افسردگی با غم اندوه و روزهای بد

وقتی خیلی افسرده یا مضطرب هستید_قادر به ترک خانه، کاناپه، یا فکر کردن به هیچ چیز غیر از افسردگی نیستید_ تحمل کردن آن بسیار دشوار است. روزهای بد در درجات مختلف بروز می کنند. میزان بد بودنشان یکسان نیست. و روزهای واقعا بد، گر چه وحشتناک هستند اما برای بعدها مفیدند. شما آنها را ذخیره می کنید. یک بانک پر از روزهای بد. روزی که مجبورید از سوپر مارکت فرار کنید. روزی که به قدری افسرده بودید که زبانتان بند آمده بود. روزی که باعث شدید والدین تان به گریه بیفتند. روزی که تقریباً داشتید خود را از بالای صخره به پایین پرت می کردید. بنابراین اگر یک روز بد دیگر هم داشتید، می تواند بگویید: ((خب، احساس بدیه ولی از این بدتر هم داشتم.)) و حتی اگر نتوانید به روز بدتری فکر کنید_ وقتی همان روزی که در آن هستید بدترین روز عمرتان باشد_ حداقل می دانید یک بانک وجود دارد و می تواند آن روز را در یک بانک ذخیره کنید.

چیزهایی که افسردگی به شما می گوید

هی، آدم بی عرضه!

بله، تو!

داری چیکار می کنی؟ چرا داری سعی می کنی از رختخواب بیای بیرون؟

چرا میخوای دنبال کار بگردی؟ فکر کردی کی هستی؟

توی رختخواب بمان.

تو دیوانه خواهی شد. مثل ون گوگ. شاید گوش خودت را ببری.

چرا داری گریه می کنی؟

چون می خوای لباس هاتو با اشکات بشویی؟

هی. سگت رو یادت میاد؟ سگت مرده. مثل پدربزرگ و مادر بزرگت.

هر کسی که می شناختی تا قرن بعد همین موقع مرده.

بله، هر کسی که می شناسی فقط کلکسیونی از سلول هایی که به آهستگی در حال فساد و نابودی است.

به مردمی که آن بیرون در حال راه رفتن هستند نگاه کن. آن ها را ببین و آنجا. پشت پنجره. چرا نمی توانی مثل آنها باشی؟

یک کوسن آنجاست. بیا فقط به آن کوسن خیره شویم و به غم های بی نهایت کوسن ها فکر کنیم.

وقتی درون یک چنین چیز غیر واقعی گیر افتاده اید به هر چیزی که بتوانید درکی از طرز رفتار تان را به شما بدهد، چنگ می زنید. اتفاقاتی که در مغز می تواند رخ دهد اغلب نامرئی است. مردم اغلب فقط وقتی متوجه رنج کسی می شوند که به آنها گفته شود، با افسردگی چنین چیزی معمولاً اتفاق نمی افتد، مخصوصاً اگر یک مرد باشد. بعلاوه با گذشت زمان اطلاعات عوض می شوند. افسردگی قبلاً افسردگی نبود. قبلاً مالیخولیا می گفتند، و افراد خیلی کمتری نسبت به افسردگی امروزی از آن رنج می بردند. اما آیا واقعاً این طور بود؟ یا مردم الان نسبت به قبل درباره ی آن بیشتر صحبت می کنند؟

واقعیاتی درباره ی خودکشی 

خودکشی دلیل اصلی مرگ و میر در میان مردان زیر سی و پنج سال است. آما خودکشی بر اساس محل زندگی در دنیا بسیار متفاوت است. میلیون ها نفر در سال خودکشی می کنند. بین ده تا بیست میلیون نفر در سال اقدام به خودکشی می کنند. در سراسر جهان احتمال خودکشی در مردان سه برابر بیشتر از زنان است.

یک نفر از هر پنج نفر در مقطعی از زندگی خود به افسردگی مبتلا می شوند. (اگر چه بیش تر از آن از بیماری های ذهنی رنج می برند). قرص های ضد افسردگی همه جا رو به افزایش است. زنان دو برابر بیش از مردان از افسردگی های جدی رنج می برند. زنان بیش از مردان به دنبال درمان و دریافت درمان برای سلامت ذهن و مشکلات ناشی از بیماری ذهنی از بیماری های ذهنی هستند. خطر ابتلا به افسردگی در افراد، در صورت ابتلای یکی از والدین بیولوژیکی، ۴۰ درصد است. (منبع: سازمان بهداشت جهانی، روزنامه گاردین، مایند، موسسه بلک داگ).

وقتی در پایین ترین نقطه ی وضعیت روحی خود هستید_ به اشتباه_ فکر می کنید شما تنها آدم توی دنیا هستید که چنین حس بدی دارید. 

با وجود اینکه افسردگی انواع مختلفی دارد اما گفتگوهایی که فرد افسرده با خود دارد بسیار آزاردهنده است. و درک و شناختن این افراد کار آسانی بنظر نمی رسد.

مهدیه رادپور کارشناس ارشد مشاوره خانواده

مرکز مشاوره و امور روانشناختی رهبان

مطالب مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
Call Now Button