خانواده های حاصل از ازدواج مجدد

ازدواج مجدد انواع مختلفی دارد. چنین خانواده هایی متشکل از دو بزرگسال و فرزند خوانده ها و فرزندان حضانتی می باشد. از آنجا که در جوامع پیشرفته صنعتی و در حال حاضر، در کشور ما، میزان طلاق رو به افزایش است، خانواده های حاصل از ازدواج مجدد رو به افزایش است. نوع دیگر از ازدواج مجدد سیستم دو زنی و چند زنی است که در کشورهای اسلامی رایج است اما در کشور ما مورد استقبال قرار نگرفته.

تشکیل خانواده حاصل از ازدواج مجدد 

خانواده حاصل از ازدواج مجدد زمانی تشکیل می شود که طلاقی انجام شود یا یکی از دو همسر فوت کند. در این صورت، زن یا شوهر با ازدواج با فرد دیگری که او هم طلاق گرفته یا ازدواج نکرده خانواده ای تشکیل میدهد که خانواده حاصل از ازدواج مجدد نامیده میشود.

خانواده ی حاصل از ازدواج مجدد ترکیب جدیدی از افراد است که در مقایسه با گذشته، با مشکلات و تعامل های ویژه ای روبه رو است. این خانواده ها با وظایف جدیدی مواجه میشوند که با دیگر خانواده ها متفاوت است. آنها به صورت نظامداری با شبکه های پیچیده خویشاوندی سر و کار دارند، باید هدف هایی نامشخص را تعیین کنند، الگوهای تعاملی را در جهت کمک به پیوستگی خانواده به وجود آورند، و به هدف های توافقی دست یابند.

ترکیب خانواده حاصل از ازدواج مجدد عبارتند از:

_زن و شوهر بدون فرزند

_ زن و شوهر با فرزند از دو طرف (زن دارای فرزند از شوهری دیگر و مرد دارای فرزند از زنی دیگر)

_ زن و شوهر با فرزند شوهر

_ زن و شوهر با فرزند زن

_ زن و شوهر با فرزندان تنی و ناتنی

این خانواده ها با هر ترکیبی، با شرایط جدیدی متفاوت با خانواده قبلی رو به رو هستند که باید با موقعیت و وضعیت جدید سازگار شوند.

ویژگی های خانواده های حاصل از ازدواج مجدد 

اکثر بزرگسالانی که برای ایجاد وصلت جدید اقدام کرده اند همسران آنها، با طلاق یا مرگ مواجه شده اند. از ویژگی های اعضای خانواده هایی که در اثر ازدواج مجدد شکل میگیرند، مثبت اندیشی زوجین در زمینه چگونگی زندگی خانواده است. ویژگی دیگر این است که چنین خانواده ای یک خانواده دو هسته ای است و دو خانواده بهم پیوند یافته یک سیستم خانوادگی را تشکیل داده اند. چنین خانواده ای زیر مجموعه های متعدد ی دارند که خویشاوندان دو خانواده پیوند یافته را در بر می گیرد که از جمله آنها دخترها یا پسرهای عموها، عمه ها، دایی ها، یا خاله ها و پدر و مادر متعلق به ناپدری و پدر و مادر متعلق به نامادری قابل ذکرند.

سایر ویژگی های این نوع خانواده ها به شرح زیر است:

۱.خانواده هایی که به این ترتیب به وجود می آیند به علت عدم اعتماد ناشی از ازدواج اول، از سرمایه گذاری در روابط اکراه دارند.

۲.زن و شوهر این گونه خانواده ها هر یک با افرادی متعلق به دو خانواده (خانواده قبلی و خانواده جدید) با فرهنگ های متفاوتی رو به رو هستند و حصول توافق با آنها مستلزم قبول مشکلات جدید است.

۳.فرزندان این خانواده که از دو خانواده با قواعد و سبک های زندگی متفاوت زیر یک سقف قرار گرفته اند اغلب در تعارض اند و شاهد تعارض والدین خود نیز هستند.

۴.در بسیاری از موارد، بین فرزند خوانده ها مشکلاتی به صورت هم چشمی یا حسادت پیش می آید یا بین مادر واقعی و مادر خوانده رقابت هایی به وجود می آید که زندگی خانوادگی را تحت الشعاع قرار می دهد.

۵.و بالاخره، رشد این خانواده ها در طی مراحلی انجام میگیرد که هر مرحله مستلزم توافق مجدد و سازمان دهی یا شبکه ارتباطی پیچیده است و احتمالا سالها طول می کشد تا خانواده به وحدت و یکپارچگی برسد.

چند توصیه مهم برای افرادی که خانواده ی جدیدی تشکیل داده اند و ازدواج مجدد دارند:

باید تذکر داده شود که برای تشکیل روابط جدید، به هیچ وجه نباید وفاداری های گذشته به خانواده پیشین فراموش شود. بسیاری از افراد خانواده جدید ممکن است چنین تصور کنند که دیگر نباید در مورد زندگی گذشته خود فکر کنند و بهتر است آن را فراموش کنند. این سرکوبی به جای سازگاری، موجب تنفر، محرومیت، انزوا و افسردگی می‌شود. نکته مهم در این مورد آن است که خانواده به جای آنکه دفع کننده باشد باید جذب کننده باشد. یکی از راه هایی که اعضای خانواده را به هم نزدیک و مرتبط می سازد آن است که آنان تشویق شوند در برنامه هایی مثل: به دیک نیک رفتن، بازی های دسته جمعی، و دید و بازدید شرکت کنند و از شرکت در کارهای تعاملی و تعاونی استقبال کنند.

توصیه اکید آن است که ناپدری و نامادری باید در مورد فرزندان تنی و ناتنی عدالت و تساوی را رعایت کنند و به همه آنها به یک چشم نگاه کنند. بنابراین، والد ناتنی باید قبل و بعد از ازدواج مجدد، مشکلات حول و حوش روابط گذشته و نحوه تأثیرگذاری آنها را بر روابط خانواده جدید بررسی کند و مورد بحث قرار دهد.

فراهم کردن امکان تحصیل برای کمک به خانواده های حاصل از ازدواج مجدد به انطباق، سازگاری و رشد اعضای منجر می شوند. والد ناتنی اغلب در مورد منضبط بار آوردن بچه های همسر خود مردد و نامطمئن است.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

 

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button