دوستی هایمان را چگونه حفظ کنیم؟

همه ی ما در جوامع گوناگون و با فرهنگ ها و نژادهای گوناگونی زندگی میکنیم و ما به واسطه ی انسان بودنمان نیاز به برقراری ارتباط با اطرافیان و افراد جامعه داریم. در بسیاری از موارد ما توسط خانواده خود مورد حمایت قرار میگیریم و در همین حین ما نیاز به حمایت دوستان هم داریم. افرادی که  حمایت از سمت خانواده  و دوستان  خود میگیرند از سطح رضایت بیشتری برخوردارند. در این مقاله به موضوع چگونگی ارتباط با دوستان پرداخته ایم.

اگر میخواهید دوستان خود را برای مدت زیادی حفظ کنید اگر میخواهید  هرگز بین شما و آن ها کدورت عمیقی ایجاد نشود به ده توصیه زیر توجه کنید.

این مقاله را در جمع دوستان قدیمی خود بخوانید و تایید آن ها را در این مورد بگیرید قیمت یک دوست گران است سالها تلاش می‌کنیم تا محبت و مودت بین ما افزایش یابد انسان های موفق دوستان زیادی دارند اما در یک حادثه کوچک و یا یک سوء تفاهم و همه چیز از بین می رود برای پایداری ارتباط بین دوستان در یک محفل دوستانه با صدای بلند بخوانید و از آنها بخواهید به این دستورات پایبند باشند.

هرگز با دوستان خود معامله نکنید:
اگر آن وسیله ارزان شود فکر میکند سرش کلاه رفته است اگر گران شود شما فکر میکنید سرتان کلاه رفته است.
اما اگر بین غریبه ها معامله کنید این مشکلی را در پیش نخواهید داشت دانشگاه تجارت آمریکا توصیه می‌کند که دوستانتان مشتریان خوبی برای کالا یا خدمات شما هستند اما این در صورتی است که شما ارائه کننده خدمات و کالاهای مورد نیاز جامعه هستید در غیر این صورت در معاملات عادی به طور مطلق سعی کنید با دوستان خود وارد معامله نشوید.

شنونده خوبی باشید:

یک دوست خوب باید گوش شنوا داشته باشد با حرکت صورت و چهره خود نشان دهد که برای دوستان خود اهمیت قائل هستید.

راز دار باشید:

برای پایداری در دوستی ها همه رازهای خود را به دوستان نزدیک منتقل نکنید زیرا ممکن است روزی دشمن شما شود و آن راز را فاش کند امام علی می فرمایند:

هرچه محبت داری نثار دوست کن اما اطمینان داری به پای او مریز
اگر اختلاف بین شما ایجاد شده و یا در حین دوستی هرگز راز دوستان را آشکار نکنید.

زیرا خداوند برای آبروی افراد ارزش زیادی قائل است از دوستان خود حسن جویی کنید و برای تقویت نقاط مثبت خصوصیات اخلاقی ایشان را مدام مطرح کنید فراموش نکنید انتقاد کردن وقتی ممکن است که شما بی عیب باشید
و قبل از انتقال حتما از او حسن جویی کنید و به این نکته هم توجه داشته باشید که انتقاد در جمع در حقیقت کشتن یک انسان در حضور دیگران است

برای دوستان خود هدیه بخرید:

بدون هیچ مناسبتی و یا در روزهای تولد و جشن های خاص برای دوستان خود آنچه را که دوست دارند بخرید و به آنها هدیه بدهید.
در اینجا در روزی خاص به نام ولنتاین دوستان برای هم هدیه می خرند در سال جاری در ایران به طرز شگفت‌انگیزی قضیه در میان گروهی از جوانان متداول گردید صرفنظر از تهاجم فرهنگی حرکت را می توان بسیار مثبت ارزیابی کرد.

به صراحت سوء تفاهم ها را برطرف کنیم:

یکی  دیگر از آفت های دوستی مسئله سوء تفاهم است اگر کدورتی بین شما و دوستانتان پیشامد به صراحت یک تماس تلفنی و یا ملاقات حضوری مسئله را مطرح و بدون هیچ خجالت و احساس ضعف شما در این مورد پیش قدم شوید.

انتظارات خود را از دوستان و محدود کنید:

بدون در نظر گرفتن پاداش و یا انتظار جبران محبت کنید آنگاه می‌شود روی شما به عنوان دوست خوب حساب کرد.

در مشکلات دوستان خود را تنها نگذارید:

همه با ما دوست هستیم در موقع خوشی و نشاط همه به هم نزدیک هستیم و یک دوست خوب در لحظات غم سختی ها مشکلات هرگز دوستش را تنها نمی گذارد.
می توان دوستی خود را به دیگران ثابت کرد و در زمان بروز مشکلات مالی میتوانیم به دوستانمان کمک کنیم و قرض دهیم اما با شرایط زیر:

یک از دریافت چک سند معتبر خودداری نکنید،  دو زمان بازگشت پول دقیقا مشخص شود آن روی کاغذ بیاورید و بر آن دو گواه بگیرید روابط دوستی را با دیگر مسائل دخالت ندهید.
بعد از رعایت تمام مواردی که گفته شد باز هم توصیه می شود چنانچه می‌توانید بده‌ بستان مالی با دوستان خود نداشته باشید حالا اگر زمان پرداخت پول دچار مشکل بودید حتما از قبل  اطلاع دهید و زمان بیشتری بخواهید  از طرف مقابل یا اگر توان  پرداخت به طور یکجا ندارید قسطی پرداخت کنید و زمان بدهید تا بتواند پرداخت کند.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد روانشناسی و مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button