در عشق رمانتیک دو مرحله وجود دارد. مرحله اول نیاز به تلاش کمی دارد. ما با احساسات وجد آمیز پیش می‌رویم. معمولاً این مرحله را عاشق بودن نامگذاری می‌کنیم. وقتی عاشق هستیم سخاوتمندانه کارهایی را برای یکدیگر انجام می‌دهیم بدون اینکه به بهای آن یا فداکاری فکر کنیم. ۵۰۰ مایل رانندگی می‌کنیم و یا نیمی از کشور را با هواپیما طی می‌کنیم تا آخر هفته را با هم بگذرانیم. در این مرحله از عشق رمانتیک زوج نباید بر روی رابطه خود کار کنند. آنها شاید انرژی زیادی را صرف انجام کارهایی برای یکدیگر کنند اما شاید توجه نداشته باشند که این خود نوعی کار کردن است. آنها به این سمت گرایش دارند که از لغت خوشبختی استفاده کنند فرصتی دارند تا کار ارزشمندی برای طرف مقابل انجام دهند خرسند می‌شوند. آنها می‌خواهند یکدیگر را شاد کنند و غالباً این کار را انجام می‌دهند. با وجود این طول عمر متوسط این مرحله اولیه عشق رمانتیک ۲ سال است. ما برای همیشه در مرحله وجد آمیز عشق باقی نمی مانیم. در واقع این مسئله خوب است چون وقتی عاشق باشید تمرکز بر هر چیز دیگری مشکل می‌شود. اگر زمانی که عاشق شده‌اید دانشجو باشید ، شاید نمره‌هایتان افت کند. تحصیلات بی اهمیت به نظر می‌رسد. ممکن است به زودی امتحان داشته باشید اما دیگر چه کسی به امتحان اهمیت می‌دهد. آنچه مهم است بودن با فردی است که عاشقش هستید. اگر حالت مشغولیت ذهنی عاشق بودن و وجد و شادی ما تا ۲۰ سال بعد ادامه یابد، تعداد کمی از ما قادر خواهیم بود تا توانایی‌های بالقوه خود را در زمینه‌های تحصیلی، شغلی و… به صورت بالفعل درآوریم و در آنها موفقیت کسب کنیم. شرکت در مسائل اجتماعی و تلاش‌های بشردوستانه صفر خواهد بود. زمان عاشقی دیگر بقیه دنیا هیچ اهمیتی برایمان ندارد و ما کاملاً بر این امر تمرکز داریم که با هم باشیم و یکدیگر را شاد نماییم.

پنج زبان عشق

۱. کلمات تایید آمیز

در این زبان از لغاتی برای تایید فرد دیگر استفاده می‌شود.«واقعا تو را به خاطر شستن ماشین تحسین می‌کنم. عالی به نظر می‌رسد.» «به خاطر اینکه زباله‌ها را بیرون گذاشتی متشکرم تو بهترینی.» «با آن لباس خیلی خوب به نظر می‌رسی.» «عاشق این واقعیت هستم که تو فرد خوشبینی هستی.» «این روشی را که به مادرت کمک کردی تحسین می‌کنم.» «لبخند تو مسری است. وقتی که وارد اتاق شدی، دیدی که چطور همه خوشحال شدند؟» تمام این‌ها کلمات تایید آمیز هستند. شما می‌توانید با استفاده از این کلمات بر روی شخصیت فرد دیگر یا ظاهر او و یا کاری که برای شما یا دیگران انجام داده است، تمرکز نمایید برای سخن گفتن به این زبان به دنبال چیزهایی هستید که آنها را در مورد فرد دیگر تحسین می‌نماید و آنها را تمجید می‌کنید و سپس به طور شفاهی تحسین و تمجید خود را ابراز می‌نمایید. اگر زبان عشق اصلی فردی کلمات تایید آمیز است، کلمات شما مانند بارانی است که بر روی خاک خشک می‌بارد. هیچ چیز بیشتر از کلمات تایید آمیز، نمی‌تواند عشق شما را کاملاً ابراز نماید.

۲. خدمت کردن

برای این افراد عمل کردن نسبت به حرف زدن صدای بلندتری دارد. اگر برای چنین شخصی از کلمات تایید آمیز استفاده کنید، مثلاً بگویید «تو را تمجید می‌کنم، تو را تحسین می‌کنم، عاشق تو هستم» احتمال دارد که او فکر کند و شاید بگوید که «اگر عاشق من هستی پس چرا در کارهای خانه به من کمک نمی‌کنی؟» اگر خدمت کردن زبان عشق اصلی این افراد باشد پس شستن ماشین، چمن زدن، کمک کردن در کارهای خانه و عوض کردن پوشک بچه درست همان چیزی است که باعث می‌شود او احساس کند که عاشق هستید. کلید عاشق این شخص بودن این است که بفهمید او دوست دارد چه کارهایی برایش انجام دهید، سپس آن کارها را دائماً انجام دهید.

۳. هدیه گرفتن

در برخی افراد آنچه که باعث می‌شود احساس کنند که دوست داشته می‌شوند، این است که به ما هدیه بدهید. هدیه این پیام را انتقال می‌دهد : «او به من فکر می‌کرده است. ببین چه چیزی برایم خریده است.» بهترین هدایا آن هدایایی هستند که می‌دانید مورد تحسین قرار خواهند گرفت. خریدن یک قلاب ماهیگیری برای همسرتان در حالی که می‌دانید او ماهیگیری دوست ندارد، شاید نتواند عشق شما را به خوبی ابراز کند. چگونه متوجه می‌شوید که طرف مقابل دوست دارد چه چیزی هدیه بگیرد؟ شما سوالات می‌پرسید و بررسی شما اظهار نظرهای او را در مورد هدایایی که از دیگر اعضای خانواده دریافت می‌کنید، مشاهده می‌کنید. با دقت گوش می‌دهید و آنگاه خواهید فهمید که او چه نوع هدایایی را بیشتر تحسین می‌کند. همچنین به اظهار نظر های او زمانی که به کاتالوگ‌های خرید نگاه می‌کند، گوش دهید و یا تبلیغات تلویزیونی را می‌بیند. اگر می‌گوید: «دوست دارم یکی از آنها را داشته باشم.» آن را یادداشت نمایید. همچنین می‌توانید آشکارا بپرسید :«اگر بخواهم به تو هدیه‌ای بدهم، فهرستی از چیزهایی که دوست داری به من بده.» بهتر است به او هدیه‌ای بدهید که درخواست آن را دارد تا اینکه بخواهید او را با هدیه‌ای که دوست ندارد، شگفت زده نمایید. نباید تمام هدایا گران قیمت باشند. یک شاخه گل رز، یک بسته شکلات، یک کارت پستال،  یک کتاب و یا هر چیزی دیگری از این قبیل می‌تواند عمیقاً عشق شما را به فردی که زبان عشقش دریافت هدیه است، ابراز نماید.

۵. باهم بودن

با هم بودن یعنی تمام توجه خود را معطوف فرد دیگر نمایید. این امر به آن نیست که اگر فقط در یک اتاق بنشینید و با هم تلویزیون تماشا کنید، فرد دیگر هم از توجه کامل شما برخوردار است. این امر بدان معناست که با هم در یک اتاق بنشینید، تلویزیون را خاموش کنید مجله را روی میز بگذارید، به یکدیگر نگاه کنید، با یکدیگر صحبت کنید و به یکدیگر گوش دهید. همچنین می‌توانید مدتی طولانی را با هم قدم بزنید البته در صورتی که هدفتان با هم بودن باشد نه صرفا فقط ورزش کردن. زوج‌هایی که به رستوران می‌روند و هیچگاه با هم صحبت نمی‌کنند، با زبان عشق با هم بودن صحبت نمی‌کنند. آنها تنها به نیاز بدنی خود برای غذا خوردن پاسخ می‌گویند. این زبان عشق می‌گوید «من این کار را انجام می‌دهم چون می‌خواهم با تو باشم» فرقی نمی‌کند با هم یک باغچه را درختکاری می‌کنید یا به اردو می‌روید، هدف اصلی این است که زمانی را با هم بگذرانید. برای برخی از افراد هیچ چیزی بهتر از با هم بودن باعث نمی‌شود که آنها احساس کنند عاشقشان هستید.

۵. تماس بدنی

مدت بسیار طولانی است که از نیروی عاطفی تماس بدنی آگاهی داریم و تحقیقات نشان داده‌اند، نوزادانی که از جانب دیگران نوازش شده‌اند نسبت به نوزادانی که دوره‌های زمانی زیادی را بدون تماس بدنی گذرانده‌اند به لحاظ عاطفی دارای وضعیت بهتری هستند. در فرهنگ های مختلف تماس‌های بدنی مناسب و نامناسبی میان مرد و زن وجود دارد. تمام بدنی مناسب محبت آمیز است و تمام بدنی نامناسب اهانت آمیز است. برای فردی که زبان اصلی عشقش تمام بدیت هیچ چیزی بهتر از یک تماس بدنی مناسب، نمی‌تواند بیان کننده عشق شما نسبت به او باشد.

چگونه می توانید زبان عشق خود را پیدا کنید؟

در اینجا سه رویکرد آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا بتوانید زبان عشق اصلی خود را بیابید. ابتدا، رفتار خود را بررسی کنید. شما معمولاً چگونه عشق و تحسین خود را نسبت به افراد دیگر نشان می‌دهید؟ اگر همیشه دست بر پشت دیگران می‌زنید یا آنها را در آغوش می‌گیرید، پس شاید زبان اصلی تان تماس بدنی باشد. اگر سخاوتمندانه به دیگران کلمات تحسین آمیز می‌گویید، پس شاید کلمات تایید آمیز زبان عشق شما باشد. اگر یک هدیه دهنده هستید پس شاید آنچه که می‌خواهید هدیه گرفتن است. اگر از خوردن ناهار یا قدم زدن با یک دوست لذت می‌برید پس شاید زبان عشقتان با هم بودن است. اگر همیشه به دنبال راه‌هایی برای کمک به دیگران هستید، پس خدمت کردن زبان عشق شما است. زبان که شما با آن سخن گوید به احتمال بسیار زیاد همان زبانی است که دوست دارید دیگران با شما سخن بگویند.

در ثانی، از چه چیزی شکایت دارید؟ در هر نوع ارتباطی که با دیگران دارید معمول‌ترین گلایه‌هایتان چیست؟ اگر غالباً از این امر شکایت دارید که دیگران به شما کمک نمی‌کنند پس شاید خدمت کردن زبان عشقی شماست. اگر به دوستی گوید: «ما هیچ وقت زمانی را با هم صرف نمی‌کنیم»، پس آنچه که تقاضای آن را دارید،  کیفیت زمانی است. اگر دوستتان به یک سفر کاری می‌رود و شما می‌گویید: «برایم هیچ چیزی نیاوردی؟» نشان می‌دهید که هدیه گرفتن زبان عشقی اصلی شماست. چنانچه می‌گویید :«فکر نمی‌کنم اگر من شروع نمی‌کردم تو به من دست نمی زدی» حرفتان این است که تماس بدنی زبان عشقی شماست. اگر شکایت می‌کنید که «من هیچ وقت هیچ کاری را درست انجام نمی‌دهم» این شکایتتان نشان می‌دهد که کلمات تایید آمیز تاثیر عمیقی بر روی شما دارد. این شکایات نشان می‌دهد که شما بیشتر از همه دوست دارید که دیگران با چه زبان عشقی با شما سخن بگویند.

ثالثاً، غالباً چه چیزهایی را درخواست می‌کنید؟ اگر دوستتان قصد دارد به یک سفر کاری برود و شما می‌گویید: «خاطر جمع باش و مرا شگفت زده کن»،  نشان داده‌اید که هدیه گرفتن برایتان بسیار مهم است. اگر می‌گویید: «اگر امکان دارد امروز عصر با هم قدمی بزنیم؟»  تقاضای تان با هم بودن است. اگر می‌خواهید که دستی بر پشتتان بزند، نشان داده‌اید که تمام بدنی عمیقاً بر روی شما تاثیر دارد. اگر غالباً از دیگران می‌خواهید که کارهایی را برایتان انجام بدهند، پس شاید زبان عشق شما خدمت کردن است. هنگامی که می‌پرسید: «کارم خوب بود؟» تقاضای کلمات تایید آمیز را دارید. دقت داشته باشید که غالباً چگونه عشق و تحسین خود را نسبت به دیگران بیان می‌کنید،  گلایه‌ها و درخواست‌های خود را فهرست می‌کنید و آنگاه شاید بتوانید زبان اصلی عشق خود را تعیین نمایید. چنانچه دوست یا همسرتان نیز این سه سوال را پاسخ بگوید، او نیز می‌تواند زبان عشقی خود را کشف کند.

این امر واضح خواهد بود که یادگیری سخن گفتن با یک زبان عشقی غیر از زبان عشق خودتان، نیازمند تلاش و زحمت است. فردی که در حین رشد یافتن کلمات تایید آمیز دریافت نکرده است، شاید در گفتن آنها دچار سختی شود. فردی که در خانواده‌ای رشد کرده که به تماس‌های بدنی توجه چندانی نداشته‌اند، باید یاد بگیرد که چگونه با زبان تماس بدنی سخن بگوید. خبر خوب این است که تمام این زبان‌ها قابل یادگیری هستند و هرچه بیشتر به این زبان ها سخن بگویید راحت‌تر می‌شوند.

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

امید سخاوت کارشناس مشاوره و راهنمایی

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button