میزان تحصیلات در ازدواج چقدر نقش دارد؟

میزان تحصیلات در رابطه با ازدواج 

برای خیلی از افراد پیش آمده است که موقعیت های مناسبی برای ازدواج داشته اند و از جنبه های مختلف فرد مورد نظر را مورد بررسی قرار داده اند اما بدلیل ناهماهنگی در بعضی موارد دچار شک و دودلی شده اند. بسیاری از جوانان در شرف ازدواج این سوال را دارند که شخص مورد نظر من از نظر تحصیلات بالاتر و یا پایین تر از من است آیا در ازدواج با مشکلی مواجه می شویم یا نه؟ در این مقاله در مورد میزان تحصیلات در رابطه با ازدواج نکاتی را مطرح خواهم کرد.

میزان تحصیلات از عوامل مهم تشکیل دهنده شخصیت و بخصوص در ایران تعیین کننده وجهه اجتماعی است. تحصیل در دو بعد حوزه تحصیلی و بعد دیگر سطح تحصیلات است. آنچه در ازدواج از اهمیت بیشتری برخوردار است سطح تحصیلی است. منظور از حوزه تحصیلی نوع تخصص است به عنوان مثال حوزه هنری، فنی و یا علوم انسانی و منظور از سطح تحصیلی میزان مهارت یا آگاهی علمی است. در ازدواج سطح تحصیلی نقش بیشتری دارد ولی اگر حوزه تحصیلی هم یکی باشد یعنی زن و شوهر در یک حوزه مثلا مهندسی یا پزشکی تحصیل کرده باشند، هماهنگی بیشتر خواهد بود.

از نظر سطح تحصیلی دختر و پسر، سه حالت وجود دارد:

  1. مرد دارای تحصیلات عالی است و زن تحصیلات کمتری دارد.
  2. زن دارای تحصیلات عالی است و مرد تحصیلات کمتری دارد.
  3. هر دو از یک سطح تحصیلی برخوردارند.

در حالت اول در فرهنگ ایرانی در بسیاری موارد مشکل وجود ندارد. بسیاری از مردان ایرانی مایل هستند دخترانی را به همسری انتخاب کنند که از سطح تحصیلات کمتری برخوردار باشند و بیشتر به خانه داری و بچه داری بپردازند. اخیراً این فرهنگ به سمتی در حرکت است که با توجه به تحصیلات عالی زنان، مردان مریلند دخترانی را به همسری برگزینند که مانند خودشان تحصیلات عالی داشته باشند. 

در حالتی که زن دارای تحصیلات عالی باشد ولی مرد از تحصیلات کمتری برخوردار باشد، مردان ممکن است از چنین ازدواجی استقبال کنند ولی در جریان زندگی به علت عدم تفاهم، زندگی زناشویی با ناسازگاری مواجه میشود. و در بعضی موارد به جدایی هم می رسد.

زنی که دارای تحصیلات عالی بوده پزشک یا مهندس است از نظر تفاهم با مردی که حداکثر تحصیلاتش متوسطه یا کمتر است تفاهم ندارد. مرد دنیا را چیز دیگری می بیند و دنیای زن چیز دیگری است. بهترین حالت ازدواج وضعیتی است که زن و شوهر از تحصیلات مساوی برخوردار باشند و یا سطح تحصیلات مرد یک مقطع بیشتر از زن باشد. چنین حالتی را زنان نیز می پسندند. مجدداً یادآوری میکنم که نوع تحصیلات در ازدواج مهم نیست آنچه در ازدواج مهم است سطح تحصیلات است. در عین حال چنانچه تحصیلات زن و شوهر در یک حوزه باشد تفاهم زناشویی بیشتر خواهد بود. اهمیت سطح تحصیلات در ازدواج به قدری است که چنانچه تفاوت زیاد باشد می توان گفت بندرت سازگاری وجود خواهد داشت. 

با توجه به فرهنگ ایرانی در بسیاری موارد چنانچه مرد تحصیلات بیشتری داشته باشد؛ میزان تحصیلات همسر خود را در سطح متوسطه، در صورت هماهنگی سایر عوامل می پذیرد. در چنین مواردی که مرد دارای تحصیلات عالی همسر خود را با تحصیلات متوسطه انتخاب می کند و مایل نیست که او تخصصی داشته باشد و خارج از خانه شاغل گردد، تمایلات دختر و پسر در مورد سطح تحصیل در مشاوره و همسرگزینی باید مورد توجه قرار داد، به هر حال پایین تر بودن سطح تحصیلات دختر در مقابل پسر غالباً مشکل اساسی ایجاد نمیکند. 

دختر دارای تحصیلات عالی و پسر دارای سواد اندک و یا تحصیلات در حدود متوسطه است. در این حالت ممکن است در زمان ازدواج به علت نکات مثبتی که در پسر وجود دارد؛ پیوند زناشویی انجام گیرد؛ ولی این تفاوت احتمال دارد به تدریج به علل اشتغال اجتماعی زن و احساس برتری نسبت به شوهر و برعکس احساس حقارت شوهر در مقابل زن موجب اختلاف شود و زندگی شیرین زناشویی مبدل به کشمکش روانی و اخلاقی گردد. بنابراین در مشاوره پیش از ازدواج عواقب بعدی این حالت مورد بررسی باید قرار گیرد.

در حالتی که پس از ازدواج بعلت ادامه ی تحصیل زن یا مرد اختلاف سطح بوجود می آید و مثلاً زن ادامه تحصیل می‌دهد و امکان ادامه ی تحصیل وی از سوی مرد فراهم گردد یا مرد با حمایت زن ادامه تحصیل می دهد، در این حالت در صورت ناسازگاری به مشاور خانواده مراجعه کرد تا در فضایی گرم و صمیمی به این نوع مشکلات رسیدگی شود.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button