افسردگی و خودکشی در کودکان و نوجوانان

افسردگی و خودکشی در کودکان و نوجوانان 

اختلال خلقی در همه رده های سنی کودکان بروز میکنند و شامل موارد زیر هستند:

_الگوهای پایدار آشفتگی خلقی

_کاهش اشتیاق برای شرکت در بازیها، ورزشها، روابط دوستانه یا فعالیتهای تحصیلی

_احساس کلی بی ارزشی، خصوصیات اصلی افسردگی عمده در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان مشابه هستند، اما ظاهر شدن این نشانه ها بسته به سن و سطح بالیدگی فرد متفاوت است.

اخیراً اختلالهای خلقی در کودکان و نوجوانان بیشتر شناسایی و با انواع روشها درمان می شود. هر چند از زمانهای گذشته غمگینی و یأس گذرا در کودکان و نوجوانان پدیده ای شناخته شده بوده است، اما امروزه روشن شده است که اختلال پایدار خلقی در کودکان با هر سنی و تحت بسیاری از شرایط ممکن است بروز کند.

۲ ملاک مهم را باید در کودک و نوجوان تان باید در نظر بگیرید:

۱. آشفتگی خلقی مثل افسردگی یا سرخوشی

۲.تحریک پذیری (واکنش تند و سریع به موضوعات نشان دادن).

بچه های کوچک افسرده اغلب نشانه هایی را بروز می دهند که در سنین بالاتر شیوع کمتری دارد، این نشانه ها عبارتند از: فقدان عمومی احساس لذت، کندی شدید روانی حرکتی، هذیان و احساس ناامیدی. نشانه های دیگری هم وجود دارد که بدون توجه به سن و وضعیت رشد به طور یکسان ظاهر میشوند: افکار خودکشی، خلق افسرده یا تحریک پذیری، بیخوابی و کاهش توانایی تمرکز.

بچه های کوچک غمگینی که به طور مکرر افکار خودکشی بروز می‌دهند، عموما قادر به طرح نقشه ای واقعی برای خودکشی یا تبدیل افکارشان به عمل نیستند. خلق کودکان مخصوصاً در مقابل چندین عوامل استرس زای اجتماعی نظیر اختلاف خانوادگی مزمن، سو رفتار و مسامحه و شکست های تحصیلی آسیب پذیر است. اکثر بچه های کوچک مبتلا به افسردگی عمده قبلاً قربانی سو رفتار یا مسامحه بوده اند. کودکان دچار اختلالات افسردگی در محیط های مسموم ممکن است با کاهش استرس یا بیرون آمدن از آن محیط نشانه های افسردگیشان بهبود یابد. وقتی کودک عزیزی را از دست بدهد، داغدیدگی نیز حتی در غیاب اختلال افسردگی غالباً کانون درمان روانپزشکی قرار میگیرد.

درمان 

بستری سازی: مسئله مهم و فوری این است که آیا برای تضمین امنیت کودک یا نوجوان بستری کردن او ضرورت دارد و آیا بیمارستان تنها محیطی است که میتوان در آن درمان را شروع کرد. اگر بیمار قصد خودکشی داشته باشد برای حداکثر محافظت از او در برابر رفتارها و تکانه های خود تخریبی اش بستری ضروری است. وقتی کودک یا نوجوان به طور همزمان دچار وابستگی یا سو مصرف مواد است نیز بستری سازی لازم است.

روان درمانی: امروزه اکثراً درمان شناختی_رفتاری را در درمان افسردگی متوسط کودکان و نوجوانان موثر می دانند. هدف از درمان شناختی_رفتاری به چالش کشیدن باورهای غیر انطباقی و تقویت توانایی های حل مسئله و کفایت اجتماعی است. درمانهای فعال مانند فنون آرام سازی نیز به عنوان درمان کمکی افسردگی خفیف تا متوسط مفید بوده اند.

مداخله خانوادگی و مشارکت اعضای خانواده اجزای ضروری درمان کودکان افسرده است که به خصوص برای تشویق حل موثر تعارضات انجام میشود. از آنجایی که عملکرد روانی_ اجتماعی کودکان افسرده ممکن است مدت‌های طولانی مختل باقی بماند وقتی پس از بهبود دوره افسردگی ادامه پیدا کند، حمایت اجتماعی طولانی مدت از خانواده بیمار و در برخی موارد مداخلات مربوط به مهارت های اجتماعی مفید واقع می شود.

درمان دارویی: داروهای ضد افسردگی در درمان اختلالات افسردگی بسیار مفید است. در صورتی درمان قطعی و ریشه ایی اتفاق می افتاد که از درمان تلفیقی دارو درمانی و روان درمانی به طور همزمان استفاده شود.

درمان با تشنج برقی: درمان با تشنج برقی (ECT) برای انواعی از بیماری های روانی در بزرگسالان به ویژه افسردگی شدید، اختلال خلق شیدایی و کاتاتونیا بکار رفته است. این نوع درمان به ندرت در نوجوانان به کار رفته است. در حال حاضر گزارش های موردی حاکی از آن است که این نوع درمان نسبتاً بی خطر بوده و برای نوجوانان مبتلا به اختلالات عاطفی شدید مقاوم به درمان همراه سایکوز، نشانه های کاتاتونیایی و افکار مداوم خودکشی مفید باشد.

خودکشی 

فکر خودکشی در همه ی سنین دیده می شود و بیشترین میزان آن هنگامی است که با یک اختلال افسردگی شدید همراه باشد. سالانه بیش از دوازده هزار کودک و نوجوان در ایالات متحده به دلیل تهدید و اقدام به خودکشی در بیمارستانها بستری می شوند، ولی خودکشی موفق در سنین زیر ۱۲ سال نادر است. بچه های کوچک به راحتی قادر به طراحی و اجرای یک نقشه ی واقع گرایانه ی خودکشی نیستند. به نظر می رسد عدم بلوغ شناختی نقشی محافظتی در پیشگیری از خودکشی کودکان دارد. خودکشی موفق در پسران نوجوان تقریباً ۵ بار بیشتر از دختران جوان دیده میشود، هر چند میزان اقدام به خودکشی در دختران نوجوان ۳ برابر پسران نوجوان است. فکر خودکشی یک پدیده ی ایستا نیست و با مرور زمان کاهش با افزایش می یابد. تصمیم برای خودکشی ممکن است تکانشی و بدون دور اندیشی کافی بوده و یا نتیجه ی نشخوار ذهنی طولانی مدت باشد.

با توجه به علائم افسردگی که مطرح شد اگر این علایم را در کودکان و نوجوانان خود مشاهده کردید حتما از متخصص در این زمینه کمک گرفته شود تا از عواقب بیشتری که این اختلال دارد جلوگیری شود.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره رهبان

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button