چگونه شریک عاطفی مناسب خود را پیدا کنیم؟

پس میخواهید جفت مناسب خودتان را پیدا کنید، درست است؟ از همه ی اپلیکیشن ها و سایت های دوستیابی و تلاش برای دیدار با افراد خسته شده‌اید؟ اگر از، شانسی سر قرارهای مختلف رفتن و در آخر شریک مناسب خودتان را پیدا نکردن، ناامید شده اید؟ اگر این بخش عمده‌ای از زندگی عاشقانه‌ تان است ذهنتان را کمی باز کنید و از این به بعد به مسائل متفاوت‌تر نگاه کنید.

اول این را در نظر بگیرید که همه می‌خواهند با شریک کاملی باشند؛ اما تعداد کمی از مردم می‌خواهند خودشان شریک کاملی باشند فکر می کنم، اکثر مشکلات مربوط به پیدا کردن یک شخص، ناشی از چنین توقعات نابرابر و عجیبی باشد که در ذهن خودمان داریم؛ اما وقتی با نگرش و دید باز به موضوع نگاه می‌کنید و در این زمینه از زندگیتان مسئولیت بیشتری را بر عهده می‌گیرید (یعنی وقتی شروع به تمرکز بر این می‌کنید که خودتان چه نوع زندگی دوست دارید و خودتان چه نوع شریکی می‌خواهید باشید)  کم کم می‌بینید که اکثر آدم‌های دروغگو و خودشیفته در پس زمینه محو می شوند و شروع به ایجاد ارتباط واقعی با افرادی می‌کنید که می‌توانید زندگی یکدیگر را با هم لذت بخش تر کنید.

منسن معتقد بود که بعد از افتادن در دام روابط ناسالم، درس بسیار مهمی گرفتم: بهترین راه برای پیدا کردن فردی شگفت انگیز،  تبدیل شدن به فردی شگفت انگیز است!

آیا شخصیت وابسته ای دارید؟

وابستگی چه زمانی اتفاق می افتد؟ وابستگی زمانی اتفاق می افتد که بیشتر از اینکه به افکار خودتان در مورد خودتان اهمیت بدهید، به افکار دیگران  در مورد خودتان اهمیت میدهید!

“هر زمانی که  کلمات یا رفتار خودتان را در مورد یک موضوع تغییر دادید، تا با نیاز فرد دیگری هماهنگ شود نه نیاز خودتان ، وابسته شدید”

لازم است بدانید که حتی اگر بهترین حرف را بزنید یا هرکاری که دیگران کنند را انجام بدهید، اما اگر به دلیل نادرست انجامش بدهید، وابستگی و ناامیدی به حساب میاد!

افراد وابسته را با چند مثال بشناسیم:

• فرد وابسته دوست دارد دوستانش او را فردی باحال یا جالب یـا بـاهوش تلقی کنند و دائم در تلاش است آنهـا را با بامزگی یا شـوخ طبعی یا نظرات هوشمندانه ی خود در مورد همه چیز تحت تأثیر قرار دهد؛ اما فـرد مستقل از وقت گذرانی با دوستانش فقط به خاطر صرف وقت بـا آنها لذت می برد و دیگر به این نیاز ندارد که برایشان نقش بازی کند.

• فرد وابسته لباس هایش را بر این اساس می خرد که آیا به نظر دیگران ایـن لباس به او می آید یا نه (یا حداقل می خواهد نظرشان در مورد پوشش او «مثبت» باشد)؛ اما فرد مستقل لباس هایش را بر حسب حـس شخصی خود از سبکی که طی مدتها ساخته است خریداری می کند.

• فرد وابسته کار آزاردهنده ای را که از آن متنفر است به دلیل اعتباری که در نظر دوستان و خانواده و هم سن و سالان دارد رها نمی کند؛ امـا فـرد مستقل به زمان و مهارتهای خود بیش از آنچه دیگران فکر می کننـد ارزش می نهد و کاری پیدا می کند که او را براساس ارزش هـای خـودش به خواسته هایش برساند و به چالش بکشاند.

• فرد وابسته تلاش می کند با اشاره کردن به میزان درآمدش، به اینکه چنـد انسان معروف را می شناسد، به اینکه با چند نفر بوده، یا به این که به کدام دانشگاه رفته است، جنس مخالف را تحت تأثیر قرار دهد؛ اما فـرد مستقل فقط سعی می کند فرد دیگر را برای این بشناسد که ببیند آیا بـاهـم سازگاری دارند یا خیر.

✓ مراقبت از خود 

اگر پیش از همه خودتـان بـرای خودتان ارزش قائـل نباشید، هیچ کس نمی توانـد ارزش تـان را بـه عنوان یک فرد ببینـد. مراقبت از خودتـان، زمانی که از روی عدم وابستگی باشد، همان چیزی است که نشان می دهد برای خودتان ارزش قائلید. و این باعث می شود که بیشتر به عزت نفس خودتان اهمیت دهید تا دیدگاه دیگران، سعی کنید دیدگاهتان این باشد که تا وقتی خودتان را دوست نداشته باشید، مردم شما را دوست نخواهند داشت!

در ادامه فهرستی از برخی موارد مهم زندگی تان را می گویم، که لازم است بر آنها تمرکز کنید، البته اگر قبلا این کار را نکرده اید.

• سلامتی

مراقبت از سلامت جسمی و ذهنی بزرگترین قدمی است که می توانید به سمت بهبود زندگی خود بردارید. این کار بزرگ ترین و پایدارترین تأثیر را در تمام جوانب زندگیتان از جمله قرار عاشقانه و روابط دارد. خوردن غذای سالم و ورزش مداوم علاوه بر بهبود وضع ظاهری تان روز به روز حالتان را بهتر از قبل می کند. وقتی حالتان بهتر شود و وقتی انرژی بیشتری داشته باشید و حال و هوای تان کمی بهتر شده باشد، خیلی راحت تر خودتان را از خانه به دنیای بیرون می کشید تا بتوانید خالصانه و با اعتماد به نفس با دیگران ارتباط برقرار کنید. دیگران نیز بیشتر رغبت پیدا می کنند دور و برتان باشند. همچنین اگر از قبل آسیب یا مشکل روحی یا روانی ای دارید که نیاز به رسیدگی دارد، حتماً به آن رسیدگی کنید در صورت نیاز با دوستان و بستگان خود صحبت کنید و به مشاوره بروید. نهایتاً خودِ شما هستید که میتوانید بیش ترین کمک را به خودتان بکنید؛ اما کمی کمک گرفتن هم بد نیست. حتماً این را نیز مدنظر داشته باشید.

• وضعیت مالی

برای بسیاری از افراد پول منبع اصلي استرس است. در واقع آن قدر استرس زاست که اغلب مردم به طور کلی مشکلات مالی شان را نادیده می گیرند. این کار به نوبه ی خود به چرخهای خطرناک منجر می شود که در آن نادیده گرفتن مشکلات مالی تان فقط اوضاع را بدتر می کند و به مرور حتی استرسی تر هم می شوید.

چنین استرس بلند مدتی از جذابیت تان کم می کند. انرژی تان را تحلیل می برد، مشکلات سلامتی ایجاد می کند و به طور کلی تمرکز تان را بر هم می ریزد، پس اگر در چنین شرایطی هستید، وقت آن رسیده که نسبت به مسائل مالی جدی تر شوید، امور مالی شخصی را یاد بگیرید، جلوی اسراف را بگیرید و راه هایی بیابید که در کوتاه مدت و بلند مدت درآمد بیشتری کسب کنید. همچنین یک حساب برای مواقع ضروری باز کنید، در اسرع وقت بدهی تان را پرداخت کنید و اصول سرمایه گذاری را یاد بگیرید. خلاصه اینکه این قسمت از زندگیتان را طوری مدیریت کنید که دیگر جوانب را تخریب نکند.

• کار

رک بگویم که هیچ کس دوست ندارد با شخصی حشر و نشـر کنـد کـه دائم از شغلش شکایت می کند؛ چه برسد که با آن شخص قرار عاشقانه بگذارد! درک میکنم که همه نمی توانند شغل رؤیاییشان را داشته باشند یا همین فردا کسب و کار میلیارد دلاری خود را شروع کنند ما همگی با سطوح مختلفی از استعدادی خام در یک زمینه یا دیگری متولد می شویم و گاهی استعدادها و شور و شوقمان ممکن است به شغل تبدیل شوند در موارد دیگر باید برای امرار معاش کارهای عادی انجام دهیم و استعدادها و شور و شوق خود را در کنار آن دنبال کنیم. اما صرف نظر از وضعیت فعلی تان، قطعاً اقدامی هست که همین حالا برای یافتن کاری معنادار و لذت بخش انجام دهید یا حداقل کاری که از آن واهمه نداشته باشید. برای مشاغل جدید درخواست دهید، به نمایشگاه های شغلی بروید و با مردم شبکه سازی کنید، کلاس بردارید، مهارتهای مفیدی را که از آنها لذت می برید پرورش دهید و روش همین مصاحبه ی بهتر و مذاکره در قراردادهای کاری بهتر را یاد بگیرید.

•زندگی اجتماعی

اگر هر آخر هفته را در سه یا چهار بار ثابت و با سه یا چهار نفر ثابت، سپری می کنید، و بعد هم با خود می اندیشید که چرا نمی توانید با افرادی جالب و جذاب ارتباط برقرار کنید! فقط به این فکر کنید که چقدر این طرز فکر تناقض دارد! توسعه ی زندگیِ اجتماعیِ فعال، نه تنها زندگی را لذت بخش و رضایت بخش ترمی کند، بلکه شما را در معرض برخورد با افراد بیش تر و متفاوت تری قرار می‌دهد و احتمال ملاقات با شخص دلخواه‌ تان را افزایش می‌دهد. فعلاً چند ایده برای شروع به شما می دهم کشف سرگرمی ها و علایق جدید، شرکت در کلاس هنری، ثبت نام برای هنرهای رزمی یا یوگا، پیوستن به تیم ورزشی، و…. کاری کنید که از تنبلی بیرون بیایید و به تعامل با مردم بپردازید. این کار تا آخر عمر بسیاری از جوانب زندگی تان را تضمین خواهد کرد و متوجه خواهید شد که برای توسعه ی این زمینه ها به زمان و تلاش زیادی نیاز است و در واقع احتمالاً هرگز از کارکردن روی هر یک از آنها تا حدی دست بر نمی دارید، که خوب هم هست بهترین راه برای رسیدن به این زمینه های زندگی تان ایجاد عادات سالم و سازگار مرتبط با آنهاست مسئله رسیدن به وضعیت نیروانا در زندگیتان نیست که در آن شکم شش تکه میلیون ها دلار پول و برنامه ی اجتماعی جفت و جور با هزاران دوست داشته باشید و بعد در آخر به طور ناگهانی عشق حقیقی را پیدا کنید! مسئله این است که همیشه در راستای تبدیل شدن به بهترین خود در هر موقعیتی تلاش کنید.

زمانی که شما روی خودتان و اهداف خود و مواردی که در اینجا گفته شد، تمرکز و تلاش کنید، شخص مورد نظر هم سر راه شما قرار خواهد گرفت چون شما سبک زندگی فعالانه ای داشته و در تعامل با افراد هستید، به جای منفعل بودن، گوشه خانه نشستن و ناراحتی که چرا کسی من را نمی بیند و من یک رابطه عاطفی خوب ندارم و یا نگرانی های دیگر!

علی یزدانی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button