اختلال های جنسی: بخش دوازدهم (اختلال بیزاری جنسی)

هووارد دانشجوی 25 ساله ی رشته ی حقوق است که وضعیت تحصیلی خیلی خوبی دارد، اما  در مورد مشکل جنسی ای که از نوجوانی به آن مبتلاست، نگران است. گر چه او آرزو دارد با یک زن رابه ی صمیمی برقرار کند، اما چون از تصور صمیمی شدن جنسی وحشت دارد، از قرار ملاقات گذاشتن با زنان خودداری کرده است. گر چه او به شوخی به دیگران و خودش می گوید که فاقد میل جنسی است، اما مخفیانه اعتراف می کند از تصور اینکه کسی اندامهای تناسلی او را لمس کند، منزجر است. او میل جنسی را احساس می کند، و مشکلی در استمنا کردن و رسیدن به ارگاسم ندارد. گر چه او مجذوب زنان می شود، ولی افکار نزدیکی جنسی باعث می شود احساس اضطراب، پریشانی و گاهی حتی تهوع کند. هووارد منشا مشکل خود را به واقعه ای مربوط میداند که وقتی 14 سال داشت و تنها به سینما رفته بود، اتفاق افتاد. کنار او زن میانسالی نشسته بود که دست هووارد را به زیر لیاس خود کشید و اندامهای تناسلی اش را با آن نوازش کرد. هووارد که شوکه و مشمئز شده بود از سینما گریخت و تصویر ذهنی و تجربه ی قدرتمندی را با خود به همراه برد که مانعی بادوام بر سر راه نزدیکی جنسی او شد. 

اختلال بیزاری جنسی با بیزاری فعال و اجتناب از تماس تناسلی با شریک جنسی مشخص می شود که پریشانی شخصی یا مشکلات میان فردی به بار می آورد. چنین فردی ممکن است به مسایل جنسی علاقه داشته باشد و از خیال‌پردازی‌های جنسی لذت ببرد، اما از فکر اینکه با کسی فعالیت جنسی داشته باشد، منزجر است. این واکنش در برخی افراد فراگیر است و آنها از کلیه ی رفتارهای صمیمانه ی جنسی، از جمله بوسیدن و بغل کردن بیزارند. در برخی دیگر، این بیزاری به جنبه های خاصی از مسایل جنسی میان فردی، مانند دخول مهبلی یا بوی اندام تناسلی محدود می شود. واکنشها از اضطراب ملایم تا حملات وحشتزدگی نوسان دارند. افراد مبتلا به اختلال بیزاری جنسی از انزجاری که نسبت به رفتار جنسی احساس می کنند ناراحت هستند و احساس می کنند تنها و نسبت به برقرار کردن روابط صمیمانه مقاوم هستند. اگر آنها از قبل رابطه ی نزدیکی برقرار کرده باشند، به علت واکنش آشفته ای که به تصور آمیزش جنسی نشان می دهند، معمولا با همسر خود اختلاف پیدا می کنند.

تشخیص بیزاری جنسی

  • افراد مبتلا به این اختلال، از تماس تناسلی با شریک جنسی، بیزاری شدید و مکرر دارند و از آن اجتناب می ورزند.
  • این اختلال پریشانی یا مشکل میان فردی قابل ملاحظه ای به بار می آورد.
  • این اختلال با اختلال دیگری توجیه نمی شوند.
  • این اختلال می تواند دائمی یا اکتسابی، فراگیر یا موقعیتی و ناشی از عوامل روانی یا آمیزه ای از عوامل روانی و جسمانی باشد.

علت بیزاری جنسی 

  • نگرش‌های شدیداً منفی والدین در مورد مسایل جنسی
  • سابقه ی آسیب جنسی، مانند تجاوز جنسی یا زنا با محارم
  • وارد کردن فشار جنسی مداوم توسط همسر در رابطه ی دراز مدت
  • سردرگمی هویت جنسی در مردان.

در حالت عادی، فرد فقط سالی یک یا دو بار فعالیت جنسی دارد که این می تواند در رابطه ی تک همسری بلند مدت، مایه ی نگرانی باشد.

درمان 

همانطور که در مثال بالا توضیح داده شد اختلال بیزاری جنسی از یک اتفاقی می تواند شروع شده باشد بنابراین جلسات روان‌درمانی می تواند بسیار مفید و کمک کننده باشد و  دارو درمانی برای کنترل اضطراب فرد توصیه می شود. تلفیق هر دو نوع درمان بسیار مفید است.

مهدیه رادپور کارشناسی ارشد مشاوره خانواده 

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button