اختلال های جنسی_ بخش اول: رفتارهای جنسی نابهنجار چیست؟

عملکرد جنسی، جنبه ی ضروری وجود انسان است که می تواند جز بسیار رضایت‌بخش یا ناراحت کننده ی زندگی فرد باشد. میل جنسی آنچنان نیروی پر توانی در ماهیت انسان است و به قدری بار هیجانی دارد که نباید تعجب کنیم در رابطه با این جنبه از رفتار انسان مشکلاتی وجود دارد.

رفتار جنسی نابهنجار چیست؟ 

در ابتدا باید بدانیم که رفتار جنسی نابهنجار را چگونه تعریف کنیم؟ به فهرست فعالیت های جنسی زیر نگاهی بیندازید. در یک مقیاس ۱ تا ۱۰، به طوری که ۱ بهنجار باشد و ۱۰ نابهنجار، هر یک از این فعالیت ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

 • تحریک کردن اندامهای تناسلی توسط خود فرد
 • آمیزش جنسی در مکانی غیر اتاق خواب
 • سیلی زدن، گاز گرفتن، نیشگون گرفتن، یا خراشیدن شریک جنسی
 • بستن یا زیر سلطه نگهداشتن شریک جنسی
 • اقدام به آمیزش جنسی مقعدی
 • خواندن یا نگاه کردن به صور قبیحه
 • ریختن عسل، مالیدن کرم، شراب، یا چیزهای خوردنی دیگر بر بدن شریک جنسی
 • آمیزش جنسی در حالت زانو زدن
 • درخواست از شریک جنسی برای در آوردن لباس دیگری
 • پوشیدن لباس خواب سکسی
 • بوسیدن، لیسیدن، یا مکیدن اندامهای تناسلی یکدیگر
 • داشتن آمیزش جنسی با غریبه ای گمنام

برای نابهنجار نامیدن هر یک از این رفتارها از چه ملاک هایی استفاده کردید؟ برای برخی افراد، همه ی این رفتارها نابهنجار محسوب می شوند؛ برای برخی دیگر، هیچ‌کدام نابهنجار نیستند. این رفتارها به خودی خود بیانگر اختلال روانی نیستند. ما فرض می کنیم رفتار جنسی در صورتی اختلال روانی است که ۱_ به دیگران صدمه وارد کند یا ۲_ باعث شود فرد احساس ناراحتی مستمر یا مکرر کند یا در زمینه های مهم عملکرد اختلال ایجاد نماید. طبق ملاک اول، ایجاد مزاحمت جنسی برای کودک، آشکارا اختلال روانی است. طبق ملاک دوم، بیزاری ناراحت کننده و جاری از امیال جنسی، اختلال روانی است. اما درباره ی مواردی که فرد رفتاری را لذتبخش می داند، ولی جامعه آن را ناپسند یا منحرف می انگارد، چه می توان گفت؟

هنگام ارزیابی بهنجار بودن رفتار جنسی مشخصی، شرایط بسیار اهمیت دارد، همان گونه که آداب و رسوم و سنت ها هم که با گذشت زمان تغییر می کنند، مهم هستند. بسیاری از نگرشها، و رفتارهای مرتبط با میل جنسی از دهه ی ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ تغییر کرده اند. برای مثال، انواع مجله ها و نوارهای ویدیویی که رفتار جنسی را به نمایش می گذارند و در دهه ی ۱۹۹۰ پیش پا افتاده بودند، و سال ها بعد موجباتی را برای دستگیری در اغلب جوامع آمریکا فراهم می کردند.

در قرن بیستم، به علت همین نگرش‌های اجتماعی محدود کننده، با کمال تعجب، درباره ی اختلال های جنسی شواهد مبتنی بر واقعیت ناچیزی وجود داشته است. در دهه ی ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، تغییر زیادی ایجاد شد که تا آن اره ای در نتیجه ی گزارش‌های جالب و رک و راست رفتار جنسی انسان بود که متخصصان امیال جنسی، ویلیام مسترز و ویرجینیا جانسون منتشر کردند. بعد از تلاشهای پیشگام آنها، پژوهشگران و متخصصان بالینی در نحوه ای که اختلالهای جنسی را توجیه و افراد مبتلا به این اختلالها را درمان می کردند، تغییرات عظیمی به وجود آوردند. زمینه یابی ها و مصاحبه های پیشرفته ای اجرا شده اند که رفتارهای پیچیده ی مرتبط با امیال جنسی انسان را روشن کرده اند.

در یک تحقیق مهم که در مرکز پژوهش عقیده ی ملی واقع در دانشگاه شیکاگو اجرا شد، پژوهشگران با بیش از ۳۰۰۰ نفر که به طور تصادفی انتخاب شده بودند و ۱۸ تا ۵۹ ساله بودند در یک زمینه یابی به نام زمینه یابی سلامت عمومی و زندگی اجتماعی، مصاحبه های ۹۰ دقیقه ای انجام دادند. این پژوهشگران با استفاده از تحلیل های آماری پیشرفته، از زمان پژوهش پیشگام بیش از چهل سال آلفرد کینزی، درباره ی تمایل جنسی انسان اطلاعات بسیار جامعی به دست آوردند. در این تحقیق، معلوم شد رفتارهایی که چند دهه ی پیش نابهنجار یا منحرف محسوب می شدند، بخشی از روند کلی تمایل جنسی شده اند. آنها دریافتند که در بین افراد جوان، فقط ۵ درصد زنان و ۲ درصد مردان برای اولین آمیزش جنسی تا زمان ازدواج صبر کرده بودند، در مقابل، ۴۵ درصد زنان و ۱۷ درصد مردان گروه مسن تر چنین کرده بودند. پژوهشگران تفاوتهای نسلی مشابهی را در رابطه با فراوانی سکس دهانی پیدا کردند، به طوری که افراد جوانتر عموما بیشتر این نوع رابطه ی جنسی را انجام می دادند. مهم است به خاطر بسپارید آنچه ((منحرف)) محسوب می شود، با گذشت زمان تغییر می کند. 

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button