راههای ساده برای جذاب و دوست داشتنی تر شدن

تحقیقات روانشناسی اجتماعی نشان می دهد که دوست داشتن اغلب توسط عوامل ساده و پیش پا افتاده ایجاد می شود.

این تحقیق چند پیشنهاد عملی برای دوست‌داشتنی‌تر شدن ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند. در اینجا 7 مورد از آن ها گفته شده:

۱_ دیده شو

هرچه بیشتر در معرض چیزی قرار بگیریم. بیشتر آن را دوست داریم. این دلیل است که به ما کمک می‌کند توضیح دهیم که چرا ما تمایل داریم موسیقی آشنا را به آهنگ‌های جدید ترجیح دهیم، نامزدهای سیاسی را با بیشترین در معرض دید رسانه‌ای انتخاب می‌کنیم، و هر چه بیشتر با آنها تعامل داشته باشیم، علاقه‌مند به آشنایان می‌شویم.

پس تلاش کنید تا دیده شوید، به صورت مستمر. هر روز در ساعت مشخصی به باشگاه بروید تا احتمال برخورد با افراد مشابه را افزایش دهید.

خلاصه، خودتان را قابل مشاهده کنید. فقط خیلی جدی و ترسناک نباش و زیاده روی نکنید. (قرار گرفتن در معرض بیش از حد می تواند نتیجه معکوس داشته باشد) این امر با این واقعیت میتوانم برای شما توضیح بدهم که از شنیدن آهنگ مورد علاقه خود در هنگام پخش بیش از حد آن خسته می شوید.

۲_ اسامی را به خاطر بسپارید.

به خاطر سپردن نام کسی مهم است زیرا نشان می دهد که او برای شما مهم است. از سوی دیگر، به خاطر سپردن نام شخصی یا سایر جزئیات مهم در مورد آن ها نزدیکی رابطه را ضعیف می کند.

۳_ سوال بپرسید.

در مورد دیگران واقعا کنجکاو باشید و از آنها سوال بپرسید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که در طول مکالمه سوالات بیشتری می‌پرسند، پاسخگوتر هستند و طرف‌های مکالمه آن‌ها را بهتر دوست دارند. وقتی سؤال می‌پرسید، به‌ویژه سؤال‌های بعدی (“آن تجربه چگونه بود؟”)، نشان می‌دهید که فعالانه گوش می‌دهید و به آنچه که شخص برای گفتن دارد علاقه‌مند هستید.

۴_ لبخند بزن

قضاوت نکنید، ما معمولاً افراد را بر اساس ظاهرشان قضاوت می‌کنیم. ما تمایل داریم فرض کنیم که افراد جذاب نسبت به دیگران شایستگی و مهارت اجتماعی بیشتری دارند. همچنین افراد جذاب را دوست داشتنی تر می دانیم.

یک خبر خوب برای کسانی که فکر می‌کنند این مزیت زیبایی غیرمنصفانه است، وجود دارد: یک لبخند درخشان می‌تواند بلافاصله کسی را جذاب‌تر کند. در یک مطالعه اخیر، جسیکا گول و همکارانش از مردم خواستند تا جذابیت چهره های تولید شده توسط کامپیوتر را ارزیابی کنند. چهره ها از نظر جذابیت متفاوت بودند و اینکه آیا آنها لبخند می زدند یا حالت خنثی نشان می دادند. نتایج نشان داد که چهره‌ها هنگام لبخند زدن جذاب‌تر دیده می‌شوند که با مطالعات قبلی در مورد این موضوع مطابقت دارد. چیزی که محققان را شگفت زده کرد این بود که چهره های کم جذاب اما خندان به اندازه چهره های جذاب بدون لبخند رتبه بندی شدند. محققان به این نتیجه رسیدند که “لبخند می تواند عدم جذابیت نسبی را جبران کند.” اگر می‌خواهید جذاب‌تر و دوست‌داشتنی‌تر شناخته شوید، فقط لبخند بزنید.

۵_ تشابهات را پیدا کنید.

تحقیقات نشان می دهد که ما افرادی را دوست داریم که در علایق، ارزش ها و ویژگی های شخصیتی ما مشترک هستند . بنابراین، ضرب‌المثل قدیمی «کبوتر با کبوتر، باز با باز » دقیق‌تر از این باور رایج است که «تضادها جذب می‌شوند».

برای ملاقات با افرادی که علایق مشترک شما را دارند تلاش کنید. مثل ورزش کوهنوردی؟ به یک باشگاه کوهنوردی بروید، آیا می خواهید قلاب بافی را یاد بگیرید؟ در کلاسی شرکت کنید که در آن دیگران را با همان علاقه ملاقات کنید.

پس از ملاقات با شخصی که یکی از علایق شما را دارد، چیزهای مشترک دیگری را کشف کنید. این شباهت ها زمینه‌ی خوبی را فراهم می‌کنند که دوستی واقعی می‌تواند از طریق آن رشد کند.

۶_ بهش حس خوبی بده.

بر اساس تئوری پاداش، ما افرادی را دوست داریم که به ما پاداش می دهند یا آنها را با احساسات خوب همراه می کنیم. اگر می‌خواهید مردم شما را دوست داشته باشند، کاری کنید که در شرکت شما احساس خوبی داشته باشند. صمیمی، خونگرم و مثبت باشید. تعارف واقعی ارائه دهید. اگر با یک آشنای جدید به سینما می روید، فیلم شاد را به جای غمگین انتخاب کنید.

در رسانه های اجتماعی نیز (بیشتر) مثبت باشید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که تمایل دارند پست‌های منفی بیشتری در شبکه‌های اجتماعی بگذارند، کمتر از افرادی که پست‌های مثبت بیشتری می‌گذارند، لایک می‌شوند. این بدان معنا نیست که وقتی احساس اضطراب یا افسردگی می‌کنید نمی‌توانید احساسات خود را به طور واقعی بیان کنید ، اما ممکن است بخواهید افشاگری‌های بسیار منفی را برای گفتگوهای صمیمی با دوستان مورد اعتماد خود داشته باشید.

۷_ علاقه خود را ابراز کنید.

دوست داشتن اغلب متقابل است. در واقع، یکی از قوی‌ترین عوامل تعیین‌کننده این است که آیا ما کسی را دوست داریم یا خیر؟!

به روشی ظریف به دیگران اجازه دهید بدانند که آنها را دوست دارید. شما می توانید این کار را با کلمات («امشب از وقت گذرانی بسیار لذت بردم») یا از طریق رفتار غیرکلامی – با لبخند زدن هنگام ورود به اتاق، انجام دهید.

واقعی باش و خودت باش، می توانید از مواردی که گفته شد استفاده کنید تا شانس خود را برای کسانی که باید شما را دوست داشته باشند را افزایش دهید اما لازم است واقعی باشید در غیر اینصورت نتیجه عکس می گیرید. گاهی لازم است تغییراتی در خودمان ایجاد کنیم و گاهی نیز لازم است مهارتهای جدیدی را آموزش ببینیم و این تغییرات باید درونی شوند تا جزئی از وجودمان شوند. 

منبع : الهام گرفته از مقاله 7Easy Ways to Become More Likable

علی یزدی کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button