شغل چه تاثیری در ازدواج داره؟

مقدمه 

سحر وقتی وارد اتاق مشاوره شد که چشمهایش پر از اشک بود و زمین را نگاه میکرد چهره اش پر از نگرانی و دستهایش می‌لرزید. دوران مجردی خیلی دوست داشتم که با یک پزشک ازدواج کنم از بین خواستگاران متعددی که داشتم حسن تمام ملاک های ازدواج رو داشت دقیقاً همونی بود که میخواستم جراح بود و موقعیت اجتماعی و مالی خیلی خوبی داشت اونقدر تحت تأثیر قرار گرفتم که به هیچ چیز دیگه ای توجه نکردم. حسن مرد خیلی خوبی بود و هیچ مشکلی با سحر نداشت؛ ولی به علت مشغله زیاد و بیماران اورژانسی که داشت شاید در شبانه روز چند ساعت آن هم خسته به خانه نمی آمد. با اینکه حسن درآمد زیادی داشت و در اختیار سحر می گذاشت؛ اما این وضعیت زندگی سحر را ناراحت کرده بود و اختلاف بالا گرفت و با این که حسن تعهد اخلاقی خود را به بیماران برای سحر توجیه کرده بود؛ ولی کارساز نبود. بهر حال زندگی آنها شاد نبود و ناراحت بودند.

سحر از پزشک، مطب را دیده بود و پول ویزیت. از گرفتاریهای دیگر اطلاع نداشت. وجه اجتماعی و امتیاز و درآمد و سایر مزایای یک جراح در سطحی قرار گرفته بود که سحر به موارد دیگر توجهی نکرده بود.

در این مقاله در مورد یکی دیگر از عواملی که در همسر گزینی باید مورد توجه قرار گیرد (نوع شغل) مطالبی را ارائه خواهم داد.

دخترانی هستند که مایل هستند شغل همسرشان نظامی باشد. بعضی مردان مایل هستند که همسرشان خانه دار باشد. تعدادی مایل اند که خانم آنان در خارج از خانه شاغل باشد و برخی فقط مایل به کار همسرشان در آموزش و پرورش و کار معلمی می باشند. بنابراین نوع شغل در انتخاب همسر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 
در مورد شغل شوهر آنچه مهم است تامین نظر دختر است. در این رابطه به موارد زیر توجه کنید:
  1. دخترانی هستند که به سطح شغلی اهمیت می دهند. از نظر آنان نوع شغل مهم نیست. آنها همیشه مهندس، دکتر، حقوقدان و مشاغلی را می پسندند که از نظر وجهه اجتماعی در سطح بالایی قرار دارند و گاه اظهار می دارند که مثلاً لوله کشی هم شد شغل، نجاری یا بنایی و یا سیم کشی و نظایر آن را که از نظر سطح درآمد ممکن است بسیار بالاتر هم باشد نمی پسندند.
  2. گروهی از دختران برایشان سطح شغل مطرح نیست؛ آنان شوهری می خواهند که امکانات رفاهی آنان را فراهم کند و درآمد و سطح شغل برایشان مهم نیست ولی مایل اند شوهرشان شغلی داشته باشد که تمیز باشد و همیشه اظهار می دارند که شوهر روغن مالیده و پر خاک و گچ نمی خواهند (منظور تعمیر کار یا بنا و گچ کار است).
  3. زنان شاغلین هم هستند که مایل اند شوهرشان در حوزه شغلی خود آنان کار کند. مثلاً اگر آموزگار باشد؛ مایل است شوهرش دبیر یا استاد باشد یا اگر پرستار است شوهرش پزشک باشد. در اینجا یک نکته قابل توجه است که اکثر زنان مایل نیستند که شوهرشان از نظر سطح شغلی پایین تر از آنان باشد.
  4. بعضی از دختران تحت تاثیر برنامه های هنری تلویزیون و سینما شوهر هنرمند می خواهند. در اینجا این نکته قابل ذکر است که این تمایل ممکن است تحت تاثیر عوامل احساسی موقتی باشد، لذا مشاوران در کمک به انتخاب همسر به این گونه دختران باید بررسی های لازم انجام دهند و چنانچه رغبت و علاقه آنان جنبه احساسی داشته باشد مراجع را متوجه علاقه واقعی او نمایند.
  5. گروهی از دختران شغل شوهر برایشان مهم نیست به سایر عوامل موثر در ازدواج از جمله مسایل فرهنگی، اخلاقی و اقتصادی توجه بیشتری دارند.
با در نظر گرفتن مطالب فوق در انتخاب همسر در رابطه با شغل موارد زیر باید مورد توجه قرار گیرد:

_ نوع شغل 

_محل شغل 

_ میزان درآمد 

_ سطح شغل.

نگرش شوهر درباره شغل زن 
بعضی از مردان با اشتغال همسرشان در خارج از خانه مخالفند و در پی زنی هستند که فقط خانه دار باشد و روی این مسأله به قدری تکیه دارند که آن را جزء شرایط ازدواج قرار می دهند. در مقابل مردانی نیز هستند که می خواهند همسر آنان شاغل باشد و از این اشتغال نظر اصلیشان کسب درآمد است که کمک هزینه خانه باشد. برخی هم کسب درآمد و گرفتن حقوق برایشان مهم نیست؛ هدف آنان از اشتغال همسر در خارج از خانه آن است که با جامعه ارتباط داشته و اجتماعی تر باشد و از زن خانه دار به عنوان زن عقب افتاده و منزوی یاد می کنند. علاوه بر موارد فوق وجوه دیگری از اشتغال نیز برای زن مطرح است که نمونه هایی ذکر می شود: 
  1. مردانی هستند که مایل اند همسرانشان در کارهای آموزشی آن هم در ارتباط با دختران کار کنند؛ مثل آموزگاری یا دبیری مدارس دخترانه.
  2. برای گروهی از مردان نوع کار همسرشان مهم نیست؛ ولی تمایل دارند که همسرشان در کارهای نیمه وقت شاغل باشد که به کار خانه نیز برسد.
  3. بعضی از مردان مایل اند همسرشان در حوزه ی کار خود آنان شاغل باشد. مثلاً اگر خودش پزشک است همسرش پرستار یا ماما باشد.
  4. بعضی از مردان زنانی را می خواهند که علاوه بر خانه داری در خانه، در محلی نزدیک خانه به کار دیگری نظیر خیاطی یا آرایشگری اشتغال داشته باشند.
با توجه به مطالب بالا می توان نتیجه گرفت که نگرش مرد در رابطه با اشتغال زن در ازدواج باید مورد توجه و بررسی قرار گیرد وضعی پیش نیاید که این مسأله مهم در زمان گزینش تحت عوامل دیگری نادیده گرفته شود. 
موارد زیادی است که به علت عدم اطلاعات کافی دختر در مورد شغل پسر، ازدواجی انجام می شود که فرجام آن رضایت بخش نیست. در این موارد باید به مشاور مراجعه کرد تا اطلاعات کافی در رابطه با شغل بدست آورند و به علاوه سایر عوامل موثر در ازدواج را نیز به همان اندازه که شغل را مطرح می سازد، مورد توجه قرار دهد تا مراجع با بصیرت تصمیم گیری نماید. 

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button