاد می کند.

عواملی که باعث ایجاد در این باره می دانند مانند:سردی رابطه پدر و مادر پسری ،نزاع های والدین ، فقرخانواده ، مشکلات روانی فرد ، مشکلات جسمی و جنسی ، بیکاری ، پدر دسترس بودن مواد مخدر می باشد .

شروع اعتیاد در فردی که زمینه دارند ، با کشیدن سیگار شروع می شود ، مقدمه ای جهت ابتلای نوجوان و جوان به مواد مخدر است . اکثرا معتادان از کشیدن سیگار شروع کرده اند وسرانجام به کشیدن مواد مخدر به صورت یک اعتیاد عادت کرده اند . سیگار کشیدن مقدمه ای برای اعتیاد فرد به مواد مخدر است .

سیگار کشیدن معمولا از دوره نوجوانی و جوانی شروع میشود یکی از این دلایل شاید این باشه که نوجوان و جوانان از آنجا که تحت تاثیر بزرگسال قرار دارند ،  درصورتی که مشاهده می کنند معلم ، پدر ، یا شخصیت هایی که شهرت اجتماعی دارند سیگار می‌کشند ، نسبت به کشیدن سیگار تمایل پیدا می کنند.

مواد مخدر نسل جوان را تهدید می کند

معاشرت با معتادان ،  پاشیدگی نظام خانوادگی ، بیکاری، فقر اقتصادی ، ناکامی ، اعتیاد والدین ، خستگی مفرط ناشی از کار فکری ، عدم رشد شخصیتی نداشتن اراده‌ی قوی ازعومل مهمی است که در روی آوردن افراد به مواد مخدر سهیم هستند .  افراد از هر طبقه اجتماعی و اقتصادی که باشند ممکن است معتاد شوند . افراد معتاد اغلب به ارتکاب جرم می پردازند و برای تامین مواد مورد نیاز خود به پول نیاز دارند که برای تهیه ی آن از راه مشروع ونامشروع برای آنان فرقی ندارند و باید تهیه شود . از نظر عاطفی در برابر هیچ کس و هیچ چیز مسولئت احساس نمی کنند ، و همیشه مردم اطرافیان خود را مسؤول رفتارشان می دانند و همیشه درحال تعارض هستند ‌

مراحل اعتیاد

از زمان آشنایی فرد به مواد مخدر تا وابستگی کامل به آن (معتاد شدن ) مراحلی وجود دارد که می توان آن را به سه دسته تقسیم کرد :

دوره ای اول _دوره ی آشنایی فرد با مواد مخدر از راه دوستان یا خانواده

دوره  دوم _در این مرحله فرد برای مدتی مواد مخدر مصرف می کند . البته گاهگاهی ، هفتگی ، یا ماهی یکی دو بار ،لذاحالت  تفنن دارد .

دوره سوم _اعتیاد واقعی که فرد وابستگی  کامل به مواد مخدر پیدا می کند وهمه روزه مجبور است مقداری مواد مصرف کند . در این صورت فرد به گروهی که اهل این کار هستند تمایل و کنش پیدا می کند . در این زمان تغییرات بدنی از قبیل لرزش، تهوع ،. سردرد ، دل پیچه ، آب ریزش بینی ، خمارآلودکی ، تغییرات روانی از قبیل خلق و خو عصبی ، اضطراب و … می شود .

عوامل اجتماعی

خانواده : نابسامانی و گسیختگی خانواده ، ناسازگاری و اختلافات خانوادگی ، فقر مالی ، کمبودهای عاطفی ، بی سوادی و ناآگاهی والدین نسبت به مسایل اجتماعی

مدرسه :بی توجهی به نیازهای دانش آموزان ، عدم وجود مدیریت درست ، عدم وجود مربیان واگاهی به مسایل کودکان و نوجوانان ، جوان

گروه همسالان : معاشرت با رفقای معتاد و منحرف

فساد اجتماعی : در دسترس بودن مواد مخدر ، تجمل پرستی

اوقات فراغت : عدم وجود یا کمبود امکانات و تجهیزات کافی برای گذراندن اوقات

شناسایی افراد معتاد

افراد نوجوان و جوان که در آغاز اعتیاد قرار دارند چنانچه به موقع و زود مورد شناسایی قرار می‌گیرند می توان آنها را نجات داد . برای شناسایی این افراد معتاد خصوصا نوجوانان و جوانان راه های مختلفی وجود داردکه به چند دسته تقسیم میشود.

شناسایی از روی اختلالات رفتاری فرد

دروغگویی

عدم خلق و خوی ت ثابت

شب نشینی های مکرر با افراد خاص

حرکات مشکوک وپنهان کاری در منزل و محل کار

گوشه گیری و منزوی شدن

دوستان مشکوک و سرقت

حساسیت نشان دادن به بحثهای ضد اعتیاد

 

شناسایی از روی اختلالات بدنی و فیزیولوژیکی

ظاهر جوان معتاد _از روی سیاهی لبها ، چروک صورت و چشمانی قی کرده فرو رفتگی گونه ها

خارش بدن _معمولا نیم ساعت بعد مصرف مواد بدن فرد خارش میگیرد

ضعف جنسی _ کسانی که مواد مصرف می کنن درصورتی که همسر داشته باشن رغبتی به عمل زناشویی ندارند

کم شدن غذا _ معمولا اعتیاد مصرف غذا رو کم می کند

ایجاد دردهای مزمن _ افراد معتاد دردهای مزمن معده پیدا می کنند و از قرص های معده استفاده می کنند

ایجاد سستی وبی حالی _ از فعالیتهای ورزشی و تحرک زیاد دوری می کنن

درمان

برای بیمارتوضیح داده شود که با ترک اعتیاد ، عوارض جسمی به تدریج برطرف میشود از آنها بخواهیم که مشکلش را با خانواده درمیان بگذارند و از نزدیکانش بخواهیم که تا روابط وی با دوستان معتادش کنترول و قطع شود .

آنها را تشویق به ترک و امید به زندگی را در آنهاشکوفا کنیم

برای آگاهی بیشتر با مطالعه و مراجعه به مشاوره خانواده می توان پیشگیری و درمان را به طور صحیح انجام داد

مهدیه رادپو   کارشناس خانواده       ۱۴۰۰/۱۱/۲۴

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button