دزدی در کودکان ونوجوانان

  1. مقدمه

دزدی از زمان کودکی در انسان شکل می گیرد،وهمراه رشدانسان این خصلت زشت نیز افزایش می یابد.از زمانی که که کودک اشیا و اسباب بازی رابه سمت خود می کشد انگیزه ی چنین کاری دروی شکل می گیرد.سپس دردوره نوجوانی و جوانی دزدی به شکل ملموس تری درفردآشکارمی گردد.

دراین رابطه تاحدودی اولیامقصرند،زیراممکن است بعضی خطاهای نوجوان یاجوان خود را که در ایام کودکی مرتکب شده است،نادیده گرفته باشند. مثلامادری که مشاهده می کندکودک خردسالش مداد یا وسیله دیگر همکلاسی‌هایش رادزدیده اگربالبخندی بگویدچنین کاری رادیگرنکن همین لبخنددراینجابه عنوان یک تقویت کننده مثبت است.سپس مصداق (واقعی تخم مرغ دزدشتردزد)به عیبیت می یابد.


وضعیت سرقت در ایران 

در کشور ما کودک و نوجوان دزد به کسی گفته میشود که طبق قوانین اسلام شئ یا هرچیز دیگر که متعلق به خودش نباشد رابدونه اجازه صاحب آن بردارد واگر دختر بود درسن نه سالگی وپسر در ۱۵سالگی راتمام کرده باشد طبق قانون مجازات می شود

دلایل سرقت را می توان به عوامل زیر مربوط دانست

رشد جمعیت

رشد بی رویه مهاجرت به شهرهای پر جمعیت

افزایش فقردرقشرهای آسیب پذیر جامعه

زندگی درحاشیه شهرها

بیکاری

اعتیاد

کم دقتی نسبت به امور اعتقادی و اخلاقی

گرایش به امور مادی وتجمل پرستی

نوجوانی ودزدی

دوره نوجوانی دوره ی درونگرایی، تمرکز، نامتعادل بودن، ماجراجویی، کنجکاوی و دوره ی شکل گیری شخصیت انسان است ، که ممکن است اشکال فوق به صورت مختلف درفرد ظاهر می شود . دوره جوانی از مراحل دشوارتربیت آدمی‌است.

زیرادوره ی انتقال ازکودکی به بزرگسالی است .که خصوصیات جسمانی وحرکتی تازه ای درفرد ایجاد می شود .

تناقض بین هیجان های دوره‌ی نوجوانی بسیار زیاد است .مثلا ممکن است کودک یا نوجوان وسیله ای را که دزدیده است به دیگری بدهد تاضمن جلب نظر آنها به سخاوتمندی خودرانیز نشان دهد .

انگیزه ی سرقت

ممکن است برای تامین نیاز شخصی یا رفاهی باشد .یا برای انگیزه ی انتقام گرفتن از کسانی که از قبل باوی کدورتی داشتند ویا ازقبل به شأن و منزلت او اهمیتی نداده اند که جهت انتقام اموال آنها  رابه سرقت می برند .

تامین مواد مخدر وتامین هزینه ومخارج سنگین آن ازراه دزدی ،زیرا اغلب افرادی که مبتلا به این صفت هستند، بیکارندلذا ،بابد به نحوی این هزینه ها را تامین کنند .

انواع متدوال سرقت در نوجوانان وجوانان

سرقت اموال منزل ، سرقت مراکز تجاری و مغازه ها ، سرقت وسایل نقلیه ، کیف قاپی ، جیب بری ،سرقت مسلحانه و رازنی.
عواملی که باعث سرقت کودکان و نوجوانان می شود

عوامل روانی -عاطفی ،فقرعاطفی ، حساسیت ، تجربه های دوره ی کودکی ، احساس ناامنی ، پ خاشگیری ، خودنمای ،باعثرمی شود که کودک و نوجوان به سمت سرقت بروند.

چه نهادهایی درکنترل دزدی ونوجوانان نقش دارند و خانواده چه نقشی در این زمینه دارند

اولیا و خانواده هرگز نباید در مقابل کودک و نوجوان ، درجیب یکدیگر بگذارند و پولی بردارند ، زیرا ممکن است کودک و نوجوانی که این عمل را مشاهده می کنند، آن را تعمیم دهد وهر جا جیبی بیندبدون اجازه از صاحبش در آن دست ببرد . دادن آموزش های لازم به خانواده از نظر اجتماعی و تربیتی با هدف بالا بردن سطح فرهنگ خانواده وپرورش احساس مسولیت همراه با شرح وظایفی که در مقابل فرزندانشان به عهده دارند اعتقاد به باورها مذهبی توسط خانواده ها و آموزش فرزندان در استفاده نکردن ازمال حرام وپرهیز نمودن از استفاده ی اموالی که مصرفش منع شده است .

وظایف دولت

برنامه ریزی صحیح دولت باهدف کاستن و زدودن فقرا از جامعه به طور اصولی و منطقی ، و پیگریهای جدی مسوولین ، همراه با توجه افرادی که در جامعه زیر خط فقر زندگی می کنند ، ونیز تامین نیاز زندگی و رفاه مردم . به چنین اهدافی از ابتلای افراد به خلاف کاری هایی ازقبیل دزدی جلوگیری می کند. به طور کلی نکته ی مهمی که در رابطه با علل و عوامل دزدی ازطرف کودکان ، ونوجوانان و جوانان باید مشخص شود ، وشناخت انگیزه ای دزدی انگیزه ای است ، تا بتونم راه حل مناسبی برای کم نمودن میزان آن در جامعه ارایه کرد .

درمان

شناخت زمینه ای دزدی ،جهت پیشگیری از گسترش دزدی درمیان نوجوانان و جوانان امریست ضروری ،روشن شدن انگیزه ی دزدی ونوجوانان و جوانان کمک زیادی در درمان می کند.

داشتن پول تو جیبی و بر طرف کردن نیازهای روزانه ی خودشان ،کنترل و اعمال و محدودیت ، هدایت نوجوان به سمت کار شرافتنمدانه و موثر و مفید در خانواده و جامعه ،از طریق برانگیختن غیرت وتعصب برای امرار معاش ودرنهایت تشکیل خانواده ضروریست .

والدین گرامی برای پیشگیری و درمان بهترین راه حل مراجعه به مشاوره خانواده و گرفتن اطلاعات لازم در خصوص چگونگی برخورد با کودک و نوجوانان است .

مهدیه رادپور    کارشناس ارشد خانواده   ۲۴/۱۱/۱۴۰۰

 

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button