مشاوره خانواده

 1. خانه
 2. chevron_right
 3. مشاوره خانواده

این روز ها تحولات اجتماعی در کشورمان باعث دگرگونی در فرآیند ازدواج و مسائل خانواده شده و در نهایت شرایطی را فراهم آورده است که روز به روز آمار طلاق افزایش پیدا کرده. عواملی که باعث اختلافات خانوادگی و در نهایت منجر به طلاق می­ شوند. بسیار زیاد هستند. مسائل اقتصادی، ناراحتی­ های روانی، دگرگونی­ های اجتماعی، انتخاب نامناسب همسر و … از عواملی هستند که باعث فروپاشی و ناهنجاری در خانواده ­ها می­شوند. در این راستا کسی که بیشترین کمک را به خانواده­ ها عرضه می­ کند، مشاور خانواده است.

مشاور خانواده چه کسی است؟

مشاوران خانواده متخصصات بهداشت روان هستند که در روان درمانی و سیستم ­های خانوادگی آموزش دیده ­اند و مجوز تشخیص و درمان اختلالات روانی و عاطفی را در چارچوب ازدواج، زوجین و سیستم­ های خانوادگی دارند.

درمانگران ازدواج و خانواده، اختلالات روانی و عاطفی و سایر مشکلات بهداشتی و رفتاری را ارزیابی می­ کنند و آنها را درمان می­ کنند و طیف وسیعی از مشکلات را در متن نظام خانواده برطرف می­ کنند. مشاوران خانواده دارای تحصیلات (کارشناسی ارشد یا دکترا) در زمینه­ ی خانواده و ازدواج و حداقل 2 سال تجربه­ ی بالینی هستند.

مشاور خانواده برای چه کاری آموزش دیده است؟

مشاوران ممکن است روش­ های مختلف و تکنیک­ های درمانی ترجیحی داشته باشند. اما همه آنها حداقل در یکی از زمینه­ های زیر تخصص دارند:

 • مشکلات رفتاری کودک و نوجوان
 • طلاق یا جدایی
 • مسائل LGBTQ
 • مشکلات بهداشت روان
 • خشونت خانگی
 • ناباروری
 • درگیری­ های زناشویی
 • سود مصرف مواد مخدر
 • درگیری­ های شخصی درون زوج­ ها یا خانواده­ ها
 • بیماری غیرمنتظره، مرگ یا بیکاری
 • ایجاد یا حفظ یک رابطه عاشقانه سالم در هر مرحله

آیا نیاز به مشاور خانواده داریم؟

مشاور خانواده به داشتن زندگی سالم خانوادگی کمک می­کند. برای کمک گرفتن از یک مشاور خانواده خوب همیشه نیاز به مشکلات بزرگ و حل نشدنی نیست. بلکه یک خانواده معمولی نیز می­تواند برای بهبود سلامت روان کلی خانواده به مشاوره مراجعه کند. اگر در این مورد دچار شک و شبه هستید و نمی ­توانید تصمیم بگیرید. در ادامه شرایطی که ممکن است خانواده را دچار چالش ­ها می­ کند به تنهایی قادر به رفع آنها نباشید آورده شده است.

خانواده ترکیبی

خانواده ترکیبی، حاصل ازدواج زن و مردی است که هر دو آن­ها یا یکی از زوجین دارای فرزندی از ازدواج قبلی است.

قطع ارتباط خانواده

هنگامی که یکی از اعضای خانواده با یکدیگر ارتباط موثری ندارند.

احساس تنها بودن در یک خانواده

نگامی که یکی از اعضای خانواده به ویژه فرزند نوجوان زمان خود را به تنهایی در اتاق سپری می­کند یا احساس عدم درک شدن و تنهایی می­کند، خانواده به کمک مشاور خانواده نیاز دارد.

اعتیاد

 اعتیاد می­ تواند بنیان یک خانواده را متزلزل کند و به تمام اعضای خانواده آسیب برساند. زمانی که یکی از اعضای خانواده دچار اعتیاد شده است. نیاز به مشاور خانواده برای حفظ سلامت روان دیگر اعضای خانواده و کمک شخصی که درگیر اعتیاد است ضروری است.

راز نگه­دار

داشتن اسرار یا چیزهای خاصی که فقط برای خودتان نگه دارید طبیعی و قابل احترام است. اگرچه یک فرد صریح و بی ­پرده بودن در خانواده می­ تواند نشانه­ ی اقتدار و اهمیت باشد و ارتباط داشتن در رابطه زناشویی بسیار مهم است، اما داشتن چند مساله که فقط خودتان از آن اطلاع دارید و نباید به کسی آسیب برساند. با این حال، اگر متوجه شدید که مرتبا چیزهایی را از همسرتان مخفی نگه می­دارید یا چیزهایی هست که عملا آن ها را جوری تنظیم کرده­ اید که همسرتان به آن پی نبرد، این رفتار فریبنده و پنهانی است و می­تواند به رابطه زناشویی لطمه وارد کند. مشاور خانواده می­تواند به شما و همسرتان کمک کند تا علت اصلی فاصله ایجاد شده بین شما و اینکه چرا اسراری نگهداری می­ شود را کشف کنید. یک مشاور خانواده همچنین می­تواند کمک کند تا شکاف ارتباطی را که با شریک زندگی خود تجربه می ­کنید، پیوند دهد.

بی میلی جنسی

طبق یک مطالعه محبوب میان مردم، زوجین برای حفظ صمیمیت و نزدیکی باید حداقل یک بار در هفته رابطه جنسی برقرار کنند. ثابت شده است که انتظار بیشتر از یک هفته برای ایجاد صمیمیت با شریک زندگی شما منجر به ایجاد فاصله می ­شود. دلایل زیادی وجود دارد که زوجین دچار بی­ میلی جنسی می شوند، استفاده از دارو­ها، افسردگی، مشکلات هورمونی و … باعث کاهش میل جنسی می شود. بعضی اوقات هم می­تواند ناشی از یک مساله ­ای درون خانواده باشد.

عدم صمیمیت در یک رابطه می ­تواند ناشی از درگیری ­های ارتباطی، افسردگی، قطع ارتباط با عدم وقت کافی برای یکدیگر باشد. مشاور خانواده می­ تواند کلیه ارتباط مجدد جسمی و عاطفی با همسرتان باشد.

فرم درخواست مشاوره

پس از ثبت درخواست، به زودی با شما تماس می گیریم تا وقت جلسه را تعیین کنیم.
فهرست
Call Now Button